Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zamontowałem dzisiaj taśmę rgb 5 m 5050 i z połączeniem z hagen power glo efekt jest super ale tylko niebieski kolor. Nie potrzebne są reszta kolorów nie nadają się na dzienne oświetlenie nawet te białe co niby tam jest, Człowiek uczy się na błędach moglem kupić tylko niebieskie ledy albo świetlówkę hagen marine glo i by było taniej :). Sprawdzałem resztę kolorów i nigdy w życiu tego już nie zrobię moim rybom...

Opublikowano
Zamontowałem dzisiaj taśmę rgb 5 m 5050 i z połączeniem z hagen power glo efekt jest super ale tylko niebieski kolor. Nie potrzebne są reszta kolorów nie nadają się na dzienne oświetlenie nawet te białe co niby tam jest, Człowiek uczy się na błędach moglem kupić tylko niebieskie ledy albo świetlówkę hagen marine glo i by było taniej :). Sprawdzałem resztę kolorów i nigdy w życiu tego już nie zrobię moim rybom...


kolego czy taśma jest 14,2 W/m i czy masz taki pilot IR44 do sterowania taśmą.

Sterownik Kontroler LED RGB pilot IR 44 przyciski (3975181637) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img07.allegroimg.pl/photos/400x300/39/75/18/16/3975181637@@AMEPARAM@@07@@AMEPARAM@@39/75/18/16@@AMEPARAM@@3975181637



z twojego wpisu wynika że masz tylko jedno światło "białe"

Opublikowano

kolego twoja opinia o taśmach RGB jest tak samo druzgocząca negatywna jak niesprawiedliwa - wręcz szkodliwa bo ustala pewien stereotyp.

Przy zakupie popełniłeś wszystkie możliwe błędy w zastosowaniu tych taśm do akwarystyki.

Wygląda że w ogóle nie czytasz wpisów z tego tematu z wyrokujesz mocne opinie.

Ja staram się widzieć zalety ale także wady tych taśm.

Po pierwsze -

..

...

ja mam od roku założoną wodoodporną taśmę RGB 14,2W/m na diodach 5050 kupione jako komplet z zasilaczem, sterownikiem i pilotem do zdalnego sterowania z fotela ( jak przy telewizorze) taśmy jest 5m -całość 139 zł. - może teraz już taniej - od razu dokup łącznik do taśm RGB 10mm.


ty nabyłeś starą taśmę nie 14,2W/m tylko 7,2W/m która świeci tak na oko 3 razy słabiej od polecanej.

Ja polecałem taśmę o strumieniu świetlnym ok 900 lm/metr długości ty kupiłeś tą która daje ok 200 - 300 lm/m.

wniosek - nie dziwię się że nie doświetla dna.


Po drugie

..

najważniejsze by pilot był ten większy z przyciskami DIY1 aż do DIY6 - własne dowolne ustawienie jasności i temperatury barwowej dla każdego przycisku pozwala uzyskać każde pięknie wybarwiające ryby i skały światło nie żółte ale o temperaturze barwowej 10-15000K.

czyli zimne niebieskie a jednocześnie dużo czerwonego i niebieskiego jak w biotopie Malawi. Pod kolejnymi przyciskami możesz zrobić światło ciepłe czerwone = wschód i zachód słońca aż do nocnego niebieskiego o niskiej jasności, wszystko dowolnie regulowane.



ty kupiłeś pilot bez własnych ustawień koloru białego DIY 1 do DIY6 więc masz tylko jedno zupełnie do d...y słabe białe światełko zielono-żółte za to pełną dyskotekę migających kolorów od których ryby przez tydzień nie wychodzą z kryjówek. Gratuluję !!!!


Po trzecie zostaniesz dodatkowo ukarany bo:


..


2/ taśm nie kleimy bezpośrednio do plastikowej pokrywy ale do najpierw przyklejonej taśmy aluminiowej lub lepiej do specjalnych profili aluminiowych do led z zamykającym paskiem plexi - chodzi o odprowadzenie ciepła z pasków bo bez tego diody led szybko padają.

3/ tak naprawdę z moich obserwacji taśmy wodoodporne nie są odporne na wodę - podsiąkają między przeżroczystym silikonem a podłożem pcb więc trzeba uszczelnić brzegi z obu stron silikonem akwarystycznym od razu przy okazji dodatkowo przykleisz bo potrafi klej 3M puszczać szczególnie na końcach taśm.

.



założę się o duże pieniążki że to także pomiąłeś więc taśma pod pokrywą nie wytrzyma nawet miesiąca bo kupiłeś o odporności IP63 -cyfra 3 oznacza -ochrona przed kroplami padającymi pod kątem 60° od pionu. W baniaku masz tropik + turecka łażnia.

