Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam zamiar stawiać akwarium 150cmx80cmx60cm w którym chcę trzymać nasze pyszczaki w takim składzie:

Nimbochromis livingstoni

Dimidiochromis compressiceps

Capadichromis borley kadango

Pseudotropheus flavus

Pseudotropheus crabro

Pseudotropheus acei

co sądzicie o takim składzie ewentualnie w jakich grupach mógłbym je trzymać i czy z Wasze doświadczenia to w takim szkle wogóle ma rację bytu.

Chodzi mi jeszcze po głowie:

Labidochromis caeruleus

ale to chyba już była by przesada.Z góry dziękuję za opinie.

Opublikowano

dno spore, jest litrów też, ale wahał bym się przy nimbo, dimidio i crabro...

to może tak : mój crabro miał 21,5 cm, dimidio teraz ma trochę ponad 4 lata i ma 21 nimbo też tyle urośnie. Wg mnie mocno na granicy rozsądku...a jeśli już tak to wtedy odpadają acei i flavusy

Opublikowano

Tak na zdrowy rozsądek to w pełni masz rację ale cierpię chyba na tę chorobę co nie którzy z nas chcę tego i tego i dlatego piszę tutaj aby spokojne głowy takie jak Twoja wylały mi kubełek zimnej wody.Tak myślałem i myślałem i raczej z rezygnuję z dimido;nimbo wydaje mi się samica ciekawsza na i ten sposób polowania może udało by mi się zobaczyć.Napiszcie w przypadku rezygnacji z dimido jest możliwość trzymania w tej obsadzie acei i flavusy,oczami wyobraźni wydaje mi się iż byłoby w miarę kolorowo borley czerwony;acei niebieski;flavus,crabro coś koło żółtego.

Opublikowano

Rozumie że zaczynasz przygodę z Malawi? A już mieszasz rybcie. C. Borley to grupa non-mbuna a pozostałe to grupa mbuna. Na początek proponuje alboe jedną grupę albo drugą. Jeżeli wybierzesz non mbune to zobacz jakie masz piękne gatunki np Placidochromis electa, Copadichromis ivory mloto, Protomelas taeniolatus Boadzulu, Sciaenochromis fryeri, Othoparynx lithobates bleck orange.

A jeżeli zdecydujesz sie na ryby z grupy mbuna to masz bardzo szeroki wybór np

P acei, P flavus lub chailosi, M msobo magunga, M chilumba Maison Reef,

Opublikowano

Twoje szkielko jest inne ;) pod wskazane drapieżniki niezbyt się nadaje ale możesz np zamiast nich dodać Sciaenochromis fryeri jako zębatą część zbiornika i dalej albo iść albo w non - Mbuna albo w Mixa dodając z wymienionych ryb.


Copadichromis borleyi ale nie większe Kadango tylko mniejsze Mbenji

i coś na dno do wyboru z Placidochromis lub Aulonocara


uzupełniając to rybami mięsożernymi z Mbuna


flavus pasuje

caeruleus pasuje


pozostałych bym nie brał.


Osobiście dałbym taki układ:


Copadichromis borleyi Mbenji 1 na 5

Scieanochromis fryeri ( standard a nie iceberg ) 1 na 2

Placidochromis phenochilus Mdoka 6 szt

Pseudotropheus flavus 1 na 4

Labidochromis caeruleus 1 na 4


Twoje akwarium najbardziej nadaje się właśnie na Mixa lub łagodniejszą Mbuna. Pod drapieżniki jednak lepsze są długie baniaki.


Obsad złożonych z Mbuna no i non - Mbuna można komponować dziesiątki bo szkło daje tu spore możliwości.

Opublikowano

W Malawi siedzę już trochę aktualnie udało mi się swoją piękniejszą połowe namówić na powiększenie swojego dotychczasowego akwarium 450l na w/w zbiornik i miałem nadzieję,że ten litraż będzie wystarczający aby wpuścić tam Dimido;Nimbo;Acei aby w toni pływały a Dimido i Nimbo od lat mnie pasjonują a teraz piszecie,że to za krótkie chyba się rozpłaczę gdyż na długość już nie mam gdzie iść w swoim pokoju.W tym nowym zbiorniku chciałem pomieszać obie grupy nie przesadzając z ilością a tu Harisimi oblał mnie wanną zimnej wody,że to za krótkie.

Opublikowano

Mieszać możesz ;) ale jednak mniejsze ryby niż Dimidio i Nimbo. A wybor jest ogromny. Tak wiec się nie załamuj tylko przemyśl to na spokojnie. Możesz oczywiście się wypiąć na nasze rady :P ale radzimy z serca i doświadczenia.

Opublikowano

1.A na taki litraż gdybym się zdecydował trzymać jedynie Nibo;Capadichromis borley kadango;Pseudotropheus flavus to też będzie niedobrze?

2.Nibo wpuszczony do takiego zbiornika będzie tłukł resztę czy po prostu będzie mu ciasno i z tego względu odradzacie mi skład który pierwotnie wymyśliłem?

3.Obsada którą podałeś mi Harisimi jest naprawdę fajna kolorowo,Mdoka zabija wyglądem,Frejka do wytrzebienia maluchów.Dzięki

Opublikowano

Tu nie chodzi tak bardzo o ilość ryb co o wielkość nimbo. Agresja też nie jest bez znaczenia gdyż podczas tarła bywają egzemplarze bardzo agresywne a że to silna jak tur ryba cios od niej często dla mniejszych ryb równa się kraina wiecznej spiruliny ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.