Skocz do zawartości

Mętna powierzchnia wody w nowym akwarium


Quass1m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów


Niedawno postanowiłem założyć pierwsze od dawna akwarium i padło na malawi. Zbiornik zalałem 7.10.2013. Tego samego dnia wlałem JBL Denitrol i Aqua-art Safe Water. Niestety mam obecnie problem ze zmętnieniem powierzchni wody zbiornika. Wyglądem przypomina to nieco rozlaną benzynę. Na dodatek widoczne są bąbelki.


Oto link do filmu:

www.youtube.com/watch?v=kdmA-Jd31Sk


I dzisiejsze zdjęcia zbiornka:

http://image.bayimg.com/d2195df3abe13b93af69781b7fb615bdfb9c98ea.jpg

http://image.bayimg.com/75dfe0dd92654110a9016e4dc31762e4473d677b.jpg


Zmianę zauważyłem wczoraj rano, tj 15.10.2013. W stosunku do filmu ilość bąbelków się nieco zwiększyła. Woda mimo to pozostaje idealnie czysta. Kontrast czarnego tła i niemal białego podłoża na zdjęciu nieco to przekłamuje. Co do zmian to nie wiem czy nie mają one związku z WYŁĄCZENIEM lampy UV 12.10.2013. Na początku wlałem dużą dawnę Denitrol'a (zalecaną na start). Aż do dzisiaj dolewałem po ok. 10ml dziennie też wg instrukcji. Nie wiem niestety jaki dokładnie wpływ ma światło UV na rozwój bakterii nitryfikacyjnych.


Co do zbiornika:


  • 120x50x50cm 300l OptiWhite

  • Oświetlenie LED Diversa Intenso 33,1W

  • Filtr zewnętrzny HW303B z lampą UV 9W. Lampa włączona od zalania do 12.10.2013. Obecnie wyłączona.

  • Filtr wewnętrzny AquaEl Circulator 1500l/h ze średnią gąbką. Na ten moment ma przede wszystkim ruszać wodę oraz zbierać pył z piachu.

  • Kamienie zebrane nad wybrzeżem Chorwacji (Nie wiem jakiego pochodzenia). Wyczyszczone ze skorupiaków w szczelinach i następnie wygotowane.

  • Podłoże - piasek 'z atestem' z OBI (oczywiście dobrze przepłukany).



Parametry wody niestetey (na razie) niezbyt dokładne. Do dyspozycji mam tylko test kropelkowy Zoolek NH3 i niewiele warte paskowe Easylife 5in1 więc reszta parametrów tylko orientacyjna.


  • pH 8

  • KH 16

  • GH 16

  • NO2 0

  • NO3 10ppm (gdzieś pomiędzy 0 a następnym oczytem ze skali)

  • NH3 0



Takie same parametry ma woda kranowa i utrzymują się one od założenia zbiornika.


Jak widać na filmie tafla wody się załamuje. Jutro postaram się zostawić akwa z założonym napowietrzaniem ale nie wiem czy to coś zdziała. Proszę o pomoc z tym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy film bakteryjny powoduje takie ilości bąbelków na powierzchni?


Nic nie bój tak tez się robi ;-) !! Ja jak miałem film bakteryjny to właśnie też się takie robiły. Montuj skimmera czy bąbelki i po kłopocie lepsza wymiana gazowa będzie w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej przez kilka dni nie widzałem żadnych bąbelków. Nawet 1 sztuki. W filtrach niczego nie zmieniałem. Ten film bakteryjny wygląda na żywo naprawdę paskudnie i trochę mnie wystraszył. W takim razie zamontuję pewnie skimmer i będę czekał na zmiany.


BTW, czy ktoś wie ile dojrzewa podobny zbiornik przy zastosowaniu wyłącznie JBL Denitrol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz obejrzałem filmik. Widzę,że masz wylot z filtra pod taflą wody,i tafla jest łamana za słabo! ustaw go na równi z taflą wody lub ciut ponad taflę,tak żeby wyrzut wody z filtra powodował powstawanie bąbelków na tafli.Ja mam tak u siebie,i nie mam filmu bakteryjnego.

Ponad to powinieneś założyć prefiltr,na rurkę ssącą od kubełka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problem i filmem bakteryjnym.

Jednak z radą przyszedł mi jeden z forumowiczów i powiedział o tzw. gwizdku. Zrobiłem go sam z kawałka węża od odmulacza założyłem na wylot z filtra kubełkowego i film się skończył ;)

Proszę o to link do tematu, pokazane jest jak go zrobić i założyć:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/topic/diy-skimmer-powierzchni-wody-27140.html


Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witaj. Jeżeli do tej pory z biologią było wszystko ok, parametry wody miałeś stabilne, to nie ma potrzeby ingerencji w tą filtrację.  Pozostaje kwestia wymuszenia prawidłowej cyrkulacji wody. Jeżeli ustawieniami wylotów z tych dwóch filtrów nie dałoby rady tego osiągnąć, to najwyżej rozważysz dodanie jakiegoś słabszego falownika. Ale przy zbiorniku długości rzędu 100 cm, z reguły nie ma takiej potrzeby. Choć zależy to od kilku czynników, m.in. aranżacji, stopnia zagruzowania itd.  Z ewentualnych dodatkowych rad, to zalecałbym odpuścić sobie wlewanie starej wody do nowego zbiornika. Jej wartość pod kątem biologicznym jest mizerna. Przełożenie samego materiału filtracyjnego powinno w zupełności wystarczyć. Ewentualnie prewencyjnie możesz dodać na start ampułkę bakterii Prodibio Biodigest. Wodę lepiej nalać świeżą przez tzw. ustrojstwo do nalewania kranówy (wpisz w wyszukiwarkę tu na forum, znajdziesz odnośniki do wątków co to jest i jak to zbudować - przyda się nie tylko na starcie , ale i przy każdej podmianie).  Powodzenia w nowym projekcie 👊
    • Witam serdecznie od 5 lat mam akwarium 200l towarzyskie z roślinami na ziemi ogrodowej i teraz postanowiłem zmienić na akwarium z pyszczakami .Chciałbym Was prosić o opinie odnośnie filtracji .Posiadam dwa filtry kubełkowe Ikola max 600 oraz przed oboma filtrami są prefiltry hw 602a.W kubłach z tego co pamiętam mam oryginalna gąbkę,ceramikę keramzyt i zeolit a w prefiltrach są po 3 gąbki różnej gradacji i wata aquaela.Czy Waszym zdaniem takie wkłady mogą być czy ewentualnie coś wymienić oczywiście stopniowo.Chce wystartować akwarium na wodzie i filtracji z dotychczasowego akwarium ale jeśli Waszym zdaniemm by coś trzeba zmienić to to chętnie posłucham dobrych rad.
    • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
    • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
    • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.