Skocz do zawartości

Filtracja i podmiana wody akwarium 576l


lufa555

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie w 420l ok 30 młodych ryb właśnie od czterech tygodniu używam watoliny zamiast sznurków 100mik nawiniętej ok 3-4 warstw.

Po dwóch tyg niewielki spadek przepływu. Watolina wyjęta wypłukana i z powrotem do korpusu. Po kolejnych dwóch tyg przy próbie płukania zaczęła się lekko rozłazić więc wymiana na nową. Podsumowując koszty na pewno niższe niż sznurek, co do jakości wody to po pierwszych dwóch tyg nie byłem zadowolony w akwa pływało mnóstwo drobinek które bardzo psuło wygląd baniaka. Miałem już szukać innego rozwiązania ale w drodze dedukcji doszedłem do wniosku że nie jest to wina mediów tylko złej konstrukcji rurki zasysającej.

Mała korekta ustawień wylotu, przestawienie jednego kamienia i oczywiście zmiana rurki zasysającej wodę. Miałem rurkę w której były ponawiercane otworki. Teraz rurka ma podobną konstrukcję jak oryginalne koszyki które są w kubełkach.

Woda po kilkunastu godzinach kryształ.

Podsumowując - watolina doskonale daje radę oraz wychodzi taniej niż sznurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie jest kwestia przerybienia a tym bardziej przekarmiania. Przy 21 mbuna NO3 utrzymuje na poziomie 15-20mg/l. Ogólnie rzecz biorąc szybko brudzące się wkłady pokazują sprawnie działającą filtracje mechaniczną.

Ja też mam koszyk zasysający na końcu wlotu i ten patent sprawdza się dobrze. Dno mam cały czas czyste, woda również.

Czy włóknina czyści tak wodę jak sznurek? Pewnie nie ale zobaczyć gołym okiem coś wielkości 100 mikronów graniczy z cudem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład z ociepliny wysokopuszystej dzisiaj wymieniłem na nowy. Tym razem nawinąłem 3 warstwy na trzpień, ponieważ jak odwinąłem brudną ocieplinę to się przeraziłem całym tym shitem. Przez jedną warstwę ociepliny po 11 dniach użytkowania brud zaczął powoli przenikać przez tą warstwę. Przy jednej warstwie nie widziałem żadnego spadku wydajności na fbfie, teraz będę obserwował co będzie się działo przy 3 warstwach.

Jednak już sam fakt odwijania starej ociepliny i nawijania nowej jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż odwijanie sznurka. No i dość ważny aspekt ekonomiczny też ma nie małe znaczenie.

Przy wyliczeniu wymiany sznurka raz w tygodniu wychodzi dość spory koszt ponad 400zł na wkłady. Ocieplina kosztuje grosze w porównaniu do sznurków a filtruje równie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj po 11 dniach wymieniłem po raz kolejny wkład z ociepliny. Tym razem były nawinięte 3 warstwy i po 11 dniach praktycznie zero spadku na wydajności a woda krystalicznie czysta.


Jeżeli ktoś zdecyduje się na takie wkłady to polecam ocieplinę wysokopuszystą 150g/m2. Ja takiej używam i jestem nieziemsko zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.