Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W poniższym poście chciałem opisać swoje akwarium 500l jak i jego mieszkańców.

Akwarium moje ma wymiary 140x60x60(504l) i zostało sklejone z szyby 10mm przez Przemka Wieczorka ( swoją drogą jakość wykonania jest super – polecam ).


FILTRACJA

Filtracje oparłem na narurowcu ( mechanika +biologia) i HW302 (biologia), całość mojej filtracji niech odda poniższy link do filmu mojego narurowca. Jedynie co mógłbym dodać to woda w trzech ostatnich korpusach przepływa tak jak w klasycznych fbf , dlatego przy montażu należy zamontować w/w korpusy odwrotnie niż jest zaznaczone na korpusach. Odpowiednia rurka do montażu fbf będzie to zwykła rurka elektryczna o średnicy 27mm i długości 28cm do korpusu 10cali z nawierconymi otworami licząc od dołu rurki na długości do 4-5cm w ilości około 30 otworów 6mm.


http://forum.klub-malawi.pl/narurowiec-video-t21772.html?p=262407#post262407



OŚWIETLENIE

Jako oświetlenie użyłem dwóch naświetlaczy( halogenów) ledowych o temperaturze barwowej 6500K i mocy 10W, oraz dwóch zwykłych żarówek ledowych po 3W każda(jest to światło zastępcze i pali się wtedy kiedy nikogo nie ma w domu , to tak dla oszczędności energii elektrycznej). Oświetlenie tego typu daje bardzo ładne i naturalne bliki, które można zobaczyć na poniższym filmie.


MALAWI 500L cz. 1 - YouTube



DEKORACJE

Jako dekoracji wnętrza akwarium użyłem serpentynitu oraz korzeni kolonu( nie mają żadnego wpływu na pH wody ). Tył akwarium to spienione PCV 3mm w kolorze czarnym plus pseudo BTN Juwela, który sam dociełem samodzielnie, ponieważ oryginał był nie do przełknięcia przez moje oczy ;-).


1_500l_malawi.jpg


ODSADA

W moim akwarium obecnie pływa ;

Pseudotropheus saulosi - 1+3

Metriaclima estherae OB. – 1+3

sciaenochromis fryeri iceberg – 1+0

metriaclima elongatus chailosi – 1+3

otopharys lithobathes black orange dorsal 2+2

pseudotropheus sp. acei luwala reef 3+4

Na poniższych filmach można zobaczyć jak wygladają moje ryby ( frej , chailosi , otopharyx)



MALAWI 500L sciaenochromis fryeri iceberg - YouTube




MALAWI 500L Otopharynx lithobathes black orange dorsal - YouTube




MALAWI 500L METRIACLIMA ELONGATUS CHAILOSI - YouTube

  • Dziękuję 6
Opublikowano

Co tu dużo mówić , elegancko ;) Mam pytanie , jak zamontowałeś naświetlacze do pokrywy ? Użyłeś jakiś profili aluminiowych czy coś w tym stylu ? bo ja też będę montował 2 w 300l. Chodzi mi jeszcze jaka jest odległość między nimi i od przedniej szyby ? Ja będę miał pokrywę z PCV.



[102] Malawi

Opublikowano

Kawał dobrej roboty Stan!!

Kolega CoolPhone dobrze napisał prawdziwy profesjonalista z Ciebie, a przy tym miły i życzliwy człowiek :) Czekam z niecierpliwością na kolejne posty.


Pozdrawiam,

Opublikowano

S. fryeri (B1:D ) - udowadnia jak pewne jest jego wybarwienie (mimo towarzystwa mbuna i braku samic)

O. lithobates black orange dorsal (C2:D ) - godnie prezentuje się jako "akcent kolorystyczny" mimo, że oba samce nie są chyba jeszcze docelowo wybarwione

PS. Nawet, jeżeli oba samce Otopharynxa by się nie utrzymały to warto spróbować - trzymam za nie kciuki.

Opublikowano

Świetny baniaczek, miło się oglądało filmik;) Powodzonka


P.S. Na filmiku masz załączone tylko 2 naświetlacze? Bo mi na 2szt nie jest tak jasno, może dlatego, że cały baniak mam w kambulach a u Ciebie od piachu się odbija:rolleyes:

Opublikowano

Dziękuję wszystkim za słowa uznania !

Stan, rozumiem, że sciaenochromis fryeri iceberg jest do eliminacji narybku? Jak się sprawuje?


Tak ! Kupiłem ,,frejka" z myślą o likwidacji narybku. Bardzo dobrze się spisuje i daje sobie świetnie radę z mbuną ( urósł lekko 2cm - mierzony był z tego co pamiętam w maju więc pewnie coś jeszcze mu doleciało). Podczas karmienia trzeba z deka kombinować żeby codziennie dostawał granulat zwierzęcy plus do tego daję dwa razy w tygodniu mrożonkę. No i narybek , a mbuna cały czas nosi na zmianę , nawet ostatnio wytarły się otopharyxy ale samica nosiła ikrę jeden dzień( na moich oczach wypuściła przy karmieniu ).

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A widzisz. U mnie też co chwila noszą w pysku. Jak nie jedna to druga a małych nie widzę. Pewnie są zjadane przez maingano i saulosi. Jak będę miał problem z narybkiem to pomyślę o jakimś eliminatorze :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.