Skocz do zawartości

Falcowski

Użytkownik
  • Postów

    1412
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Falcowski

  1. Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
  2. Tylko faktycznie gęstość 45ppi to może się bardzo szybko zapchać. Średnio przepływ przez długość sumpa to spiętrzenie nawet do 5cm, więc na takiej gąbce będzie spiętrzać, aż pójdzie górą, a wtedy pompa sucha. Zatem też się zgadzam, by jednak odpuścić tą gąbkę. Natomiast gąbki 20ppi daj wszędzie, gdzie tylko zostanie ci miejsce, jako składowisko biologii. Możesz nawet z 50 litrów objętości gąbkami dać i wcale nie będzie za dużo, a woda kryształ.
  3. Ja mam A520.
  4. Wydaje mi się, że jak masz już rozbudowany narrowiec, to lepiej zainwestować te pieniądze w jego rozszerzenie o np dodatkowe komory i to wszystko.
  5. Dzięki za odpowiedzi. Czyli muszę dużo więcej dokupić. Natomiast mogę się podzielić spostrzeżeniem, że w sumpie nie trzeba dawać dodatkowego urządzenia z wymuszonym przepływem. Normalnie wrzuciłem pod gąbki luźno i też wciągało jak należy.
  6. Bardzo fajny projekt, nawet bym powiedział, że lepszy niż zaproponowany przeze mnie. Dałbym tylko niższe dolne bariery - tak do połowy wysokości sumpa. Czy zakładać sumpa, czy coś innego, to sam się zastanów. Jeśli chodzi o pojemność, to rób największego, jaki się zmieści. Nie będzie problemu z mediami, dodatkowa objętość łączna wody to też więcej czystej wody bez podmian, no i w sumpie jak się gąbki przypychają, to poziom się zmienia, więc wtedy masz większą bezwładność i nie musisz tak często się tym zajmować. To co @Bartek_De mówił o gąbkach, to nie jestem przekonany. Faktycznie są różne szkoły. Ja daję od najgrubszej od góry, wtedy stopniowo się zapychają i równomiernie i czyszczę je równocześnie i tak. Przez miesiąc nie otwieram sumpa. A właśnie - zrób sobie od razu pokrywę do sumpa z plexi, nie będzie ci parował i będzie trzymał temperaturę dobrze. Niektóre systemy pokazują, że średnia gąbka od góry, potem gruba, potem drobna. Wtedy dobrze przechodzi między tymi dwoma. U mnie się to nie sprawdziło. Bartek tez dobrze wspomniał o dystansie od dna sumpa, żeby flow był lepszy, praktycznie w każdej komorze. Gąbka w ostatniej przegrodzie fajny pomysł - możesz pomyśleć tylko jak to docisnąć. No i jak się przypcha, to będzie mocno spiętrzać wodę i wtedy zabraknie wody na pompie. Ale możesz wypróbować. Sump też przy wyłączonym prądzie oddycha, więc się nie zakisi tak szybko. Do sumpa pomieścisz dużo mediów. Ale ma też wiele wad i czasem chętnie też wolałbym kubełek
  7. Hej. 1. Ile macie purigenu w systemie? 2. Na jak duży zbiornik? 3. Co ile się zapycha? Ja dałem 0.5 litra na 500L akwa i zeszło z 20 na 5, a po 2 tygodniach już 30 z powrotem. To normalne?
  8. Nowe Maingano 4 sztuki dołączyły do grona. Każdy po ok 3.5cm. Jak zapewne zauważyliście, powoli skład non-mbuny odchodzi, a pojawia się mbuna. Pod hasłem: mniejszych można więcej. A co do Crabro, to już ładnie urosły i nie ma z nimi najmniejszych problemów. Mają dużo miejsca i są spokojne. I fajnie gryzą palce przy karmieniu
  9. Od wczoraj nowa parka Crabro (pot. Szerszenie). Bardzo fajne, odważne rybki, lubią aparat.
  10. Dziś zmienił mi się skład ekipy, doszły: Aulonocara Rubin Red, samiec + 2 samice Cynotilapia Red Top Licoma, 2 samice
  11. Ku pamięci, odszedł mój ulubieniec, ogromny samiec Placidochromis Phenochilus Mdoka White Lips. Po 5.5 roku osiągnął rozmiar 23cm i ważył 350gram.
  12. Mój "Szeryf", największa ryba w akwarium, zakończył żywot w wieku 5.5 roku :'( Osiągnął ponadprzeciętny rozmiar 23 cm, gdzie dane podają 15-20cm max. Ważył 350 gram. Akwarium bez niego nie będzie już takie samo, nie będzie mi miał kto zaglądać przez szybę do komputera, jak pracuję.
  13. Wreszcie wylazł spod skały.
  14. Czasem wiele do szczęścia nie potrzeba. Wystarczy popatrzeć na falujące glony:
  15. Akwarium 150x55xh60 Sump, świadło power led WFS 10W RYBY: Placidochromis Phenochilus Mdoka White Lips, Otopharynx Lithobates Black Orange Dorsal, Labidochromis Caeruleus "Lion's Cove", Cynotilapia Afra "Cobue"
  16. Sump, świadło power led WFS 10W Obsada: Placidochromis Phenochilus Mdoka White Lips, Otopharynx Lithobates Black Orange Dorsal, Labidochromis Caeruleus "Lion's Cove", Cynotilapia Afra "Cobue"
  17. Ok, no to faktycznie zasilacz poszedł. Miałem czutkę, sprawność takiego spada z czasem. Na nowym zasilaczu dobrze hula. Wziąłem jakikolwiek, który miał output ten sam, więc może się komuś przyda info kiedyś.
  18. Lecę od najtańszej opcji. Wyczyściłem filtr i nic nie dało. Kolejna rzecz to zamówiłem zasilacz i czekam - coś czuję że po tych kilku latach po prostu jego sprawność spadła. Zobaczę, jak przyjdzie.
  19. Falcowski

