Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich forumowiczów :P

Ponieważ nareszcie powiększyłem litraż mojej dotychczasowej malawki na prawie 300l postanowiłem się pochwalić na forum ludziom z którymi klikam i rozmawiam już prawie chyba od roku :)


Odkąd zakupiłem akwarium 112 zalałem je wodą i wpuściłem moje stadko saulosi. Po jakimś czasie zaczął się we mnie rozwijać jakiś niewyleczalny ale szybko zdiagnozowany wirus zwany <<MALAWI>> na skutek działania tej choroby pojawił się pomysł zmiany akwarium na większe!

I stało się za zgodą mojej żony (z zastosowaniem małego podstępu) i po dłuższych przemyśleniach zakupiłem u Przemka Wieczorka http://akwarium.szczecin.pl/ zbiornik o wymiarach 107x55x50 cm i wg moich obliczeń 294,2 litry ;). Jako, że naczytałem się sporo w necie na temat cudownego szkła OptiWhite mój zbiornik ma front i jeden z boków zrobiony właśnie z tego szkła. Jednak muszę powiedzieć uczciwie, że d..py nie urywa i kasę to można śmiało przeznaczyć na lepszą filtracje czy oświetlenie :)

Un1CU3kT7S9kYm8kXYp84Xv8i8hOj1RumacrHTmPivI=w277-h207-p-no01112013394.jpg

W czasie gdy czekałem na akwarium od Przemka (a czekałem sporo bo Przemek podszedł mi na rękę z kosztami wysyłki za co mu dziękuje) zacząłem prace nad stelażem, tłem i pokrywą ze spienionego pcv.

Stelaż wykonałem ze stali nierdzewnej (profil 30x30x2). Całość stoi na sześciu regulowanych nóżkach zakupionych na allegro.

25102013384.jpg25102013385.jpg

Tło!!!! To najtrudniejszy i zarazem w moim wypadku najgorszy niewypał w moi projekcie. Nie będę się zbytnio rozpisywał na jego temat pokażę jedynie na zdjęciach idee powstawanie i etapy pracy. Dla wszystkich majsterkowiczów uważajcie jakie farby kupujecie! patrzcie na opakowaniach aby były wodoodporne i nakładajcie warstwę CR-a n atyle grubą aby potem nie było problemów z łamaniem się tła.

12082013294.jpg23102013381.jpg13112013439.jpg20112013473.jpg

Ostatecznie w moim nowym zbiorniku znajduje się czarne spienione pcv 3mm jednak nie poddaje się i będę walczył dalej na wiosnę planuje nauczony wcześniejszymi błędami ruszam z projektem tła z zaprawy CR jeszcze raz!

Pokrywa to już 3 sztuka w moim wykonaniu. Wszystko robiłem standardowo więc nie będę opisywał tego szczegółowo. Jedyną modernizacją jako wprowadziłem to użycie zamiast okleiny samoprzylepnej płyty tzw. plecówki 3mm. Skleiłem razem z pcv co stworzyło jakby płytę meblową. Od środka pcv odporne na wilgoć na zewnątrz płyta meblowa pasująca do mebli. Wszystkie krawędzie obrobione okleiną meblową naklejono na gorąco za pomocą żelazka. Powiem szczerze, że ładnie się to prezentuje. Jestem ciekawy jak to będzie się zachowywało, będę obserwował.

13112013443.jpg13112013444.jpg

W pokrywie umieściłem oświetlenie led oparte na modułach. Sześć sztuk modułów białych samsunga z ledami 5630 oraz 4 czerwone i 3 niebieskie moduły z ledami 5050. Całość pobiera 22W i emituje światło o łącznej liczbie ok. 1200 lumenów.

26112013485.jpg26112013486.jpg

Do aranżacji mojej malawki użyłem otoczaków oraz pisku kwarcowego kreisel. Trochę szkoda bo nie mogłem znaleźć większych tzn. wyższych otoczaków ale na bieżąco będę się rozglądał może coś zlokalizuje i dołożę ;)

SAM_1190.JPG29112013521.jpg28112013498.jpg

Do dopełnienia całości i pełnej satysfakcji brakuje mi jeszcze filtra naruruowego. Ale z racji tego że powiększyłem grono bezrobotnych w województwie muszę się chwilę wstrzymać i zaczekać na zgromadzenie środków finansowych :( Na dzień dzisiejszy w akwarium pracuje jako biolog JBL e901, mechanik Aqael Turbo 1000, ogrzewanie to comfort zone gold 250W od aquaela.

Mało brakowało i bym zapomniał napisać o najważniejszym czyli mieszkańcach nowego zbiornika i są to:

Pseudotropheus Saulosi x 4

Labidochromis Hongi Sweden x 7 (docelowo 1+3)

Aulonocara stuartgranti (Ngara) x 2

Aulonocara Baenschi (Benga) x 2

Mam nadzieję, że nie zanudziłem was moim postem.


Pozdrawiam,

krzysiek2301

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Zmiana jak najbardziej we właściwym i jedynie słusznym kierunku.Jako,że jestem fanem otoczaków twój zbiornik od razu mi się spodobał. Powodzenia na większym metrażu :)

Opublikowano

Jak dla mnie zbiornik prezentuje sie świetnie ( otoczaki są number one ). Wpakuj tło 3D bo malowanie idealnie komponuje się do twoich otoczaków. Jedna moja sugestia to ja bym zlikwidował w tle ,,placki" i zrobiłbym tło o strukturze jednolitej.

Opublikowano

Dzięki chłopaki za pozytywne odpowiedzi ;)

Jeżeli chodzi o deczko wyższe otoczki to cały czas rozglądam się za takowymi. A z tłem to na pewno wrócę do tematu na wiosnę kiedy będzie można zrobić to na świeżym powietrzu i we wiosennym słoneczku z piwkiem w ręku. Zastanawiam się jedynie czy dalej próbować ze starym tłem, czy zabrać się już za nowe z jeszcze bardziej wystającymi kamolami?


No i jak napisałem filtracja narurowa to teraz dla mnie priorytet ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.