Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Sam sobie odpowiedziałeś zamieszczając link :

"Jest to gatunek wszystkożerny. Jego pożywienie w środowisku naturalnym stanowią wszelkie małe organizmy żyjące pośród skał. Jego dieta w akwarium powinna składać się w większości z drobnych skorupiaków i larw owadów. Dodatkowo należy podawać pokarmy roślinne. W akwarium powinniśmy unikać karmienia pokarmami zawierającymi duże ilości białka zwierzęcego, które mogą powodować otłuszczenie narządów wewnętrznych ryby."

To samo co dorosłe ryby , tylko rozdrobnione.

Opublikowano

Sumujac wypowedz powyzej i podajac ci na tacy, zakup jako baze np: Naturefood Premium Cichlid, a jako dodatek mrozonego kryla/cyklopa i jakas spiruline ( podawaj na zmiane).

Opublikowano

"O.lithobates żywi się odchodami innych gatunków, głównie roślinożernych.Podejmuje je z podłoża i sprawdza ich jadalność.Przyciągają go również duże sumokształtne, których odchody są również składnikiem jego diety".

Opublikowano

Czyli elozox dieta identyczna jak napisałeś w innym moim poście "obsada".

Na razie karmie rano spirulina,wieczorem mix.Niestety na razie nie kupie tych pokarmów ktre mi zaproponowałeś (NATUREFOOD Color Plus i NATUREFOOD PREMIUM Cichlid)bo mieszkam we Włoszech.Tutaj nie ma tych produktów.Muszę poczekać do wakacji ...

Opublikowano
W moim akwarium O.lithobates wciąga wszystko, za wyjątkiem odchodów. Dla narybku polecam Tetra Min.


Protomelas taeniolatus pomimo tego, ze jest opisywany przez Koningsa jako peryfitonożerca, również początkowo nie wykazywał u mnie takich ciągot. Jednak wystarczyło ryby przegłodzić a już zadziałały ich naturalne instynkty i ryby zaczęły obgryzać skały jak zwykłe peryfitonożerne Mbuna. Przygłodzone młode zakupione w sklepie pierwsze co zrobiły to zaczęły tak zdobywać pokarm w nowym akwarium. Dlatego też to, że twoje ryby nie jedzą odchodów nie stanowi jeszcze o tym, że nie jest to ich podstawowy pokarm w jeziorze ... przygłodzone jadłyby go na pewno i słów Ada raczej tak łatwo nie wyrzucałbym do śmieci ;). Wszystkożerność na nasze potrzeby użytkowe to jak najbardziej celne określenie i młode trzeba po prostu karmić zróżnicowanym rozdrobnionym pokarmem ryb dorosłych, można dietę uzupełnić mrożonym oczlikiem czy czerwonym planktonem.

Opublikowano

Erwin Schraml w Magazynie Aqua z 1999r opisuje że O.lithobates żywi się bezkręgowcami wygrzebanymi z podłoża,inni twierdzą że są to roślinożercy.O tym że zjada odchody innych ryb opisuje Ad Konings. To co one jedzą ?

Opublikowano

Żywi się bezkręgowcami i odchodami ryb przede wszystkim roślinożernych. Po prostu Ad zaobserwował to zjawisko i opisał a Andreas nie ale widział je żerujące na bezkregowcach. Dla nas z pozycji krzesła trudno jest to jednoznacznie zweryfikować, idąc jednak tropem Othoparynxów nie znajdujemy tam już odchodojadów a znając już zachowania ściśle akwariowe m.in dość skuteczne polowania na narybek czy bezproblemowa pielęgnacja na karmach mieszanych ( moja własna obserwacja ). Zastosowałbym tutaj domniemanie rozszerzające i należy przyjąć wszystkożerność tego gatunku, łącząc niejako obserwacje tych dwojga badaczy, szczególnie, że w menu nawet w opcji mniej apetycznej uwzględnia odchody ryb również tych, które są mięsożerne.

Opublikowano

Fajnie że się tak rozpisaliście,można się dowiedzieć ciekawych rzeczy z waszych codziennych doświadczeń.Robię właśnie głodówkę bo się porobiły ładne kluski :( Odkąd mam mięsożerne/wszystko żerne ryby w akwarium nie potrafię wyczuć jak ułożyć dietę :( Muszę jak najszybciej kupić NATUREFOOD Color Plus i NATUREFOOD PREMIUM Cichlid bo ten mix(Artemia, ochotka,kryl,spirulina)co mam jest za ciężki dla rybek,strasznie tyją a przecież nie daje dużo :o

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.