Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

450l.150/50/60

filtr cylkulator 2000

zewnetrzny kubeł 1300

grzałka 250w

Po powrocie z wakacji zauważyłem że nie mam jednej samicy magunga i maigano,została z nich tylko skóra :(

Dzisiaj zaobserwowałem dziwny wygląd u maingano.Ma bardzo wklęśnięty brzuch i leży na dnie słabo oddychając.Miałem wcześniej tak z samcem i samicą magunga które były męczone przez samca i samice,były całe postrzępione i kompletnie zdominowane.Czy to może być zamęczenie ryby czy też choroba??


Filtry cały czas chodziły gdy byłem na wakacjach,ustawiłem karmienie i światło które zaprogramowałem na 10 godzin dziennie...

Magunga była najmniejsza z samic i maingano była najmniejsza,ta która ma wklesły brzuch też jest najmniejsza z wszystkich .

Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje???

Opublikowano

Nie jestem ekspertem od chorób ( na szczescie ;) ), gdyż te, które mnie spotykały to albo bloat a w twoim przypadku to raczej na pewno nie on albo Mykobakterioza, której tak faktycznie nie da się leczyć. Objawy wychudzenia sa niestety czestym objawem tej śmiertelnej zazwyczaj choroby. Jednak najcześciej takie wychudzenie jest objawem złej diety bądź pokłosiem pielęgnowania ryb w złych warunkach niestety czesto jest to juz nieodwracalne i ryby nie dochodza do siebie pomimo tego, ze stawarzamy im dobre warunki. Ostatnio w jakimś wątku pojawił się trop choroby, który wydał mi się dość realny przy tych objawach jednak za nic nie mogę tego znależć, może odezwie się autor tamtego posta a jeśli nie to jeszcze poszukam.

Opublikowano

Ryby mają dobre warunki,parametry idealne,woda roczna,co tygodniowe podmiany,ryby nie obcierają się o kamienie.

W sumie po tym jak kupiłem dwie samice magunga zaczeły się te dziwne rzeczy,może się od nich się zaraziły.

-- dołączony post:

http://forum.klub-malawi.pl/pasozyty-juz-daje-rady-t13701.html



Znalazłem na forum post pastela,nie wiem czy zaczynać leczenie bo nie ma diagnozy ale na pewno nie jest to bloat.Ryby puchną i mają nitkowate odchody gdy mają to chorubsko a moje pociechy nie mają tych objawów.Ryby dostają cały czas spiruline i raz w tygodniu sera granugreen.

Obsada:Maingano 7 sztuk + 8 które kupiłem wczoraj.

magunga 1-2


Post pastela,kuracja:

Tabelka jest bardzo przejrzysta. Masz w niej 3 leki. Z czego stosujesz dwa. W aptece kupujesz dwa opakowania Metronidazol Polpharma (na receptę od weterynarza) i Baktoforte S na allegro 6 lub 8 tabletek. Zlewasz wodę do połowy baniaka i leczysz.


DZIEŃ 1:

a. Metronidazol Polpharma - 20 tabletek rozpuszczasz w szklance w letniej wodzie albo w wodzie demineralizowanej i wlewasz do akwa.

b. Baktoforte S - 3-4 tabletek rozpuszczasz w szklance letniej wody i wlewasz do akwa.


DZIEŃ 2:

Obserwujesz czy wszystko OK.


DZIEŃ 3:

Obserwujesz czy wszystko OK.


DZIEŃ 4:

a. Podmiana 20% wody.

b. Metronidazol Polpharma - 10 tabletek rozpuszczasz w szklance w letniej wodzie albo w wodzie demineralizowanej i wlewasz do akwa.

c. Baktoforte S - 3-4 tabletek rozpuszczasz w szklance letniej wody i wlewasz do akwa.


DZIEŃ 5:

Obserwujesz czy wszystko OK.


DZIEŃ 6:

Podmiana od 15 – 20 % wody i usunięcie leku poprzez zastosowanie węgla aktywnego w filtrze.


Przepisałem tylko tabelkę Marcina, może w takiej formie będzie Ci to łatwiej pojąć...

Pamiętaj o całkowitym nie karmieniu w czasie kuracji i całkowitym zgaszeniu światła. Filtry mogą zostać włączone, koniecznie napowietrzaj wodę. Im później zaczniesz leczyć tym gorzej. Do dzieła!

Opublikowano

Wczesniej magunga nie mogla jesc jak byla bardzo oslabiona,ogolnie wygladala bardzo zle ale inne ryby z tymi objawami maja apetyt i sa bardzo zywe(magunge musialem eksterminować bo sie balem o inne ryby).Ten maingano na pewno jest w zaawansowanym stadium bo jest apatyczny,siedzi na dnie, zoladka praktycznie nie ma.Ale jak przystawiam reke to podplywa czekajac na pokarm.Dwie inne ryby maja troszeczke wklesniety brzuch ale sa zywe i wygladaja na zdrowe inne bez objawow.

