Skocz do zawartości

nsp

Klubowicz
  • Postów

    338
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nsp

  1. Cześć. Powiem tylko tyle... Bardzo dobry wybór, jeżeli chodzi o biotop Malawi Co do Twojego pytania. Jeżeli nikt z forum nie odezwie się w sprawie wymiarów, to najszybszym sposobem będzie odszukanie sklepu w Twojej okolicy, który posiada te zestawy i podjechanie tam z metrówką. Ew., szukanie informacji po innych forach akwarystycznych, albo obejrzyj filmik na YT Zenona, może on podał jakieś przybliżone wymiary.
  2. Raczej oddać/sprzedać te, które już masz w akwarium. To samo jak i zbrojnika (bo zakładam, że tę rybę miałaś na myśli pisząc glonojad), jeżeli chcesz zostać przy biotopie Malawi. Kończąc OT. Jeżeli chodzi o główny temat wątku, wydaje mi się że są to skutki pobicia. Bo wątpię, że przy wyciąganiu ryb siatką, mogłaś w jakiś sposób ją uszkodzić.
  3. Najlepiej kupić większą ilość i później redukować, chyba że masz możliwość zakupu podrośniętych ryb z widocznym dymorfizmem płciowym, to wtedy możesz kupić docelową ilość. Nie kupuj ryb w pierwszym lepszym zoologu/akwarystycznym. Zbyt dużo poleceń na temat Diskusa nie widziałem, ale myślę że akurat tam możesz zaryzykować zakup. Osobiście wolałbym wydać parę złotych więcej na paliwo i pojechać do którejś hodowli, która ma więcej poleceń tu na forum, niż Diskus Zoo.
  4. Tutaj był poruszany podobny problem. W temacie też jest zdjęcie całkiem fajnej pułapki
  5. Prawda jest taka, że im mniej grzebiesz w akwarium, nie wprowadzasz co chwilę jakichś zmian i nowych mieszkańców, karmienie ryb jest odpowiednie i odpowiednią karmą, to naprawdę jest małe ryzyko że coś się stanie. Jedyne co może zaskoczyć, to jakaś nagła agresja wśród pyszczaków i wtedy będzie potrzebna nasza reakcja w postaci odłowienia i leczenia poturbowanej ryby. Kiedyś jak miałem akwarium roślinne (LT), przy dokładaniu nowych roślin ze sklepu, lub giełdy forumowej, łatwo było przynieść jakieś paskudztwo do wody. Ale przy akwariach roślinnych ciągle jest jakieś "grzebanie w wodzie". Jak nie przycinka i wyrzucanie słabszej rośliny, to odmulanie dna, przy którym można było uwolnić syf z podłoża.
  6. Ale stelaż został wykonany na wymiar i w jak najlepszej jakości. To autor tematu zostawił miejsca na styk, a wiadomo że dobrze zostawić jakiś luz na manewry
  7. Nie, nie musiałeś. Wystarczyło pożyczyć od kogoś, lub kupić małe dłutko i ładnie pod wymiar wystrugać miejsce pod nóżkę w tej desce. Albo wersja trochę trudniejsza, obstrugać od spodu deskę tak, aby nóżka zmieściła się pod nią, a od góry nie byłoby widać, że było coś robione. Zero wyobraźni.
  8. nsp

    Podmiana wody

    Fajny ten zestaw od JBL, ale cena poraża. Za dużo mniejsze pieniądze można ogarnąć podobny zestaw, tylko że do samego spuszczenia wody trzeba użyć ust https://allegro.pl/oferta/aquael-tradycyjny-odmulacz-grawitacyjny-12mm-13677416064 - tutaj można wykorzystać sam koszyk do odmulania, ew. z prostą rurką https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/weze-zlaczki-zraszacze/weze-ogrodowe/waz-ogrodowy-12-5-mm-1-2-15-m-fitt,p469784,l1699.html - wąż, który przyda nam się też do ustrojstwa https://allegro.pl/oferta/an-tub-holder-uchwyt-na-waz-12-16-i-16-21-11538927006 - uchwyt na wąż, przydatny przy spuszczaniu i napełnianiu https://www.castorama.pl/przylacze-kranowe-verve/5059340251042_CAPL.prd + https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/weze-zlaczki-zraszacze/zlaczki-do-wezy/szybkozlacze-13-15-mm-1-2-5-8-plastikowe-hl131,p47565,l1706.html - złączka na wylewkę, do uzupełniania wody, bez używania ustrojstwa + szybkozłącze do węża. Rzeczy typowo ogrodowe można znaleźć taniej w hurtowniach ogrodniczych/sanitarnych, a nawet czasami wąż ogrodowy sprzedawany jest na metry bieżące, więc nie ma konieczności kupowania 15m. Jeżeli chodzi o mój zestaw, to jesteśmy w stanie zamknąć się w 70/80 zł.
  9. Właśnie ja tak mam zrobione ustrojstwo. Dwa korpusy z węglem, a przed nimi jeszcze jeden ze sznurkiem.
  10. nsp

