Jump to content

Zmiana z Holendra na Malawi


PanBrzoza

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

Do tej pory zajmowałem się akwarystyką roślinną, niestety ze względu na napływ obowiązków nie mam już czasu na regularne zabawy w pielęgnowanie roślinek. (wieczne walki z glonami, duże (40% - metoda EI) cotygodniowe podmiany z wodą RO, cotygodniowe przycinanie i wybieranie roślinek ). Stąd padł pomysł na zamianę akwarium w biotop Malawi.


Aktualny osprzęt mojego akwa:

Akwarium: 80x35x45cm 126 l

ŚWIETLENIE: 3x24 W T5 + odbłyśniki

FILTRACJA:

- HAGEN ELITE CRISTAL FLO 80

- filtr UV 11W


Oczywiście do tego butla co2, spiek ceramiczny, reduktor itd.


akwamini.jpg


Budżetem na zmianę jest to co uda mi się odzyskać sprzedając aparaturę co2 i ewentualnie filtr RO.


Jedyną roślinką jaką planuję mieć jest microsorium (choć widzę, że panuje opinia by w ogóle roślin nie było w malawi, więc może i skuszę się na brak roślin).


Teraz pytania:

1. Ile zostawić oświetlenia ? 1x24W, czy 2x24W?

2. Jaka jest odpowiednia temperatura barwowa? Mam jedną świetlówkę 8500K i 2x 6500K, czy chociaż ta pierwsza się przyda? Widzę, że większość osób ma mocno niebieskie światło, pewnie 15000K.

3. Planowana obsada to P. saulosi "Coral" 1 samiec + 4 samice, czy jest odpowiednia?

4. Jaką część doby powinno świecić światło w malawi? Widzę, że sporo osób montuje też oświetlenie nocne (LED), właściwie nie wiem jaki jest jego cel? Ile czasu powinno wtedy świecić oświetlenie podstawowe, a ile nocne.


5. Jakie cotygodniowe czynności wiążą się z posiadaniem akwarium malawi poza podmianą 20% wody w akwarium?


6. Planuję jako dekorację oprócz piasku mieć w akwa także serpentynit. Co robicie aby nie osiadały na nim glony, skoro niema roślin (oprócz denitryfikatora)?

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Siema

1.Ja bym zostawil 2 z mozliwoscia wlaczania ich osobno.

2.6500k bedzie dobra aczkolwiek moim zdaniem swietlowki 10-15k sa lepsze.

3.Obsada jak nakbardziej

4.Minimum 12h,oswietlenie led montuje sie jako przejscie aby nie ploszyc ryb przy naglym wlaczaniu i wylaczaniu.

5.Odmulenie,czyszczenie szyb i filtra wew.

6.Nie robimy nic bo w tym biotopie glony sa porzadane

Link to comment
Share on other sites

Witam. Wszystko tak jak kolega Damian napisał. Co do oświetlenia możesz na razie zostawić świetlówki, które masz z czasem sobie wymienisz i dobrze byłoby gdybyś mógł załączać je osobno choć nie jest to konieczność. Ja zostawiłem sobie 2x39W sylvania aquastar i grolux (tą z czasem będę wymieniał). Świecą obie bo taki mam statecznik. Dobrze Cię rozumiem po kilku latach nawożenia, przycinania, testów, ciągłej walki z glonami też zdecydowałem się na ten biotop i jest to bardzo dobra decyzja. Pomijając fakt, że znacznie rzadziej i na dużo krócej otwieram baniak :) Pielęgnice to wyjątkowe rybki. Szkoda tylko, że w 200l nie bardzo mogę poszaleć.

Link to comment
Share on other sites

Zestaw co2 powinieneś dobrze opchnac na allegro. Sam właśnie tak zrobiłem. Świetlówka imho wystarczy jedna. Co do barwy sprawdź co ci bardziej pasuje. Zbyt dużo światła to więcej glonów i wieksza płochliwość. Ja pozbywam się świetlówek na rzecz oświetlenia diodowego. Tańsze użytkowanie i mniejsze grzanie w lecie. Mam nadzieję :-)


Wysłane z mojego ST26i

Link to comment
Share on other sites

Filtr RO też na razie bym zostawił

dokladnie tak, zrob testy kranowki jak bedzie syfiasta to zostaw RO


co do oswietlenia nie zgodze sie z kolega Bojar ze czym wiecej tym ryby bardziej plochliwe.

Sa tacy co oswietlaja HQI i nie maja problemu

Link to comment
Share on other sites

Zbyt dużo światła to więcej glonów i wieksza płochliwość.


To że więcej glonów to się zgodzę, z płochliwością zdecydowanie zaprzeczę.

Ja mam baniaki zawsze bardzo mocno oświetlone (zdarzało się nawet >1w/l) i z płochliwością problemów nie mam.


Zostaw trzy świetlówki - wyłączyć zawsze możesz.

Link to comment
Share on other sites

To że więcej glonów to się zgodzę, z płochliwością zdecydowanie zaprzeczę.

Ja mam baniaki zawsze bardzo mocno oświetlone (zdarzało się nawet >1w/l) i z płochliwością problemów nie mam.



OK masz rację tylko, że płochliwość zależy od wielu czynników.

