Skocz do zawartości

luck83

Użytkownik
  • Postów

    1066
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez luck83

  1. luck83

    nexus- akwaria

    Pokazałbyś na zdjęciu to rozwiązanie z opaską z lacobelu ?
  2. I mała aktualizacja obecnego całokształtu.. Czegoś mi brakuje tutaj... Hmm... Czwarty gatunek?
  3. Tymczasem mała aktualizacja... Samiec Metriaclima Fainzilberi Nkanda w końcu zaczyna pokazywać swoją krasę Samiczka Metriaclima Fainzilberi Nkanda OB też coraz bardziej urokliwa.. Jest i samiec Cynotilapia zebroides Ndonga..
  4. Tymczasem po ponad 3,5 m-ca funkcjonowania, zbiornik prezentuje się następująco (doszło trochę bordo i zieleni tu i ówdzie) ... Doczekałem się też kilku sztuk narybku Metriaclima Fainzilberi Nkanda z samiczkami OB Oko bardzo cieszą samiczki Nkandy..., oto i jedne z nich: ... zobaczymy co wyrośnie z maluszków, które niedawno wypuściły na świat
  5. Filtracja na pompie DCP-5000 to nic innego jak pompa obiegowa umieszczona w "kasecie"/"obudowie" DIY sklejonej ze spienionego pcv. Na forum znajdziesz obszerny wątek na ten temat jak to zbudować i czym. W moim przypadku (i chyba u większości kolegów również) ta filtracja jest bezszelestna. Minus taki, że zabiera trochę miejsca w akwarium, więc warto mieć baniaczek chociąż 50cm szeroki jeśli byś decydował się na kasetę opartą na DCP-5000. Filtr narurowy zaś mam w drugim akwarium ...
  6. Dzięki serdeczne kol. @GOLUMN To akwarium akurat cieszy oko moich Klientów przychodzących do biura, ale też i moje oraz kolegów i koleżanki z firmy Przyznam nieśmiało, że baniaczek fajnie "rozładowuje" emocje Klientów, którzy zatrzymują się przy nim, siadają na fotelach i pytają: "Czy to akwarium morskie" ? haha No i zaczyna się rozmowa która jest fajnym "before" przed rozmową "służbową"... Trochę żałuję, że nie zrobiłem długosci 170cm, ale dobre to, co jest.
  7. To żeś się mocno pogubił, tamten baniaczek to też była kostka 40x40x40 z muszlowcami (dla córki = dla tatusia, wiadomo haha). A w 126 też były muszlowce (a wcześniej "skundlone" Saulosi). @Bartek_Dejakkolwiek, czego by nie robić i tak ląduje się po niebieskiej stronie mocy .. Malawi urzeka i nie da się od tego biotopu odejść.
  8. Hm, ale czekaj! - Ty mówisz o tej 126 z muszlowcami?
  9. Masz Ty pamięć! Ten baniaczek 126l., czeka sobie spokojnie na swoją chwilę...
  10. @przemo-hta pasja wciąga okrutnie! Ale to cieszy, bo pozwala "oderwać" głowę od codziennych spraw, obowiązków.. Aktualnie mam dwa zbiorniki z Malawi (360l., 412l.), jedną Tanganikę z muszlowcami (200l.) i parę dni temu wystartowałem roślinną kostkę prowadzoną jako "high-tech" (czyli nawożenie z butli CO2, woda RO, solidne światło, podłoże aktywne, itd itd.). Chodzi za mną nowy projekt, ale to już na wiosnę ...
  11. Miło mi słyszeć z Waszej strony @marcin73m @egon44 @przemo-h @SlavekG pozytywną "ocenę" Człowiek "im starszy" w tym biotopie, tym bardziej świadome i przemyślane działania podejmuje.
  12. Dziękuję Panowie @Mróz @Robson79 @Bartek_De za miłe słowo Obsadę chciałem oprzeć o posiadane już i dorastające Msobo Magunga, uwielbiam te ryby. Na Cynotilapie Zebroides Ndonga postawilem z kilku powodów - piękne samce, bardzo mało osób je posiada w swoich baniakach no i bardzo lubię to połączenie kolorów. A u Fainzilberi Nkanda urzekły mnie samiczki OB i majestatyczność dorosłych samców. Ndongę i Nkandę kupiłem od p. Darka z Żor już podrośniętą (6-7cm) i w pewnym sensie "dobraną" w stada 3+7/8 (wiadomo, że to później różnie się układa między rybami). Ale starałem się już na starcie mieć w miarę pewną płeć i ilości, niż brać po 15 maluchów i znowu dostać 15 samców (tak jak w przypadku Koningsi jakiś czas temu ;)).
  13. Chciałbym Wam zaprezentować moje drugie szkiełko jakie powstało na początku września. Akwarium: 150x50x55cm, poj. 412,5 l. brutto. Filtracja: Jebao/Jekod DCP5000, kaseta filtrująca. Cyrkulacja: Jebao/Jekod OW25. Aranżacja: serpentynit zielony + piasek 0,8-1,2mm. Obsada: Metriaclima Fainzilberi Nkanda z samiczkami OB, F1 Cynotilapia Zebroides Ndonga, F1 Metriaclima Msobo Magunga, F1 Kilka zdjęć poniżej Ryby bardzo szybko się zaaklimatyzowały, dogadują się, póki co żadnych walk, tarć, strat.. Czas pokaże czy takie zestawienie gatunków było dobrym wyborem, czy konieczne będą interwencje.
  14. Mam tak zrobione w akwarium z Msobo i kasety w ogóle nie widać, podobnie jak u Ciebie. Powinno się udać , aczkolwiek to nowe akwarium będzie w dość jasnym pomieszczeniu.., zobaczymy.