W akwarium nawet klasa 8 nie wytrzymuje bez osłony od wilgoci.

Reasumując popełniłeś wszystkie możliwe błędy przy zakupie taśmy RGB ,a wystarczyło wydać ciut więcej np. to

TAŚMA LED RGB WODOODPORNA 300 x SMD 5050 ZESTAW 5M (3993786885) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img04.allegroimg.pl/photos/400x300/39/93/78/68/3993786885@@AMEPARAM@@04@@AMEPARAM@@39/93/78/68@@AMEPARAM@@3993786885

  • Dziękuję 1
Opublikowano

ups ... ale szkoła :-)


Kolego deccorativo (bo dawno mnie tu nie było) jakieś postępy w doświadczeniach oświetleniowych? patent z rurą plexi sprawdza się w praktyce? bo ja pomału zaczynam z oświetleniem ...

Opublikowano
ups ... ale szkoła :-)


Kolego deccorativo (bo dawno mnie tu nie było) jakieś postępy w doświadczeniach oświetleniowych? patent z rurą plexi sprawdza się w praktyce? bo ja pomału zaczynam z oświetleniem ...



jak najbardziej.

dopracowałem szczegóły całego oświetlenia na świetlówkach RGB w rurach plexi dla dużych baniaków 120-150cm a nawet 200cm Malawi a może Tanganika - bo takie dwa będę za chwilę odpalał.


Któryś z kolegów umieścił na forum taki filmik za co stokrotne dzięki.( sorki- nie pamiętam kto)

Jesteście kopalnią pomysłów tylko trzeba to zauważać

5050 RGB - Lichtsteuerung für Aquarium mit Controller MS-35 - YouTube



to są śmieszne koszty, a każdy na swoim kompie może to dowolnie według własnych potrzeb zaprogramować.

Dzieci w szkole, starzy w pracy - oświetlenie chodzi na 30-50% mocy.

Wracacie do domu a tu już full moc a rybcie czekają na żarcie - XXI wiek w akwa.

Oba baniaczki to będą miały, a mój syn właśnie się uczy to programować.


oraz drugi który miał być antyreklamą taśm RGB w akwa z mocą chyba wziętą z sufitu.

Moim zdaniem to reklama tego rozwiązania - zobaczcie doświetlenie całości, barwy ryb i kamieni no i te fenomenalne możliwości zmian barw i jasności. Autorowi coś nie wszystko wyszło bo częściowo świeci na ścianę ale to drobiazg.

RGB-LED Beleuchtung - YouTube


Oświetlenie zrobione w 2011 roku kiedy nie było jeszcze mocnych taśm RGB i opis cytuję:

"

Przesłano 27 wrz 2011


1x 5m RGB mit 300 LED´s

1x 5m RGB mit 150 LED´s

1x 5m Weiß mit 300 LED´s "


maxymalna moc tego oświetlenia może być 72W + 36W + białe 24W


RAZEM 132 W

a nie jakieś wymyślone ponad 700W.


ale równolegle pracuję też nad systemami power led 10 x 3W 10-12000K + wybarwiające i nocne taśmą RGB

oraz led cob ( naświetlacze) 2 x 10W 12-15000K + także jak wyżej taśma RGB.

Te zawsze taśmy RGB wynikają z potrzeby chłodzenia wiatrakami power ledów czyli musisz i tak mieć stabilizowane +12V do chłodzenia. Aż się prosi by dołożyć taśmę ze sterowaniem na pilota.

Połączenie diod cob 10000K + taśma RGB ustawiona na full niebieski + full czerwony daje efekty o których tylko możecie pomarzyć przy tradycyjnych świetlówkach T5/T8.


nie omieszkam informować o efektach.

Opublikowano

już wyjąłem tą taśmę z akwarium bo po 2 dniach już wilgoć dawała znaki i powoli przerywały diody itp. Nie mam takiego zaplecza żeby zrobić to co kolega pisał z rurami pcv silikon akwarystyczny itp. Dałem ledy na szafę i pięknie świeci w całym mieszkaniu :)

Opublikowano
już wyjąłem tą taśmę z akwarium bo po 2 dniach już wilgoć dawała znaki i powoli przerywały diody itp. Nie mam takiego zaplecza żeby zrobić to co kolega pisał z rurami pcv silikon akwarystyczny itp. Dałem ledy na szafę i pięknie świeci w całym mieszkaniu :)


i to była twoja pierwsza dobra decyzja.:D

to co kupiłeś do tego zostało wyprodukowane i tylko tam może pięknie świecić.

Uratowałeś chociaż wydaną kasę, a jak chcesz RGB do akwa to napisz na mój priva

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.