Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, jaki byście mi polecili żwirek do akwa i jaki kolor? będę zakładał tło strukturalne jasny kamień juwela i chciałby chyba też dać jasny żwirek na pewno nie piach. Tylko nie wiem który najlepiej wybrać. Może coś mi polecicie?

Opublikowano

Kolego ja też jestem na etapie zakładania akwarium, rozważałem żwirek lub piasek kwarcowy. Wybrałem żwirek o dwóch frakcjach i go pomieszałem jest super nic nie pyli. Kamyczki w żwirku są jasno kremowe. Po wyłożeni do akwa wygląda fajnie. Żwirek kupiłem w bricomarche po 2,49 za 2kg.


Pozdrawiam,

Opublikowano

Też właśnie myślałem żeby wymieszać żwirek jasny ale nie wiem z jakim kolorem czarnym? sam nie wiem ale muszę spróbować. Dzięki.

Pzdr

P.S ale widzę, że nie ma tego sklepu w wawie będę szukał gdzie indziej.

Opublikowano

0,5 to nie jest żwirek :)

IMHO najlepszy piach to właśnie grubszy 0,8-1,5 mm.

------------------------

Osobiście mam mieszankę piasku różnej granulacji z odrobiną grubszego żwirku (20-1), tak dla urozmaicenia.

Opublikowano

Potwierdzam, pyszczaki to ryby ciągle kopiące pod kamieniami i zmieniające "umeblowanie" w zbiorniku, żwir dla nich to tak jak byś ty spał na batonie, piasek kwarcowy lub zwykły rzeczny

Opublikowano

Frakcje:

średnica > 75mm - kamień

2mm - 75mm - żwir

0,05mm - 2mm - piasek

0.002mm - 0,05 - pył

średnica < 0,002 - ił


Podział na piaski i żwiry drobne, średnie itd nic nie wnosi do tematu więc go nie podaję, zainteresowanych odsyłam do Polskiej Normy gruntów budowlanych. Jeżeli chcesz uniknąć długotrwałego płukania, pylenia itp to warto przesiać piasek przez sito o oczkach mniejszych niż dolna granica frakcji, moim zdaniem 0,5mm do 1mm powinno być ok, wtedy pyły, iły i drobne piaski można odrzucić.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
    • Tak też uważam, chciałem się tylko upewnić  a jakiej gramatury gąbki? 30 pi?
    • No tak zgadza się powinienem użyć opcji szukaj, tylko że każdy ma inny zbiornik, inne oświetlenie, inne warunki. Dlatego tutaj napisałem.
    • Zrób jak uważasz za stosowne. I tak i tak będzie lepiej. Osobiście bym dał 3xgąbkę bo lepiej filtruje taki zestaw drobinki. U mnie to się sprawdziło  
    • Wpisz w SZUKAJ  wyraz oświetlenie ale zaznacz WSZĘDZIE.  Znajdziesz ponad 250 stron. Temat w miarę popularny i powinieneś znaleźć odpowiedzi na swoje potynaie.
  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.