Opublikowano

To w sumie może być Mykobakterioza bo generalnie ryby jedzą i chudną aż do stanu agonalnego kiedy stają sie apatyczne. Wszelkie próby leczenia antybiotykami spełzły na niczym a w zwiazku z tym, ze choroba roznosi się dość skutecznie to eliminowałem chore ryby. Poczekaj jednak z tym moze ktoś będzie miał bardziej optymistyczny pomysł.

Opublikowano
To w sumie może być Mykobakterioza bo generalnie ryby jedzą i chudną aż do stanu agonalnego kiedy stają sie apatyczne. Wszelkie próby leczenia antybiotykami spełzły na niczym a w zwiazku z tym, ze choroba roznosi się dość skutecznie to eliminowałem chore ryby. Poczekaj jednak z tym moze ktoś będzie miał bardziej optymistyczny pomysł.




Objawy początkowe trudne do rozpoznania. Choroba podobna do objawów posocznicy u ryb lub ichtiosporidiozy. W diagnozie należy również wziąć pod uwagę nokardiozę.


Choroba objawia się utratą apetytu i chudnięciem. Brzuch rozdęty, ogólne osłabienie. Ryby „stojąc" w kącie akwarium bądź między gęstą roślinnością wykonują drgające ruchy płetwą ogonową. Niekiedy zaobserwować można zaburzenia równowagi. Kolory ulegają zmętnieniu, ryby tracą żywą barwę. W niektórych częściach ciała można zaobserwować uszkodzenia i wypadanie łusek, a nawet ubytki skóry. Na skórze mogą pojawić się przekrwienia i otwarte rany. Postrzępione brzegi płetw, ich podstawy bywają czasem przekrwione. Następuje tzw. wytrzeszcz oczu , w następstwie tych zmian mogące powodować ślepotę. Dłuższy okres przebiegu tej choroby prowadzi do ogólnego wyniszczenia i wychudzenia. W ostrej formie, w badaniu mikroskopowym na powierzchni narządów wewnętrznych (nerki, serce, śledziona, wątroba) widoczne są liczne, szare, drobne guzki (guzełki). W pęcherzu pławnym i jamie ciała zbiera się wysięk zapalny.


Magunga miaøa podobne obiawy!


Trudne w leczeniu. Akwarium powinno być zdezynfekowane. Prątek powodujący chorobę wrażliwy jest na antybiotyki. Wszystkie kuracje należy przeprowadzać w oddzielnym akwarium. W leczeniu mykobakteriozy ryb ozdobnych w hodowli akwariowej zalecane są antybiotyki:


kanamycyna - w dawce 10 mg na 1 l wody (przez 7-10 dni)

streptomycyna - 10 mg na 1 l wody (7 - 10 dni)

oksytetracyklina, (terramycyna) - 13 mg czystego antybiotyku na 1 l wody ( 7-14 dni)

sulfadimetoksyna

Opublikowano

Leczyłem kanamycyną nic nie pomogło a sporo kosztowało ;). Po rozmowie z prof. Jerzym Antychowiczem w ogóle się poddałem zapakowałem chore elongatusy spot i wysłałem do niego aby zrobił im sekcje. Wykazała ona właśnie Mykobakteriozę, którą można wg mojej opinii wyeliminowac tylko poprzez radykalną eliminację ryb wykazujących jej objawy. Niestety czasem mozna popełnić bład i ten radykalizm i u mnie spada. Wychudzone ryby od razu powinny być eliminowane ale czasem zdarzy sie sytuacja, ze to wychudzone rybsko dochodzi do siebie, ba nieraz otorbi guzek gruźliczy i jest zdrowa przynajmniej do czasu gdy sie znowu z jakiegoś powodu nie osłabi i choroba znowu zaatakuje. Z mojego doświadczenia wynika że 9/10 ryb i tak zdycha zarażajac nowe egzemplarze. Cóż ja Ci mam doradzić ... poczekajmy może inni będa mieli inny pomysł.

Opublikowano

Kolega forumowicz mial podobny problem i sobie poradzil z Wasza pomoca.

http://forum.klub-malawi.pl/zapadniety-brzuch-t9976.html


Moze sprobuje metronidazolem leczyc?

Mam 3 opakowania,kupilem rano :) Najlepsze jest to ze jeszcze nie spalem tylko latam po aptekach sklepach zoologicznych :/

ps.sorka ze nie ma POLSKICH znakow ale klawiatura mi nawalila a nie chce mi sie robic reseta,nie ma czasu na to.

Parametry:

no2 =0

no3=10

ph 7.7

nh3=0

kh=10

Opublikowano

Osobiście gdy już na prawdę nie wiem co się dzieje rybą próbuje je ratować środkiem drugim a mianowicie Sera Baktoforte S dawniej bactopur direct. Generalnie raz pomogło ale próbowałem 2x a więc skuteczność 50%.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.