-
Postów
2 758 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez suricade
-
Wspomnienia weteranów 40 + . Ciekawe, że wszyscy mają podobne. Akwaria ramowe (moje największe coś koło 400 l zrobiliśmy z bratem z ramy pieca, nadal stoi, mieszka w nim 30 paroletni żółw czerwonolicy), pompkę do niego i masy innych akwariów , które były wtedy w domu, zrobił kuzyn ślusarz, szkło i kit do załatwiało się u wuja szklarza, a ciotka zaopatrzeniowiec w jednej z firm na każdej delegacji miała litanię zakupów w sklepach zoologicznych w całej Polsce. Jak trochę podrosłam to zabierała mnie ze sobą , pamiętam sklep na Nowym Świece. Era silikonu i akwariów klejonych na butelkę... Dodam, że rybki to tylko mała część żywego inwentarza jaki miałam i nadal mam choć w mocno okrojonym składzie.
-
Z tropicala masz jeszcze taki granulat dla maluchów http://allegro.pl/super-spirulina-forte-mini-granulat-tropical-100g-i6605923835.html?snapshot=MjAxNy0wMy0xNFQxNDoxMjoyNS42OTNaO2J1eWVyO2MzNmMxMzNjOGVlMDg0YTI4MzRlOTE0MTY5ZTZhODZkOWVkMTIxYjI3Y2IzYTFjMWNkZDAwYzEyYTlmZTRlZTk%3D
-
Sprawdzałam nie można tak wsatawiać linków z forum żeby otwarta była karta z postem i strona linkowana w nowym oknie.
-
Fajny pomysł. Od jakiegoś czasu odsyłanie nowych do galerii pod hasłem "zobacz i wybierz " jest ryzykowne. Zawsze mogą wybrać na wzór, jakiegoś "potworka" bo był w galerii. PS. Jak możesz zmień linki tak zeby otwierały się w nowej karcie albo jeszcze lepiej wstaw jako zdjęcia. NP. http://forum.klub-malawi.pl/gallery/image/1329-powoli-zarasta/
-
U mnie na początku były maluchy 4 samce i 8 samic. Jeden samiec miał niedorozwinięte płetwy brzuszne i zdecydowanie słabiej rósł i się nie wybarwiał. Jesienią trafiłam do szpitala i po powrocie wyłowiłam trupka ( były razem w tym akwarium pond rok). Pozostała 3 samców żyje w zgodzie bywają zmiany liderów i co jakiś czas któryś przyblaknie ale wszystkie są wybarwione. Gorzej z samicami jedna "zniknęła", 1 wyskoczyła inna ewidentnie dostała strzała, a ostatnia chyba się zaklinowała pod modułem. Zostały 4 więc dołożyłam 4 maluchy co znacznie uspokoiło sytuację i teraz jest względny spokój. Co dalej zobaczymy. Ale 3 samce funkcjonują bez żadnych niebezpiecznych starć a obserwacja ich potyczek to niezła zabawa . Co najwyżej maja otarcia na pyskach albo niewielkie ubytki płetw.
-
Popieram, może nawet układ z 3 samcami. Zdecydowanie jest ciekawiej niż przy kilku gatunkach w mniejszych grupach.
