Skocz do zawartości

Start 600L, pierwsze Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,


od pewnego czasu zdobywam wiedzę śledząc to forum, ponieważ niedługo startuję z własnym baniakiem malawi. Czas zatem przedstawić się, opisać co i jak i prosić o ewentualne porady


1. Zbiornik o wymiarach 200 x 50 x 60 (czyli jakieś 600L). Zbiornik obustronny, więc bez tła, za to full Opti White (szkło 12 mm). Zbiornik stoi już (na razie jeszcze pusty) na wymurowanym pod niego blacie, postaram się wrzucić fotkę jak to w tej chwili wygląda.


2. Oświetlenie: planuję T5 4 x 39W, po dwie świetlówki w dwóch rzędach. Do tego dwa podwójne stateczniki, abym mógł włączać oba rzędy świetlówek niezależnie. Jeżeli chodzi o same świetlówki to póki co nie wiem jeszcze jakie. Czytałem w którymś wątku, że fajnie w malawi wypada Aqualine Reef White 10KK i 15KK. Jednak widziałem zdjęcie takiego zbiornika i dla mnie chyba za "zimno". Bardziej skłaniam się ku opcji samych Reef White 10KK, albo nawet Reef White 10KK plus Aqualine Plant Grow. Jednakowoż nie mam pojęcia jak przy tym oświetleniu wypadnie wybarwienie ryb - ewentualne sugestie mile widziane ;).


3. Filtracja

Biologiczna - JBL e1501 zasypany Seachem Matrix.

Mechaniczna - tutaj jeszcze nie jestem zdecydowany, albo Aguael Circulator 2000 albo Atman AT-203. Oba mają wydajność 2000l/h, który lepszy? No i do tego oczywiście jakaś gąbka... A może lepiej od razu Aquael Turbo 2000 - pompa chyba ta sama, a zestawie jest od razu gąbka i opcjonalny pojemnik na ceramikę czy coś innego... Nie wiem, sugestie mile widziane. No i czy jeden taki filtr wystarczy do takiego akwa?


4. Ogrzewanie - grzałka o mocy 300W wystarczy?


5. Wystrój - bardzo podoba mi się serpentynit plus jasny piasek. Celuję w Mbuna, więc chyba bez roślin...


6. Obsada - materiał na osobny wątek w odpowiednim dziale, który zapewne założę ;). Póki co pojęcia nie mam, są pewne gatunki które mi się podobają, wszystko kręci się raczej wokół Mbuna tak jak pisałem powyżej (docelowo 4 haremy to pewnie max). Chyba że ktoś mnie namówi do czegoś innego. Co można zrobić w 600L?


Póki co tyle w temacie, będę się starał uzupełniać ten wątek moimi doświadczeniami z punktu widzenia początkującego malawisty.


Pozdrawiam

Opublikowano

Co dokładnie w biologu bo tak wynika że tylko Matrix, który lepiej wsadzić jak będą już ryby, a nie w dojrzewającym bo nie zauważysz skoku NO3 przy zamykaniu cyklu azotowym.

Mechaniczny proponuję jakiś kubeł przerobić żeby nie grzebać w akwa, a tak w ogóle to czemu nie sump? nie wiem czy jeden e1501 obgoni całe akwarium - ja przy takim litrażu zdecydowanie brałbym sump'a i w nim grzałka oraz mechanik z głowy tylko w środku ze dwa falowniki.

Oświetlenie też brałbym HQI + LEDy bo raczej pokrywy nie będzie?

Opublikowano
Co dokładnie w biologu bo tak wynika że tylko Matrix, który lepiej wsadzić jak będą już ryby, a nie w dojrzewającym bo nie zauważysz skoku NO3 przy zamykaniu cyklu azotowym.

No i bardzo dobrze, że matrix. To bardzo dobra ceramika. Co miałeś na myśli pisząc, że Kolega nie zauważy wzrostu NO3?
Opublikowano

Sump... Hmmm, na to już chyba za późno. Mam za mało miejsca pod akwarium, poza tym musiałbym zrobić niezłą rewolucję z moim ceglano-betonowym blatem, bo z tego co wiem spust do sumpa robi się w dnie akwarium. Sump w najbliższej przyszłości odpada. Poza tym, czytając forum doszedłem do wniosku, że ten JBL powinien spokojnie wystarczyć. Tam są cztery kosze, pierwszy ma gąbki, czy pozostałe trzy zasypać Matrixem, czy jest sens do jednego kosza dać co innego?


Firefighter, czy jesteś pewien, że mechanik powinien być kubłem? Większość kolegów tutaj twierdzi, że kubły nie bardzo się do tego nadają w przypadku malawi.


Czy HQI to rzeczywiście "skok jakościowy" w porównaniu z T5 czy raczej kwestia gustu?

Opublikowano

2m to spora odległość, jak planujesz podłączyć tego biologa? dwójnik żeby z obu końców zbierał?i w takim zbiorniku szkoda montować wewnątrz duże gąbki do zbierania syfu bo można naprawdę fajną aranżację zrobić a HQI daje znacznie lepsze efekty od T5. Można lepiej wydzielić strefy ciemne i jasne, ja na T5 mam pozakładane folie aluminiowe żeby nie świeciło wszędzie + odbłyśniki i przekręcone o 50% więc większość światła idzie donikąd bo IMHO nie ma sensu z całego akwarium robić plaży na Waikiki :)

A kubeł jako mechanik w sensie, że tylko gąbka, albo rozwiązanie które ostatnio zastosowałem czyli cyrkulator + HW603:

http://forum.klub-malawi.pl/zewnetrzny-filtr-mechaniczny-t19794.html

Opublikowano

mam obecnie świetlówki i ryby ładne, ale akwa robi piorunujące wrażenie pod HQI ... jakbym nie przeszczepił żarnika do nowej solniczki to nie zrezygnowałbym z tego światła... ale ja lubię jasne baniaki

Opublikowano

No to zabiłeś mi niezłego ćwieka. Pokrywę mam już zrobioną, a właściwie coś na kształt pierścienia z drewna, na to na wierzch kładzione są dwie płyty spienionego PCV jako przykrycie, do którego pod spodem miałem zamiar przykręcić T5. Teoretycznie mogłbym wywalić te płyty, zostawić sam drewniany pierścień dookoła akwarium i zamontować jakoś te lampy HQI. Muszę pomyśleć...

Opublikowano

ten pierścien z płyt dookoła jak go nazywasz to nic innego jak w naszym slangu "korona" ;)

i nadaje się idealnie do HQI


a tu coś na zachętę (jeden baniak, te same ustawienia aparatu na statywie i parametrów) - sam oceń różnicę:


świetlówki 2x39W w lampie hagena - nie pamiętam jakie:

malawi_belka_test_dzien.png


hqi 150W BLV Spalite 8800K w obudowie przemysłowej od halopaka 1000W:

malawi_hqi_test.png


nie mam pytań... a na focie nie widać refleksów w akwa i na suficie... obłęd ;)

zobacz żółty link w moim podpisie - tam jest masa filmów z hqi - zobaczysz o czym mówię

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.