Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Na forum w kilku porozrzucanych miejscach pojawił się wątek Synodontisa. Widziałem też sporo opinii, że to ryba z Tanganiki, a opisie gatunku np: Synodontis petricola znalazłem info, że żyją także w Malawi. I jak to jest dokładnie. Macie je w swoich zbiornikach?

Opublikowano

Jest ponad 100 gatunkow tych sumokształtnych ryb( gietkozeby) w calej afryce(rzeki ,jeziora) takze wystepuja w j.malawi ale jakie dokladnie to nie wiem.

Opublikowano

Synodontis njassae chyba nadal niedostępny w handlu w Polsce więc chyba, ze mają je nasi przedstawiciele Polonii w wielkim świecie ;).

Opublikowano

Synodontis petricola nie wystepuje w j.Malawi.

Jedynym przedstawicielem synodontisow w jeziorze jest S.njassae.W handlu bardzo rzadko spotykana, aczkolwiek dostepna (tylko WF) np.tutaj

Wystepuja w jeziorze inne gatunki sumow, takie jak np."Kampango" (Bagrus meridionalis)ktory,ciekawostka, jest jedyna ryba na swiecie, gdzie matka zywi narybek w pocztkowym okresie swoimi jajami.Drugim o ktorym wiem jest szeroko rozpowszechniony "Mlamba" (Clarias gariepinus) jeden z preferowanych jako pozywienie wsrod lokalnej spolecznosci.Obydwa te gatunki sa jednak za duze do hodowli akwariowej.

P.crabro wystepuje jako "czysciciel" u duzych sumow, oczyszczajac ich skore z pasozytow i nie jest przez sumy atakowany.

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Posiadałem S.njassae lecz oddałem ze względu na rozmiar:)

ryba bardzo ciekawska,nie lubi mocnego i jaskrawego oświetlenia.

Pogromca tabletek spiruliny:)


Synodontis petricola

Opublikowano

Gdzie je nabyłeś i czy jesteś pewny że to była ta odmiana ... w Niemczech kiedyś oferowano mi njassae ale do tej pory mam wątpliwości że to były te ryby.

Opublikowano

Zamawiałem je w takim sklepie Zoo Palast to duża sieć dobrze zaopatrzonych sklepów.

Na 99% jestem pewien że to była ta ryba.Tyle ze urosła za duża do mojego na tamtą chwilę akwarium.Problem jest taki że te ryby są do siebie podobne:)

Opublikowano

Ktoś z klubu też ma s. petricola :P

chodź jest z tanganiki źle mu w malawi nie powinno być ( z grubsza to jednakowe sumowce)

czasem szkoda czasu i pieniędzy na przypalanie się do akurat tego brzydszego :P i wiekszego s.njassae

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej, na dniach będę robić filtr kasetowy dwukomorowy do akwarium 160l. Który układ wybrać żeby zachować jak największą cyrkulację wody i wydajność filtra?   Ewentualnie są jeszcze takie opcje ale tu filtr nie jest pod wzmocnieniami i musiałabym coś wymyśleć żeby nie wypływał (nie chce przyklejać) 
    • Trzy książki w twardej oprawie: Malawi Cichlids in natural habitat cz1 Malawi Cichlids in natural habitat cz3 Malawi Cichlids in natural habitat cz5 Książki w idealnym stanie. Cena 700zl za komplet.
    • Wyjdzie w praniu , ale nie zakładam większych problemów 😉 . Po latach moczenia łapek to jest mój 1 filtr takiej konstrukcji . Wszystko przemyślane pod nowy zbiornik .Przemek z Akwarium Szczecin robi mi wzmocnienia pod ten kaseciak tak abym gąbkę wyciągał bez odchylania i tym podobnych problemów . Zobaczymy 😉  
    • Dzięki @jaras za wskazówki 🙂 Może jeszcze spróbuję z tym pokarmem. U mnie Aristo mam wrażenie że się męczy żerując na nim bo wygląda jakby próbował się najeść powietrzem 😅
    • Na 30 ryb wielkości od 12 do 25cm daję 2 łyżeczki czubate od herbaty raz  dziennie - pokarm aller Aqua Futura pomieszany z Malawi chips oraz spiruliną granulowaną. Proporcje w miarę równe. Dodatkowo, jak mi się przypomni, to daję kryła mrożonego,nie częściej niż raz w tygodniu w ilości 7 kostek. Od czasy do czasu jakąś rybę morską , jak akurat mam na obiad - morszczuk, dorsz. Oczywiście bez obróbki termicznej. Czasami sporadycznie jeszcze płatki dla paletek d-50i to jest wszystko . Ale ja mogę mieć słabe doświadczenie w pielęgnacji ryb 40lat😃
    • @jarasa mógłbyś mi powiedzieć ile sztuk ryb masz u siebie i ile im sypiesz Futury? Tak myślę że może ja po prostu za mało im tego żarcia dawałem. Byłbym wdzięczny jakbyś podał ile wynosi jednodniowa porcja u Ciebie (o ile nie w gramach to chociaż w łyżeczkach) 🙂
    • Ja nie mam małych ryb. Nic złego nie zauważyłem stosując future. Ale od jakiegoś czasu mieszam z innymi tak jak wyżej pisałem.
    • Moim rybom podobnie jak u Ciebie nie podszedł ten pokarm. Niby z apetytem się na niego rzucały, jednak po wzięciu do pyska po chwili wypluwały. I tak kilkakrotnie, w końcu rezygnując i pozostawiając granulki. Dodatkowo od tego pobierania i wypluwania powstawało duże zmętnienie wody. Próbowałem podawania na sucho i po namoczeniu - w zasadzie efekt ten sam. U mnie jedynie fryeri połykał ten pokarm bez zastanawiania się. Reszta obsady - tak jak opisałem powyżej. Dlatego ja zostaję przy Futurze. Tym bardziej, że mam mniejsze ryby od Twoich i póki co ten rozmiar pokarmu (1,3 - 2 mm) jest dla nich odpowiedni. 
    • @jaras z tego co czytałem to na najszybszy wzrost nastawiona jest właśnie Futura. Nie mniej ten Bronze kompletnie nie pasuje tym moim bydlakom. A nie zauważasz u siebie problemu z małym rozmiarem Futury? U mnie np. zauważyłem że ryby zaczęły mieć takie dziwne kupy (jakby przerywane bąblami gazu lub bardzo cienkie) i czytałem gdzieś że ryby takich rozmiarów powinny dostawać już większe "kawały" jedzenia. Nie wiem ile w tym prawdy ale jak kilka dni pod rząd karmię mrożoną stynką to problem znika. 
    • Po namyśle, ja  nie będę kombinował i zostanę przy aller aqua futura. U siebie mam właśnie ten, pomieszany z chipsami Malawi tropical oraz spiruliną. Z tymi innymi pokarmami aller aqua trzeba uważać, bo są to pasze, nastawione na szybki przyrost masy ciała ryb w krótkim czasie. Dlatego ha nie będę ryzykował innych pokarmów z tej serii. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.