    Własny Żywy pokarm

    Pomyślę nad tym, dzięki.
  20. Hej. Moja pompa szaleje. Nie chce wejść na obroty. Sytuacja progresywna od 3 tygodni. Czy myślicie, że porządne czyszczenie pompy pomoże, jako że nigdy od 5 lat nie była czyszczona, czy to raczej sterownik i czy da się go naprawić. Jakieś rady odnośnie czyszczenia? Załączam film. 20240127_002812.mp4
  21. Falcowski

    Własny Żywy pokarm

    Ja chwilkę hodowałem, ale nie poszło mi to dobrze. Ciężko było mi utrzymać warunki. Oczywiście ryby uwielbiały.
  22. Hej. Jeśli chodzi o komin, to odradzam to co Bartek powiedział. Komin na środku to porażka i ciężko ustawić. Tak samo odradzam po przeciwnej stronie dawać spust i powrót. Powinny być po tej samej stronie, inaczej komin ci nie będzie zasysał nieczystości. Cyrkulację możesz sobie poprawić cyrkulatorami. Jeśli chodzi o miejsce przy ścianie, będzie kiepsko wyglądało, jak będzie szczelina za duża. Z drugiej strony łatwiej dodawać lub zabierać kable, jeśli coś się zmieni. Jak ci się boczna szyba zachlapie/poplami od zewnątrz, też nie doczyścisz kropek, więc jak ma być blisko do ściany, to oklejona jak tył - tło czarne najlepsze. A tu masz jak rozwiązać sumpa. Mam nadzieję, że wszystko jasno opisałem, proporcje mniej więcej właściwie dobrałem. Musisz policzyć objętości tak, żeby ci się to wszystko w 3 stanach zmieściło. Oczywiście dolewka ciągła najlepsza. Prędkość dobierasz tak, byś był w stanie utrzymać temperaturę. Jeśli chodzi o Malawi, to deszczówka jest bardzo miękka, więc odradzam. Na pokrywę wklej sobie zaczepy, żeby było łatwiej. Szczelnie przykryty sump to brak wilgoci w szafce. 2 pompy mogą mieć sens, bo jak będziesz chciał zmniejszyć ich moc, to jedną wyłączysz i będzie bardziej ekonomicznie, ale to raczej się nie zdarzy, chyba że przejdziesz potem na gupiki. Co do awaryjności, to pomysł bez sensu. Prędzej prądu nie będzie, niż ci pompa padnie, a jak padnie, to zaleta sumpa, że dłużej wytrzyma bez ruchu.
  23. Klimat jak w jeziorze - piękna zawiesina i naturalne glony jak meszek
  24. Falcowski

    Oczko 11 000 L

    @Pikczer no jest to jakieś zabezpieczenie. W skrzyniach warzywa. W tej bliżej fasola i ogórki, w dalszej rzodkiew, marchew, pietruszka, kalarepa, takie tam. @egon44 nie jestem zwolennikiem ozdób w wodzie typu zamki, czaszki, itp., ale tą fotę widziałem i może być śmiesznie, jak ktoś obcy podejdzie do oczka
  25. Falcowski

    Oczko 11 000 L

    Nom ponoć nawet tak robią. Na pewno z gupikami, molinezjami, mieczykami. Bardzo to pozytywnie wpływa na ich wzrost i zdrowie. Trochę więcej natury mają. Tylko weź je potem wyłap na zimę
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.