W małym akwarium, a takim dysponuje PanBrzoza trudno jest utrzymać stabilne parametry. Wtedy dodatkowy czynnik stresujący, jakim jest silne oświetlenie może mieć wpływ m.in. na płochliwość ryb.

Nie pisałbym tak ALE przeczytałem większość polskich forów dot. ryb z Malawi i Tanganiki i jednak opinia doświadczonych hodowców jest jaka jest. Spora część ludzi trzyma te ryby tylko przy świetle dziennym. Dotyczy to zwłaszcza dużych hodowli. Chyba coś w tym jest...

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze raz powtórzę że światło nie jest ani głównym ani dodatkowym ani żadnym innym źródłem stresu.

To że ludzie głupoty opowiadają i każdy to powiela nie znaczy że zaraz się z tego prawda zrobi.

Ja miałem nad moim 200 litrowym baniakiem 2 lampy HQI 150W plus 2x36W świetlówki i ryby pływały tak jak przy wyłączonym świetle.

Jedyne co może stresować ryby w oświetleniu to temperatura. Przy testach które robiłem wyszło mi że jeżeli schodzimy poniżej 4000K ryby zaczynają się stresować.

Głównymi przyczynami płochliwości są złe parametry wody i źle dobrana obsada.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Dzięki za wskazówki! Ryby mają się dobrze, są baardzo głodne (nie karmię) i żywotne. Póki co nie widać żadnych oznak wysokiego stężenia NO2, za to zrobił się całkowity porządek na dnie akwarium. Wynik z dzisiaj to 1.  Jestem w trakcie podmiany 50% wody i po tym sprawdzę jak wyglądają parametry.  Zamówiłem tez 6 ampułek prodibio biodigest i Sera Toxivec, wiec jutro będę działał dalej. Jeszcze mam dwa pytania: 1) Czy teraz codziennie mam podmieniać wodę, czy na razie obserwować parametry i czekać? 2) PH w akwarium wynosi 7,5. Czy to PH jest odpowiednie dla Malawi czy mam po podmianach dosypywać sól niejodowaną? Czy warto tą sól dosypać w większej ilości żeby usprawnić proces zbijania NO2 (czytałem na forum, ze niektórzy tak robią).
    • Wlewam wodę do Akwarium ustrojstwem i zdecydowanie przyspiesza to proces - super rozwiązanie Cały zestaw zakupiłem z polecanych linków, jednak chciałbym go ulepszyć dodając na wyjściu kranik.  - Który gwint mam dokupić, żeby to rozbudować i żeby pasował do tego zestawu? (Jeśli to nie problem to byłbym wdzięczny za link do Allegro razem z tym kranikiem) - Czy są jakieś zatyczki blokujące wypływ wody z tej rurki po zakończeniu procesu napełniania zbiornika?  Z góry dziekuje za pomoc
    • wielkość zbiornika - 375l pozwala na 4 gatunki mbuny, więc jak wolisz
    • Dziekuje za odpowiedz , a jak by kupić po 8 sztuk i dolozyc czwarty gatunek ? 
    • Kup po 10 sztuk młodych z każdego gatunku i zobaczysz, co z tego wyniknie. Może uda się utrzymać jakiś układ wielosamcowo. Saulosi to obecnie chindongo, a maingano - pseudotropheus cyaneorhabdos.
    • Super dziękuję serdecznie za odpowiedź , tak myślałam ale wolałam się upewnić . A bakterie dolewamy na następny dzień od czyszczenia na cały litraż akwa ? Jeśli się nie mylę. Pozdrawiam Serdecznie i dziękuję za pomoc.
    • narazie planowana obsada to  Pseudotropheus saulosi Melanochromis maingano Labeotropheus trewavasae Thumbi West   w jakiej ilosci byscie polecali taka obsade ? 
    • Piasku tak naprawdę wcale może nie być. Zerknij na filmy z jeziora, z lokacji gdzie pływa mbuna. Tam jest kamień na kamieniu, piasku najczęściej zero. A że pyszczaki z grupy mbuna kopią.. owszem, bo w ten sposób oczyszczają sobie miejsce pod tarlisko.
    • Taka uwaga, b.ostre krawędzie kamyków do lekkiego spiłowania, stępienia.
    • Bartek dzięki za szybką odpowiedź 😀Ten temat, który cytujesz przerobiłem w całości. Potrzebuję konkretnej instrukcji,krok po kroku,jak" krowie na rowie". Jestem pokolenia Pana Adama Słodowego 😉 Nie mam dwóch lewych rąk,ale jednak potrzebuję konkretnej instrukcji,w miarę szczegółowej,typu bierzemy deseczkę A i przykręcamy do deseczki B😃 Może idę na łatwiznę,ale nie dam rady sklecić takiego filtra po lekturze tych prawie 180 stron,choć czytałem z czystą przyjemnością 😐 Chodzi mi o konkretną instrukcję krok po kroku 😃 Podziwiam pomysłodawców, konstruktorów tego sprzętu 👍,jestem pod wrażeniem możliwości i zarazem prostoty działania tego filtra. Może ktoś z konstruktorów,lub użytkowników miałby jakąś zwartą i w miarę dokładną instrukcję montażu,budowy takiego sprzętu 🤔 Z pozdrowieniami 😃👍        
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.