Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wojtek rozumie że sugerujesz że moje akwa jest odpowiednie do tej rybki. Na pewno jest nie za małe. W mojej wypowiedzi bardziej mi chodziło że w większości opisach i nawet w wypowiedziach na naszym forum, jest to pysiek agresywny. Przynajmniej wewnątrz gatunkowo. Co do wielkości też są same rozbieżne informacje. Słyszy się że osobniki te dorastają do 17cm. Wracając do wielkości akwa, w chwili obecnej P socolofi jest polecany do 240l (120x40x50) i tu zaczyna się dylemat. Do jakiej rośnie wielkości w rzeczywistości i w jakim może pływać zbiorniku. Generalnie P socolofi uchodzi do tej pory jako ryba roślinożerna a czy tak jest faktycznie?

Opublikowano
Masz więc najprawdopodobniej same samce.

bardzo prawdopodobne. Tylko, że od czasu do czasu miedzy losowymi parami obserwuje coś co bardzo przypomina początek zalotów. Wiec albo moje ryby to geje albo nie wiem... :P



Albino ma czerwone czy czarne oczy ?


czerwone.

DSCF2680.png

--

Samczyk błękitny miał około 12cm zamieszkiwał z 3 samiczkami [...]

Także nie zauważyłem agresji P socolofi.


Ale piszesz ze miałeś jednego samca. To troche inny układ. Jakby były 2-3 to mogło by wyglądać zupełnie inaczej.

Opublikowano
Ale piszesz ze miałeś jednego samca. To troche inny układ. Jakby były 2-3 to mogło by wyglądać zupełnie inaczej.

To tak jak w każdym innym gatunku pyszczaków im więcej samców tym więcej walk.

Yaro napisałeś o agresji i Marek też pisał o agresji i to bardzo dużej, a zauważ że tak naprawę moje doświadczenie i autora są odmienne. Hari znowu napisał że nasza rybka jest bardzo terytorialna.

Także ciężko określi co w sobie kryje nasz pysiek.

Opublikowano

"Pseudotropheus socolofi to jednak ryba w pewnym sensie nieprzewidywalna. Ze względu na zróżnicowane zachowanie poszczególnych osobników, nie ma gwarancji, że chów więcej niż jednego samca uda się w jakimkolwiek zbiorniku, wyłączając oczywiście olbrzymie akwaria o długości 200 cm i większe, gdyż w nich szansa jest znaczna."


Myślę, że ten wycinek mojego arta oddaje to co chciałbym powiedzieć o agresji wewnętrznej. Agresja zewnętrzna jest dwojaka od lekkiego lekceważenia ( ryby nieterytorialne ) do dużej agresji ( ryby terytorialne ).


Terytorialista nigdy nie będzie łagodny wobec ryb, które coś mu tam kopia pod nosem. Nie jest to jednak ryba bardzo agresywna tylko średnioagresywna ( zdarzają się samce wyjątkowe ), porównując zebre chilumba do socolofi stwierdzam, że ten drugi o wiele lepiej koegzystuje z innymi rybami i jeśli mu zapewnić dostatecznie duży zbiornik będzie o wiel e mniej problematycznym lokatorem. poza tym skutki agresji mają mniejszą wagę i najczęściej przeciwnik kończy pod lustrem wody a nie tak jak w przypadku poddenerwowanej chilumby stopami do góry. Oczywiście gdy samiec ma za blisko przeciwnika czy niegotową samicę to je będzie krzywdził

Opublikowano

Wiecheccy pisali : gatunek ten dobrze współżyje z innymi gatunkami mbuna, Płetwy brzuszne czarne krawędzie jasnożółte. Oglądając fotkę marek z 81 zauważamy że płetwy są czarne. Dość dziwne te różne zachowanie tych ryb , może to inny gatunek np.: Melanochromis Joanjohnsonae, niezwykle agresywny i podobny?

  • Dziękuję 1
Opublikowano

To na pewno ten gatunek. Socolofi potrafi bywać zjadliwe a czasy Wiecheckich to jednak czasy bardzo popularnej teorii o kontrolowanym przerybieniu. Pyszczaki powiedzmy w liczbie 40 w akwarium o litrażu 240 to na prawdę typowy dworzec kolejowy gdzie ryby są zagubiona a terytorialiści wariują bo jak im pływają procesje przez rewir to i tak się nie wybroni. Poza tym socolofi nie ma za wiele wspólnego z żółtym rodzą się już niebieściutkie wiec prędzej to Wiecheccy pomylili Melano z socolofi.

--

Wojtek rozumie że sugerujesz że moje akwa jest odpowiednie do tej rybki. Na pewno jest nie za małe.


Tego nie doczytałem i dlatego odpowiadam teraz ... oczywiście Sławek, że jest odpowiednie Marek miał je w 80 cm.

Opublikowano

Wiecheccy to pieśń przeszłości, nie wiem jakie mieli ryby, wszelkie fotografie wskazują, że w przypadku socolofi, tak na prawdę żółte końcówki występują tylko na grzbietówce i oczywiście odbytówce te na górze są zazwyczaj super delikatnie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.