  15. Spróbuję zrobić kasetę wąską (na szerokość pompy DCP5000), analogicznie, jak robiłem kasety do tej pory na mniejszych pompach (AT306, AT302, itd), tak, jak zrobiłem to tutaj: http://www.klub-malawi.pl/?page_id=1066 Wówczas zminimalizuję efekt "pudła" w akwarium, kasetę na sztywno przykleję do tła (tak jak w innych akwariach jakie posiadam). Kasetę planuję umieścić w roku akwarium (tylna ściana i boczna będzie tłem z pcv) wówczas stworzę asymetryczną aranżację i kaseta w rozumny sposób "zasypana" gruzowiskiem, powinna zniknąć optycznie..
  16. Uruchamiam nowe mbunarium, wymiary 150cm x 50cm x 55cm (wys.), pojemność brutto: 412,5 l. Wymiary muszą zostać, takie, jakie są - tu nie ma niestety miejsca na kompromis. Chciałbym się Was poradzić odnośnie filtracji - odpuszczam bowiem wszelkie kubły oraz narurowce i ich pochodne. Myślę o filtracji w obudowie tzw. kasetowej z spienionego pcv, ale potrzebuję porady co do pompy. Rozważam pompę Jebao/Jekod DCP-5000 (bardzo ważna jest dla mnie maksymalna kultura pracy pompy - akwarium będzie stało w relatywnie cichym pomieszczeniu). I tu pytania do użytkowników w/w pompy lub znawców tematu: 1) Na ile % wydajności macie ustawioną w/w pompę w Waszym akwarium, zbliżonym litrażem do w/w planowanego przeze mnie, przy ilości ryb dorosłych 20-25szt? 2) Czy warto schodzić do modelu pompy DCP-3000? Pompa DCP3000 zabierze mniej prądu i miejsca niż DCP5000 (13,5 cm dł. wobec 19,6 cm dł.), ale nie wiem, czy jej wydajność 3000 l/h mimo wszystko nie będzie zbyt mała? 3) Alternatywnie, czy macie doświadczenia z innymi, sprawdzonymi i wartymi polecenia pompami dla w/w litrażu?
  17. Pomyślności i zdrówka !
  18. Dokładnie. Dziękuję i nie zapeszajmy, aby zdrowo rosły i dawały liczne, nie mniej piękne potomstwo..
  19. I kilka zdjęć aktualnej obsady w konfiguracji: - Labeotropheus Trewavasae Thumbi West MC/OB: 1+5 (dodatkowo pływa 6 szt. młodzieży wielkości 4-5m); - Cynotilapia sp. Hara Gallireya Reef: 1+1 (było łącznie 5 samic, ale 4 zostały zlikwidowane przez samca); - Metriaclima Koningsi: 2+1 (z 15 szt maluchów miałem tylko jedną samicę.., zostawiłem sobie dwa najładniejsze samce); - Chindongo Saulosi: 2(+1 młodociany samiec) + 5 samic. Miałem obawy dopuszczając Saulosi, ale póki co (odpukać) wygląda na to, że wszystko wstępnie zagrało w baniaku i nikt nikomu nie wchodzi w drogę...
  20. Dawno nie aktualizowałem, więc.. po kilku miesiącach mój zbiornik aktualnie prezentuje się następująco.. W skrócie: lekko skorygowana obsada oraz dorzuconych kilka kilogramów gruzu..
  21. U siebie mam podobne rozwiązanie, tj. w dwóch równoległych korpusach narurowych, na plastikowe trzpienie po sznurkach nakładam od wielu miesięcy przyciętą na wymiar, prefabrykowaną gąbkę ppi 45 (kiedyś była taka akcja na forum na zbiorcze zamówienie tych prefabrykatów). Już dawno odszedłem od sznurków, które jakby nie patrzeć relatywnie szybko się zapychały, pomijam konieczność ich nabywania co jakiś czas. Jakkolwiek, gąbki płuczę co około 3 -4 tygodnie (prawdę mówiąc, jak znajdę czas.... ), wodę również podmieniam co około 3-4 tygodnie. Przejrzystość wody utrzymuje mi się cały czas na, co najmniej, takim poziomie : (ps. nie używam od dłuższego czasu purolite) Stosując duży skrót myślowy w tej chwili, śmiem przypuszczać z dużą nutą prawdopodobieństwa, że test kol. @Bartek_De ma wysoką szansę na powodzenie ;). Będę śledził Twoje poczynania, ciekaw jestem!
  22. Mistrzowskie zdjęcie !
  23. Dodałem dziś do galerii zdjęcie jednej z moich samiczek Koningsi, więc najlepiej sam oceń, czy brzydkie, czy ładne
  24. Na moje amatorskie oko, samice Msobo i Koningsi są bardzo podobne, przy czym, Koningsi są jakby nieco "przybrudzone", nie jest to ten sam aksamitny miękki żółty jak u Msobo. Ale moim zdaniem, to "przybrudzenie" dodaje im uroku. Mnie się podobaja.
  25. Przepraszam za brak odp., nie wiem czemu, nie zawsze "wyrzuca" mi powiadomienie z tego forum. Koningsi vs Msobo hmm .. spokojniejsze, mniej charakterne, ale póki co mają dopiero około 6cm i zaledwie dwa samce wybarwiają się, więc trudno ocenić ich zachowanie w miarę przekrojowo. Msobo mam jednogatunkowo w innym akwarium, są identycznej wielkości jak Koningsi i pływając same bez innych gatunków są nad wyraz spokojne. W przypadku tych Msobo także dwa samce się wybarwiają. Życie pokaże, co będzie dalej
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.