Jump to content

180 od nowa krok po kroku


Sib

Recommended Posts

Witam,

po dwóch latach doszedłem do wniosku, że moja Malawka potrzebuje zmian ;o)

Posiadam baniaczek 180 litrów 80x50x45. Obsada to Ps Saulosi Coral 3+7.

Zmiany mają być wielkie ;o) Pyski przeniosłem już do drugiego zbiornika (160 litrów), trochę mały, ale pożyczony to nie mam co narzekać. Saulosi wrócą z powrotem po zmianie aranżacji akwarium.


Tak więc wywaliłem wszystko, wodę przelałem, stoi i czeka w wiadrach, wiaderkach, szkle 100 litrowym.


Chciałbym poprosić Was, Koledzy, o pomoc w tworzeniu nowej aranżacji mojego zbiornika.


Krok 1.

Akwarium stoi puste, więc najrozsądniej jest zacząć od tła. Rezygnuję z tła strukturalnego i chcę zastąpić je czarną folią Oracal 641.


Poradźcie mi proszę, czy dobrym pomysłem jest przyklejenie folii od wewnątrz?

Zastanawiam się czy folia będzie porastała glonami? Jeżeli tak to czy można będzie ją czyścić?


Czemu od wewnątrz? Zależy mi na macie i chciałbym wyeliminować efekt odbijania się światła od szyby.


Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie wskazówki.


Dodam jeszcze, że akwarium stoi w rogu, tak więc zamierzam wykleić poza tylną szybą również boczną.

Link to comment
Share on other sites

Już dałem folię od wewnątrz. Sprawdzę to rozwiązanie na własnej skórze. Jeżeli folię będzie można czyścić skutecznie i bez szkody zmywakiem to nie będzie bólu. No i mam nadzieję, że efekt będzie lepszy niż w przypadku klejenia folii od zewnątrz.


Mam pytanie odnośnie grzałki, a mianowicie czy można położyć ją poziomo na dnie.


W tym tygodniu pojadę nad morze po piach, no i czeka mnie wizyta u kamieniarza ;o)

Link to comment
Share on other sites

Poniżej zamieszczam zdjęcie baniaczka z nowym tłem. Wyklejenie ścian zbiornika wbrew moim obawom było dziecinnie łatwe. Zwymiarowałem dokładnie tylną i boczną szybę, pod wymiar przyciąłem folię. Folię i szyby spryskałem dokładnie wodą z odrobiną szamponu. Powstały film wodny zapobiegł natychmiastowemu przyklejeniu się folii do szyby, był czas na ewentualne korekty oraz usunięcie pęcherzy powietrza i płynu. Do tego celu użyłem samochodowej skrobaczki do szyb, tej części z gumą. Kładłem folię po raz pierwszy, więc asekuracyjnie zacząłem od bocznej szyby, tak żeby nabrać wprawy. Poszło gładko. Tylną szybę wyklejałem już bezstresowo ;o) Piszę o tym, bo może komuś się to przyda.


Poniżej zamieszczam fotkę. Sorka za jakość zdjęcia, ale fotki akwarium jakoś mi nie wychodzą, czy to z lampą, czy bez. Patrząc na zdjęcia jakie umieszczają koledzy na forum widzę, że muszę się i w tym temacie jeszcze sporo nauczyć ;o)

Link to comment
Share on other sites

Krok 2

Wykładamy dno baniaka "podkładką" pod kamienie. Ma ona za zadanie ochronę dolnej szyby przed pęknięciem. Powszechnie stosuje się do tego celu styropian, najlepiej o grubości 1cm. Ja wykorzystałem łazienkową matę antypoślizgową, sporo cieńszą niż styropian, a spełniającą swoje zadanie w 100%.


Krok 3

Układamy dekoracje a następnie wsypujemy do akwarium piasek i formujemy dno zbiornika.


Ja wykorzystałem w tym celu 26kg kamienia Green Angel oraz piasek przywieziony znad morza. Piachu przywiozłem 4 razy za dużo, a wydawało mi się, że biorę tylko z lekkim zapasem. Piach trzeba wypłukać i wygotować. Kamulce wyparzyć w piekarniku.


Krok 4

Nalewamy wodę. Jeżeli planujemy sadzenie roślin to łatwiej nam to pójdzie jeżeli napełnimy zbiornik wodą na wysokość ok. 15 cm. Sadząc rośliny należy pomyśleć o tym, że korzenie w piach zgniją, roślina padnie.


Krok 5

Stabilizujemy parametry wody i wpuszczamy do zbiornika. Ja wodę miałem przelaną do drugiego akwarium, czyli poszło szybko.


Krok 6

Zalewamy zbiornik, uruchamiamy filtry, ustawiamy odpowiednią temperaturę wody i wpuszczamy pysie do ich królestwa. Korzystając z okazji można pomyśleć o redukcji obsady.


///////////


Nie udało mi się ułożyć grzałki w poziomie na dnie zbiornika tak by nie była widoczna.


Moje filtry to: zewnętrzny Eheim Clasic 2215+, wewnętrzny AquaEl Turbo Filter 1100. Filtr wewnętrzny umieszczony jest z prawej strony razem z wlotem do kubełka. Na wlocie do Eheima mam założony prefiltr. Wylot z filtra wewnętrznego skierowałem na przednią szybę, a raczej tak po przekątnej. Wylot z Eheina umieszczony jest w górnym lewym rogu akwarium, wylot wody skierowany jest na lustro wody.


Czy takie ustawienie filtrów zapewni mi odpowiednią cyrkulację wody w zbiorniku?


///////

Oświetlenie. Jakie świetlówki polecacie do tego zbiornika? Aktualnie świecą TL-D 18W + F18W/174-T8. Chciałbym zostać przy T8 oraz w ilości minimalnej pozostawić roślinność. Czy takie rozwiązanie będzie dawało fajne światło: Osram Biolux 965 + Sylviana Aquastar?


/////

Załączam fotkę. Co sądzicie o ustawieniu kamieni? Czy coś zmienić? Z góry zaznaczam, że to zielsko z prawej strony (Vallisneria americana gigantea) pójdzie w odstawkę. Nie podoba mi się przy tej aranżacji. W jej miejsce wrzucę najprawdopodobniej Nurzańca śrubowego, lub inną roślinę, która zasłoni mi górę filtra.

post-9419-14695713474792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.