Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Osoby początkujące, zaczynające dopiero przygodę z akwarystyką borykają się często z różnymi czynnościami, które można wykonać o wiele szybciej. Proponuję wpisywanie w tym wątku pewnych rozwiązań które przyśpieszą te czynności a może nawet pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Nam może wydawać się to oczywiste a może nawet śmieszne, ale początkujący może pomyśleć o kurcze no to jest świetny pomysł. Jeśli ktoś się dołączy do tematu będzie mi niezmiernie miło. Jeśli nie, będę szukał tego typu ciekawych rozwiązań i sukcesywnie rozwijał wątek.


1. Instalacja węży do filtra zewnętrznego - aby uprościć sobie sprawę należy zagrzać wody, nalać do naczynia, zanurzyć w nim wąż; dzięki temu wąż staje się bardzo elastyczny i rozciągliwy, bez problemu wciśniemy go na dowolną końcówkę, a po ostygnięciu skurczy się i uszczelni.


2. Czyszczenie węży (oraz głowicy) - jesteśmy zasypywani różnego rodzaju czyścikami, wyciorami, na linkach, drucikach, etc. Wierzcie mi nie ma prostszego rozwiązania niż: urywamy dwa listki papieru toaletowego :D (to nie żart) wciskamy go na siłę do węża - jak najciaśniej, ale nie przesadzajmy powinien zapełnić cały otwór, odkręcamy wodę, przystawiamy wąż od prysznica energicznie i mocno dociskając (inaczej fontanna, można najpierw docisnąć potem odkręcić wodę) - woda pod wysokim ciśnieniem przeciągnie zwitek papieru przez wąż czyszcząc go nieporównywalnie lepiej niż najlepszy czyścik - sprawdźcie, sam byłem w szoku - 2 sek. i wąż jak nowy. Tak samo czyszczę głowicę w JBL 701 i 901.


Na razie to na tyle. Zapraszam do zabawy. Na pewno każdy z Was ma jakąś fajną radę.

Opublikowano

3. Instalację z narurowcami najłatwiej zalewa się podłączając wodę z kranu wężem odwrotnie niż obieg. Powietrze zostanie wypchane do akwarium.

4. Woda nalewa się o wiele szybciej kiedy się nie patrzy ;D

Opublikowano

5. Ustawianie aranżacji.

Na dno zbiornika kładziemy cienki kawałek styropianu (1 lub 2 cm). Podkład docinamy tak, aby dotykał tylnej ściany, a boki i przód powinny mieć ze dwa centymetry luzu. aby nie były widoczne. Na to układamy kamienie, aby stały stabilnie. Na sam koniec sypiemy piasek. Dzięki takiej kolejności możemy być spokojniejsi, że kamień nie rozbije nam szyby, gdy ryby go podkopią.

Opublikowano

7. Usuwanie kamienia z szyb- soda oczyszczona z dodatkiem octu. Na szmatkę i schodzi aż miło.

8. Podmiana wody bez wiaderek. Trójnik ogrodowy, wąż. To podłączamy pod kran i podmieniamy wodę. Układ również spuszcza wodę z akwarium jak i ją nalewa. Ważne; musimy mieć pewność, że woda w wodociągach nie jest chlorowana.

  • 5 miesięcy temu...
Opublikowano

Jest jakaś metoda na szybkie podgrzanie wody przed podmianą ? Praktykował ktoś puszczenie cieplejszej wody z kranu zakładając że wodę mamy ze studni i podgrzewaną w piecu elektrycznym akumulacyjnym ?

Opublikowano

Nie wiem czym jest piec elektryczny akumulacyjny ale zakładam,że chodzi o bojler? Co to za różnica w czym podgrzane.Mam zwykłego blokowego junkersa,więc przy podmianie odłączam waż od prysznica, nakręcam szybkozłaczkę a dalej wąż i do akwa. Temp. wody na oko albo na łokieć? :) 20-kilka stopni.

Opublikowano

W jaki sposób podgrzewana może nie ma ale jak mocno to już pewnie tak bo można zmienić np twardość wody. Piec akumulacyjny ma zasobnik na wodę, w którym ona w temperaturze np 60 stopni i ciśnieniu 3- 4 atmosfer sobie stoi. W kazdym razie zaraz po prostu zrobie testy GH i PH wody ciepłej i zobaczę czy są jakieś różnice. W przypadku wodociągów instalacja wody ciepłej ma jeszcze od groma specyficznych zanieczyszczeń dlatego np nie powinno się używać do picia gorącej wody.


Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano
Jest jakaś metoda na szybkie podgrzanie wody przed podmianą ? Praktykował ktoś puszczenie cieplejszej wody z kranu zakładając że wodę mamy ze studni i podgrzewaną w piecu elektrycznym akumulacyjnym ?


Witam, w twoim przypadku martwił bym się o twardość wody, ze studni jest zapewne miękka. Wodę możesz podgrzać zwykłą grzałką w baniaku 20 lub 30 l ( ale po co?) . Jeżeli chodzi o wodę z bojlera to zły pomysł, wymiennik ciepła czy grzałka może być wykonana z miedzi i taka woda może być szkodliwa. Jeżeli masz instalacje wodną z miedzi zalecane jest przed podmianą wody spuścić wodę z rur przez około 15 sekund.

:)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.