Skocz do zawartości

T5 z morskiego do Malawi?


Idenazakupy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zostala mi lampa 6x39w od morskiego.

Chcialbym ja wykorzystac w malawi.

Powstaje zbiornik 150x50x50

Wiem,ze lampa jest za krotka. Ale zamysl jest taki aby na srodku bylo jasno, a po bokach mniejsze oswietlenie.

Roslin nie planuje.

Zbiornik ma byc taki troche 'mroczny' ciemne skaly. Czarne oklejone tlo.

W morskim mialem glownie jasne swiatlo i niebieskie aktyniczne.


Moje pytanie brzmi. Czy myslicie,ze taka lampa spisze sie i jakie swietlowki byscie polecili?

Ryby w kolorach niebieski, pomarancz. Dla pomaranczy swietlowki purple, dla niebieskiego akynika?

Dla ladnego wybarwienia podloza jasne i serpentynitu.

Moze ktos ma podobnie. Czekam na wskazowki choc pewnie najlepszym rozwiazaniem bedzie metoda prob i bledow bo swietlowek to mi sporo zostalo.

Bardziej mi chodzi o to,czy lampa da rade,czy isc w kierunku HQI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa da rade jesli jest regulowana lub da sie wstawic mniej swietlówek. 250W na taki baniak moze byc sporo za duzo. Sa tu osoby ktore swieca 10-20W led na podobne zbiorniki...


Zalezy jednak jak długa jest całość. swietlowka ma 85cm. Czyli lampa moze miec 90cm (lub wiecej). To daje brak oswietlenia na 60cm - a to juz duzo. Chyba ze lampa jest dłuższa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.


Lampa ma sterowanie 3x 2 swietlowki.

Docelowo mysle,ze odpalone beda 4 sztuki. (wpierw dwie-swit/pozniej wszystkie/zmrok dwie)

Rzeczywiscie lampa ma tylko 90cm

Doddatkowo do akwa jest ta standardowa pokrywa co ma 2x swietlowki standardowe.

Posprawdzam jak to bedzie wygladalo czy za duzej ciemnicy na bokach nie bedzie wtedy moze pokombinuje ze standardowa obudowa.

Masz pomysl nad barwa swiatla tych 4 swietlowek?

Sproboje aktynik+purple+jasne zolte+jasne biale i sprawdze efekt. Jak bedzie za jasno to jedna biala wymienie na niebieska, lub purple.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90cm da rade jesli będzie względnie wysoko. Ja zbudowałem lampe 120cm w której ledy są rozmieszczone na długości 100cm. 15-20cm nad tafla wody było już ok. i miałem oswietlone 90-95% baniaka. Ty pewnie bys musiał podniesc nieco wyżej lub pogodzic się z ciemnymi bokami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zdaje relacje. Rzeczywiście światla jest za dużo.

Najlepiej wygląda (tak mi się wydaje) pod 1000k

Niestety moja lampa ma mozliwosc dawania tylko 2x39w, chyba ze da sie jakims prostym sposobem odłączyć jedną świetłówke?

Jak jest 1000k plus 15000k - za jasno, sztucznie (odpada)

Jak jest 1000k plus niebieska (odpada)

Jak jest 1000k plus purple (odpada)

1000k plus aktyniczna też odpada.

Morskie oświetlenie; świetłówki odpadają.


Jeżeli nie będę mógł odłączyć jednej świetlówki to może dokupić druga 10000k? lub mniej 'k'? (np 6000k)

Jak myślicie?


Mam jeszcze inną opcje nad którą się zastanawiam.

Nad baniakiem (plus minus metr) mam dwie lampy (żarówki) dają światło o barwie na oko poniżej 10k choć jest go troche mało. Myślę nad dodaniem jednego żarnika hqi 70w i 'puszczenia' go pod kątem aby dawał fajny efekt cienia w skałach. Bo same światło z tych żarówek jest bardzo przyjemne dla oka.


W akwarium jest póki co 50kg piasku- kwarcytu i 70kg serpentynitu. Czarne matowe tło ze spienionego pcv.

Będę wdzięczny za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie po przeczytaniu postu 2x mam dwie myśli.

1. nie wiem o co w sumie pytasz,

2. gdzie ty kupiłeś świetlówke 1000K ? Nie wiedziałem nawet, że takie są. Musi być potwornie żółta.

-- dołączony post:

Jesli chodzi o odłaczanie jednej świetlówki to rzadko jest taka mozliwosc. Musisz otworzyc lampe i sprawdzic oznaczenia na stateczniku. Jesli sa rysunki pokazujace że da sie podłączyc 1 swietlówke to OK. jesli nie to bez wymiany statecznika nie ma takiej opcji.

np tu widac ze mozna podłaczyc jedną:

703a1c08032b3f7amed.jpg

a tutaj widac, że 2:

imgp17171.jpg


czasem na niektorych statecznikach sa 2 rysunki z rozna liczba swietlowek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @TomekT takie plany długoterminowe plany zazwyczaj się nie spełniają, lepiej kuć żelazo póki gorące.
    • Sprzedam książkę Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi (1 wydanie) . Książka w bardzo dobrym stanie + autograf współtwórcy Wojtka Sierakowskiego 🙂  Cena razem 100zł z wysyłką do paczkomatu Inpost.  Zainteresowane osoby zapraszam na priv.
    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
    • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.