Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich forumowiczów :P

Ponieważ nareszcie powiększyłem litraż mojej dotychczasowej malawki na prawie 300l postanowiłem się pochwalić na forum ludziom z którymi klikam i rozmawiam już prawie chyba od roku :)


Odkąd zakupiłem akwarium 112 zalałem je wodą i wpuściłem moje stadko saulosi. Po jakimś czasie zaczął się we mnie rozwijać jakiś niewyleczalny ale szybko zdiagnozowany wirus zwany <<MALAWI>> na skutek działania tej choroby pojawił się pomysł zmiany akwarium na większe!

I stało się za zgodą mojej żony (z zastosowaniem małego podstępu) i po dłuższych przemyśleniach zakupiłem u Przemka Wieczorka http://akwarium.szczecin.pl/ zbiornik o wymiarach 107x55x50 cm i wg moich obliczeń 294,2 litry ;). Jako, że naczytałem się sporo w necie na temat cudownego szkła OptiWhite mój zbiornik ma front i jeden z boków zrobiony właśnie z tego szkła. Jednak muszę powiedzieć uczciwie, że d..py nie urywa i kasę to można śmiało przeznaczyć na lepszą filtracje czy oświetlenie :)

Un1CU3kT7S9kYm8kXYp84Xv8i8hOj1RumacrHTmPivI=w277-h207-p-no01112013394.jpg

W czasie gdy czekałem na akwarium od Przemka (a czekałem sporo bo Przemek podszedł mi na rękę z kosztami wysyłki za co mu dziękuje) zacząłem prace nad stelażem, tłem i pokrywą ze spienionego pcv.

Stelaż wykonałem ze stali nierdzewnej (profil 30x30x2). Całość stoi na sześciu regulowanych nóżkach zakupionych na allegro.

25102013384.jpg25102013385.jpg

Tło!!!! To najtrudniejszy i zarazem w moim wypadku najgorszy niewypał w moi projekcie. Nie będę się zbytnio rozpisywał na jego temat pokażę jedynie na zdjęciach idee powstawanie i etapy pracy. Dla wszystkich majsterkowiczów uważajcie jakie farby kupujecie! patrzcie na opakowaniach aby były wodoodporne i nakładajcie warstwę CR-a n atyle grubą aby potem nie było problemów z łamaniem się tła.

12082013294.jpg23102013381.jpg13112013439.jpg20112013473.jpg

Ostatecznie w moim nowym zbiorniku znajduje się czarne spienione pcv 3mm jednak nie poddaje się i będę walczył dalej na wiosnę planuje nauczony wcześniejszymi błędami ruszam z projektem tła z zaprawy CR jeszcze raz!

Pokrywa to już 3 sztuka w moim wykonaniu. Wszystko robiłem standardowo więc nie będę opisywał tego szczegółowo. Jedyną modernizacją jako wprowadziłem to użycie zamiast okleiny samoprzylepnej płyty tzw. plecówki 3mm. Skleiłem razem z pcv co stworzyło jakby płytę meblową. Od środka pcv odporne na wilgoć na zewnątrz płyta meblowa pasująca do mebli. Wszystkie krawędzie obrobione okleiną meblową naklejono na gorąco za pomocą żelazka. Powiem szczerze, że ładnie się to prezentuje. Jestem ciekawy jak to będzie się zachowywało, będę obserwował.

13112013443.jpg13112013444.jpg

W pokrywie umieściłem oświetlenie led oparte na modułach. Sześć sztuk modułów białych samsunga z ledami 5630 oraz 4 czerwone i 3 niebieskie moduły z ledami 5050. Całość pobiera 22W i emituje światło o łącznej liczbie ok. 1200 lumenów.

26112013485.jpg26112013486.jpg

Do aranżacji mojej malawki użyłem otoczaków oraz pisku kwarcowego kreisel. Trochę szkoda bo nie mogłem znaleźć większych tzn. wyższych otoczaków ale na bieżąco będę się rozglądał może coś zlokalizuje i dołożę ;)

SAM_1190.JPG29112013521.jpg28112013498.jpg

Do dopełnienia całości i pełnej satysfakcji brakuje mi jeszcze filtra naruruowego. Ale z racji tego że powiększyłem grono bezrobotnych w województwie muszę się chwilę wstrzymać i zaczekać na zgromadzenie środków finansowych :( Na dzień dzisiejszy w akwarium pracuje jako biolog JBL e901, mechanik Aqael Turbo 1000, ogrzewanie to comfort zone gold 250W od aquaela.

Mało brakowało i bym zapomniał napisać o najważniejszym czyli mieszkańcach nowego zbiornika i są to:

Pseudotropheus Saulosi x 4

Labidochromis Hongi Sweden x 7 (docelowo 1+3)

Aulonocara stuartgranti (Ngara) x 2

Aulonocara Baenschi (Benga) x 2

Mam nadzieję, że nie zanudziłem was moim postem.


Pozdrawiam,

krzysiek2301

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Zmiana jak najbardziej we właściwym i jedynie słusznym kierunku.Jako,że jestem fanem otoczaków twój zbiornik od razu mi się spodobał. Powodzenia na większym metrażu :)

Opublikowano

Jak dla mnie zbiornik prezentuje sie świetnie ( otoczaki są number one ). Wpakuj tło 3D bo malowanie idealnie komponuje się do twoich otoczaków. Jedna moja sugestia to ja bym zlikwidował w tle ,,placki" i zrobiłbym tło o strukturze jednolitej.

Opublikowano

Dzięki chłopaki za pozytywne odpowiedzi ;)

Jeżeli chodzi o deczko wyższe otoczki to cały czas rozglądam się za takowymi. A z tłem to na pewno wrócę do tematu na wiosnę kiedy będzie można zrobić to na świeżym powietrzu i we wiosennym słoneczku z piwkiem w ręku. Zastanawiam się jedynie czy dalej próbować ze starym tłem, czy zabrać się już za nowe z jeszcze bardziej wystającymi kamolami?


No i jak napisałem filtracja narurowa to teraz dla mnie priorytet ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.