    Podmiana wody

    „Ustrojstwo” podłączone do węża prysznicowego, a od ustrojstwa zwykły wąż ogrodowy z plastikowym zaworem czerpalnym na końcu. A jeżeli chodzi o samo spuszczanie wody, to też wąż ogrodowy doprowadzony do brodzika, wystarczy zassać i grawitacja robi swoje.
  11. A nie myślałeś o dołożeniu do ustrojstwa dodatkowego korpusu z wkładem sznurkowym, np. 100µ? U siebie mam 10µ, ale założyłem go jeszcze jak mieszkałem w bloku i był wymieniany wodociąg na osiedlu, żeby wyłapał jakiś ew. syf który powstał podczas robót.
  12. Na forum co do glonów są zdania podzielone, jedni ich nie chcą, drudzy chcą Ja jestem #teamglony i nie wyobrażam sobie kamieni bez glonów, bo wiem że jak wyjeżdżam w delegację, to przez te 3-4 dni ryby mogą sobie coś poskubać.
  13. to widziałem, ale brak info o "wyglądzie" samej kranówy.
  14. Albo przegapiłem, albo nie było o tym wzmianki. Jak przedstawia się sama woda prosto z wodociągu? Ma zachowane normy klarowności itp.? Może sam wodociąg dostarcza już delikatnie "zamuloną" wodę, czego nie widać w codziennym użytkowaniu, a w akwarium już tak.
  15. O, to też ważna kwestia, czyli kolorystyka "dekoracji" i podłoża. Dobrze, że o tym wspomniałeś, mi wyleciało z głowy bo kamienie mam całkiem ładnie porośnięte Przyznam, że coś może w tym być. Ostatnio podkręciłem oświetlenie, aby podgonić wzrost glonów i rzeczywiście Saulosi jakby trochę bladsze.
  16. Ja swoją belkę DIY mam podłączoną pod zwykły manualny ściemniacz do LEDów. Jasność ustawiam metodą prób i błędów, czyli obserwując przyrost glonów na kamieniach i szybach. Druga sprawa to obserwacja ryb. Niektóre ryby są płochliwe i zestresowane jak mają za dużo światła. Chyba nie ma jako takiej definicji za mocnego oświetlenia.
  17. nsp

    Zakup ryb

    Obserwuje media społecznościowe FM i hodowla powoli się zamyka. Ostatnie ryby są wyprzedawane.
  18. nsp

    510l mbuna

    Raczej zwykły, zielony, ale ładnie zarośnięty glonami.
  19. Ja myślę, że to nie Alfa a chęć przesiadki na Nikona. Mam pewne dowody w tej sprawie
  20. nsp

    Zakup ryb

    Jeżeli masz blisko jakąś hodowlę, ew., masz ochotę jechać ileś tam kilometrów do hodowli, to śmiało możesz dogadać się z hodowcą, na oględziny ryb i ich wybór podczas zakupów.
  21. Hej. Przepraszam, że dopiero teraz odpisuje. Wkład póki co na razie czysty. Pod koniec kwietnia zmieniłem miejsce zamieszkania. Przeprowadziłem sięz bloku do domu jednorodzinnego, jest to inne osiedle także rury wodociągowe mogą być starsze lub młodsze, położone w innej technologii. Na nowym miejscu zrobiłem póki co jedną podmianę i uzupełnienie akwarium po przeprowadzce. Test dalej trwa, jak coś przyuważę dam znać A ilość wody przepływającej przez ustrojstwo ustawiam mniej więcej na 2l/min, tak dla bezpieczeństwa
  22. nsp

    FUJIFILM FINEPIX S1500

    Cześć. Wygrzebałem dzisiaj swój stary aparat (cyfrowy?), czyli FUJIFILM FINEPIX S1500. Jeżeli dobrze pamiętam, kiedyś na opcji manual "M", bawiłem się ustawieniami z ISO itp., według mini poradnika o tytule "jak fotografować akwarium i jak obrobić i przygotować zdjęcie na forum" (lub jakoś tak) z forum ogólno-akwarystycznego i powiem, że jakieś fajne zdjęcia mi wychodziły. Był to rok 2010-2012, większa część użytkowników forum posiadała cyfrówki i chyba ten poradnik był pod te aparaty. I tak mnie dziś naszło, czy takim dość wiekowym aparatem jestem w stanie cyknąć jakieś ciekawe zdjęcia, czy lepiej w dalszym ciągu ćwiczyć focenie smartfonem. Kilka suchych faktów o sprzęcie:
  23. Również współczuje utraty ryb. Przez to co u Ciebie się stało, pół miesiąca biłem się z myślami, czy dołożyć do ustrojstwa dodatkowe korpusy i w piątek zamówiłem dwa dodatkowe. Teraz mam w sumie 3, na pierwszym wkład sznurkowy (bardziej dla testu, jak bardzo mam brudną wodę w osiedlowych rurach) i na dwóch pozostałych wkłady węglowe. Wczoraj wszystko skręciłem i zapodałem bardzo wolne uzupełnienie wody.
  24. Pokaż jakieś zdjęcie, jak to wygląda
  25. nsp

    Mbuna 200 L 100x40x50

    Mam w planach dużo większy baniak, z możliwościami pod dużą non-mbunę, ale z drugiej strony chciałbym zostać przy mbunie, nie pozbywając się moich Saulosi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.