Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam na forum jako nowy :)

Planuje swoje pierwsze malawi, posiadam zbiornik 112 l, powoli kompletuje do niego sprzęt (na początek eheim 2213), niedługo powinienem mieć zamówioną obudowę z pleksi. Chcę hodować p. saulosi 1+5 (lub 2 +6?), nie znalazłem jednak odpowiedzi na wszystkie swoje pytania przeszukując forum. Ciekawi mnie czy warto robić takie małe malawi, bardzo podoba mi się ten biotop i p. saulosi szczególnie :D, wyczytałem że można mieć harem w 112 l co mnie ucieszyło, ale nie jestem pewien czy akwarium z w sumie niedużą ilością rybek (i tylko 1 gatunkiem) będzie "żywe", ciekawe w obserwacji, czy będę słyszał od znajomych, że trzymam w akwarium kamienie :wink: Może ktoś trzyma/trzymał te rybki w podobnym układzie i mógłby się wypowiedzieć na ten temat? czy taki układ nie zrobi się szybko monotonny w obserwacji, czego bym nie chciał, a mając to 112 malawi nie będę miał żadnej innej opcji w roszadzie obsady, jedyna opcją będzie inny biotop lub większe akwarium (i tak już jest w planach do przyszłego, własnego mieszkania, co najmniej 240, ale to jeszcze dość odległa perspektywa :x).

Chciałem jeszcze pytać czy nie pokusić się z saulosi o układ 2+6, ale i tak będę musiał kupić z 10 maluchów i zobaczyć co z tego wyrośnie i zostawić 1+5, ewentualnie 2+6 gdyby jakimś cudem podzieliły akwa między sobą. A jeszcze jedno: czy trzymając jedengo samca nie istnieje szansa, że się w pełni nie wybarwi poprzez brak konkurenta?

Opublikowano

Akwarium z pyszczakami zawsze jest żywe. Uroda jest jednym z argumentów za tym aby je hodować ale nie jedynym i w sumie nie najważniejszym. Pyszczaki to żywiołowe i ciekawe stworzonka. Inteligentne i sympatyczne. Kazda z ryb czymś różni się od innej. Dlatego o ile nie możesz mieć większego zbiornika to kup saulosi ewentualnie sprengerae. Warto miec nawet takie małe malawi, gdyż raz ryby zachwycą urodą a dwa stworzą mały świat w który bardzo chętnie będziesz patrzył sam jak i twoi znajomi. Nie spotkałem osoby która w malawi nie dostrzegłaby piękna, ale po pierwszych ahach i ohach na temat urody ryb zaczynają się zachwyty nad tym, że ryby podpływają do szyby, że podgryzają palce opiekuna, ze się do siebie zalecają ze walcza ze sobą itd itd ... miałem wiele ryb kiryski uwielbiam za ich wszędobylskość i ruchliwość, bojowniki za piękno ale tak naprawde to tylko w pielęgnicach znalazłem to wszystko co lubie. Pielęgnice z Malawi sa cudowne jak mało które, więc rada moze być jedna. Zaczynaj z nimi przygodę ... a i pewno z czasem akwarium sie powiększy ;).


Saulosi nie są monotonne a wręcz przeciwnie masz 2 gatunki w jednym i różnorodność jeszce w ich grupie.


Nie ma ryzyka że samiec w grupie samic będzie nie wybarwiony choć faktem jest że konkuret powoduje że barwy ryb sa częściej jeszcze bardziej soczyste ale po pierwsze różnica nie jest stała i nie jest duża a dwa pozostaje nadzieja że uda ci sie z 2 samcami.

Opublikowano

Moim zdaniem jak dobrze podzielisz akwarium kamieniami tzn na środku zostawisz pusto by samce objęły rewiry po bokach taki układ się uda. Sam zaczynałem tak samo jak ty i obecnie takze tak mam (2 tygodnie :P )

Myślę, że na nudę nawet w takim małym akwarium nie będziesz narzekał.

Dokup jednak filtr wewnętrzny bo te rybki potrafią napaskudzić;)

Opublikowano

dzięki za odpowiedzi ! No więc już ciężko będzie żebym zmienił zdanie i nie brał saulosi :wink: aczkolwiek do samego kupienia ryb to jeszcze pewnie ze dwa miesiące, biorąc pod uwagę ile trzeba dokupić sprzętu i oczywiście stabilizację samego zbiornika. Jestem pewien, że jeszcze nie raz będę o coś pytał i informował o postępach w pracy nad wymarzonym, małym malawi, ciesze sie że trafiłem na to forum, prawdziwa kopalnia informacji :D

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe spostrzeżenia z hodowlą saulosi w małym zbiorniku, chętnie o nich przeczytam.

czester_ - filtr wewnętrzny mam oczywiście na liście zakupów, polecasz jakiś konkretny?

Pozdrawiam

Opublikowano

Polecam mocny!!! :) Jednymii z tańszych które są na rynku a zarazem dobrych z duzym oprzyrządowaniem to AquaEl powerhead 750. Spokojnie starczy a kosztuje kolo 40 zł. Jakby co napisz do mnie na gg albo wpadnij na kawke to opowiem Ci moje doswiadczenia z hodowli w 112 saulosków;)

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Podłącze się na chwilke pod topik. Mam takie pytanie co do obsady Saulosi w mojej 112. Uzupelniam ją o 1 samca i dwie samiczki - z tym, ze samca mam oferowanego jako Saulosi GOLD i dlatego obawiam sie ze hmm "nie bedzie dobrze" bo reszte towarzystwa zakupilem jako po prostu Saulosi.


Czy to jest taka sama sytuacja jak przy S.Coral - ze nie poleca się ich 'miksować' z pospolitymi sauloskami?

Opublikowano

Nowe nazwy przy saulosi pojawiają się coraz częściej coral, gold, diamond i moze to nie koniec. Najwięcej na temat wygladu mogą powiedzieć ci co je widzieli jako dorosłe i młode, natomiast o pochodzeniu ludzie, którzy je do naszego kraju wyeksportowali. Tylko w jednym przypadku pokusiłbym się o ich mieszanie z tzw zwykłymi saulosi mianowicie gdybym miał pewność że padłem ofiarą oszustwa i że te inne to poprostu zwykłe saulosi. W pozostałych przypadkach na pewno nie mieszałbym odmian. Nie ważne czy są to odmiany sztuczne czy pochodzące z natury.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.