Jump to content

Potrzebny eksterminator


Recommended Posts

Cześć...Pół roku temu chuchałem i dmuchałem żeby jakieś maluchy przeżyły w moim akwarium dłużej niz kilka dni...a dziś stanąłem przed dosyć trudną decyzją. Jak wiadomo akwarium z gumy nie jest, jak też powszechnie wiadomo sprzedawanie czy oddawanie ryb nawet za darmo też wcale nie jest taką oczywistą i prostą sprawą. Co więc zrobić?

Moj "niewiadomoco" samiec w końcu wybarwił się na pięknego dojrzałego saulosi a że ma harem 5ciu kobitek to je obrabia na okrłągło. Do tego 3 samice rdzawego też dokładają swoje tak że jedyny killer w akwarium - Otpopharynx zwyczajnie juz nie wyrabia, a też z tego co widzę jakoś mu te żółte przecinki nie bardzo się z żarciem kojarzą. Efekt jest taki że obecnie w moim akwarium pływa 15 dorosłych ryb i prawie tyle samo 1-2 cm małych a jak patrze na pełne pyski w kolejce to pewno za chwile ich liczba przekroczy 20. wyłowienie tych młodych też wcale takie proste nie jest bo zakamarków u mnie w akwa od groma. Zbiornika lęgowego nigdy nie zakładałem bo...zakładałem że młoda w dużym baniaku jednak nie przezyją (a przynajmniej nie w takiej ilosci). Może to nie jest najmądrzejszy pomysł ale postanowilem wprowadzić naturalną selekcję i wpuścić do akwa jakiegoś typowego drapieżnika. Macie może jakieś sugestie?

1. Czy to ma być dorosła ryba(jesli tak to czy nie dojdzie do walk wśród dorosłych ?) czy młodociana?

2. Jaki gatunek ?

akwa 140x45x45

Iodo x6 (3+3)

Saulosi x6 (1+5)

Otopharynx lithobates 1+2

W akwa w tej chwili nie ma miedzygatunkowego samca alfa. Iodo jest jeden wyrazny ale nigdy nie pobil sie z Saulosi. Przeganiają sie i to wszystko. Otopharynx to straszna ...melepeta :)i nikt na niego nie zwraca uwagi.


Dzieki za sugestie.

M

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisał przedmówca ... swoja drogą musisz mieć obecnie sporo zakamarków. Otopharynx to w mojej liscie wszystkożerców drugi z eliminatorów w kolejności po yellow, najprawdopodobniej nie ma gdzieś dojścia i nic nie zrobi. Musisz zwrócić uwagę aby unikać maleńkich szczelin.

Link to comment
Share on other sites

swoja drogą musisz mieć obecnie sporo zakamarków. Otopharynx to w mojej liscie wszystkożerców drugi z eliminatorów w kolejności po yellow, najprawdopodobniej nie ma gdzieś dojścia i nic nie zrobi. Musisz zwrócić uwagę aby unikać maleńkich szczelin.

Małe zaraz po wypluciu kryją się w szczelinach pomiędzy piachem a dużymi kamieniami.Te...dziuple tworzą się samoistnie. A jak juz podrosną (1,5-2cm) i zaczynają wypływać na otwartą toń to są...ignorowane, a nawet jak jakiś dorosły się do nich przymierzy to z reguły zdążą dać dyla. Otopharynx niejednokrotnie widziałem jak się czai i poluje i z reguły wtedy nie chybia, problem w tym że młode saulosi jak tylko robią się jasnożółte a nie są przezroczyste to przestają go interesować. Tępi z powodzeniem młode Iodotropheusów (byc moze dlatego ze kolorem przypominają ...granulat).

-- dołączony post:


2. wakacyjna wycieczka dla młodego Nimbochromisa?Ma od kogoś wypozyczyć :) ? czy sprawic sobie a potem oddać w prezencie :) ?

Link to comment
Share on other sites

Panie Prezesie i inni...:mrgreen:

...ten wystruj powstawał bardzo dlugo. Kilka ryb bardzo sie juz do niego przyzwyczailo i traktuje go jako wlasny kawalek podlogi, po drugie mam nieodparte wrazenie ze szczliny pomiedzy podlozem a skalami powstają samoistnie i są wynikiem aktywnosci samych ryb. Moge je jedynie sukcesywnie podsypywac mieszajac piasek jakims badylem bo przeciez ni usune głownych kamieni. Po trzecie te wieksze male (1,5-2cm)male ktore juz są (w liczbie 7-8szt) wlasciwie w tej chwili przebywają juz na - jesli sie tak moge wyrazic - otwartej wodzie i nie są obiektem ataków. Stare sie do nich przyzwyczaily. Wyłapywane są jedynie zupełnie świeże maluchy. W zwiazku z tym chcialbym jednak rozwiazac problem o ile to mozliwe w sposob naturalny i dolozyc mlodego drapieznika wielkosci okolo 7-8cm z posrod wymienionych ponizej rodzajów

Dimidiochromis

Nimbochromis

Sciaenochromis

Jesli sie sprawdzi to zostanie az nie bedzie stanowil zagrozenia dla samic Otopharynxa i potem dostanie go ktos w prezenicie. Jesli sie nie sprawdzi to w prezencie dostanie go ktoś o te pol roku szybciej a mnie pozostanie faktycznie zmiana dekoracji połaczona z wyłowieniem juz pływających młodych, ale chce to robić w ostateczności.

Jeśli możecie mi wskazać który z wymienionej trojki ma

a) najwieksze inklinacje do polowania

B) ma najmniejsze inklinacje do popadania w konflikt z otoczeniem

to będę wdzięczny.

pzdr

Michał

Link to comment
Share on other sites

cytując cichlid-forum.com na temat Sciaenochromis fryeri

"This species is a true piscovore, feeding on very small mbuna & Copadichromis spp." (na polski - ze sie specjalizuje w zjadaniu malych ) powinien byc bardziej efektywny od Otoph'a

Zaciekawil mnie tez niejaki Dimidiochromis dimidiatus glownie ze wzgledu na swoje niewielkie jak na drapieznika rozmiary. Ale ciezko z pozyskaniem jakiegos info o nim....nie mowiec o pozyskaniu jego samego....

Link to comment
Share on other sites

Abstrahując od szkła bo nie pamiętam jakie je masz to skuteczność drapieżnika jest wcale nie aż taka ogromna. Jedna ryba może nie rozwiązać problemu. Jeśli jednak upierałbyś się na tą formę eliminacji narybku to powinieneś brać rybę najbardziej odporną na zielsko w diecie a więc ... samice strigatusa. Samiec jest duży.

-- dołączony post:

Dimidiatusa nie widziałem nigdy w ofercie no i samiec ma 20 cm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.