-
Na forum Tanganiki ukazał się ciekawy post , który przytaczam za zgodą autorki. "Szarooka 17 Marca 2017, 21:12 "Choroba" Tropheus Umieszczam w tym dziale swoją historię, aby przestrzec przed zbyt pochopnym sięganiem po leki. Często zdarza się, że ryby leczymy "na oślep", chętnie sięgając po kolejne leki. A przede wszystkim powinniśmy zacząć od przyjrzeniu się wodzie i wnikliwej obserwacji ryb... Tydzień temu przywiozłam kolejne stado dzikich Tropheusów - Chikonde (przyleciały oznaczone, jako Mutondwe, ale dość znacznie odbiegały od wzorca tej odmiany). Po aklimatyzacji ryby zostały wpuszczone do zbiornika. W tym miejscu nadmienię, że akwarium było dojrzałe, funkcjonujące od 2 lat. Pływała w nim wcześniej inna odmiana, ale została przeniesiona do innego zbiornika. Po przeniesieniu "starej" obsady zrobiłam ok. 50% podmianę wody i pusty zbiornik funkcjonował przez prawie tydzień. Na drugi dzień po wpuszczeniu Chikonde ryby zachowywały się normalnie - aktywnie pływały i zdążyły wyczyścić z glonów kamienie i rośliny, które były w zbiorniku. Ponieważ dla mnie najbardziej wiarygodnym sygnałem kiedy zacząć karmić tropheusy jest ich zachowanie, na następny dzień ryby dostały pierwszy pokarm - bardzo chętnie go pobierały. Sytuacja w normie utrzymywała się kilka dni. I nagle w środę po powrocie z pracy ujrzałam "kiwające" się, mało aktywne tropheusy. Oczywiście pierwszą myślą był "bloat"... ALE! odchody, które widziałam na podłożu były zupełnie normalne, u ryb również nie było widać długich, nierównomiernych, białych, charakterystycznych odchodów. I miałam duży dylemat - wdrożyć leczenie czy czekać? Skontaktowałam się z Martą z TT, od której brałam ryby i wspólnie ustaliłyśmy, żeby wstrzymać się z lekami, a zastosować tylko podmianę wody z dodaniem soli, Protectora firmy Kordon i Ich Attach również tej firmy. Sól miała na celu podniesienie przewodności wody, a preparaty Kordona pomóc osłonić śluzówkę ryb. Podmiana 20%, sól i preparaty wg zaleceń. Następnego dnia rano (6:30 przed pracą) zajrzałam do ryb, ale bez oświetlenia niewiele mogłam stwierdzić - wszystkie ryby żyły i to było najważniejsze. Po powrocie z pracy powtórka - podmiana wody 20%, sól i preparaty Kordona. Ryby zachowywały się zdecydowanie lepiej - chwiało się już tylko kilka sztuk. Dodatkowo zauważyłam, że parę ryb ma białawe zakończenia płetw i dość matowe łuski. To przechyliło szalę na rzecz problemu z wodą - prawdopodobnie "coś" się podziało. Dodam, że dzień przed pojawieniem się objawów mierzyłam parametry - wszystkie były w normie (no dobra, nie wszystkie, a PH, NO2 i NO3 ). Przed zgaszeniem światła u ryb zrobiłam jeszcze niewielką, ok. 5% podmianę. Dziś po powrocie z pracy wszystkie ryby były już aktywne, żerujące na kamieniach (i oczywiście roślinach), bez oznak "kiwania" się, łuski znowu są błyszczące, kolory żywe. Mimo wszystko zrobiłam podmianę 20%, dodałam soli i preparaty Kordona. Zamierzam jeszcze przez 2-3 dni utrzymać taką "kurację", aby wspomóc ryby w powrocie do pełnej kondycji. Wieczorem nie wytrzymałam ich "błagalnego" oczekiwania przy przedniej szybie i podałam im odrobinę suszonych glonów. Zniknęło w oka mgnieniu Dlaczego nie nazwałam preparatów Kordona lekami? Ponieważ są one wykonane z naturalnych ziół - czuć nawet charakterystyczny zapach po odkręceniu nakrętki. Preparaty, których użyłam służą głównie do profilaktyki czy osłony ryb, a nie do leczenia. Poniżej wklejam filmiki z poszczególnych dni - od środy, gdy wystąpiły objawy, do dzisiaj - różnicy w wyglądzie i zachowaniu ryb chyba nie trzeba komentować Wnioski - trudno wyciągnąć jednoznaczne, ale wg mnie mogło nałożyć się kilka czynników - osłabienie ryb po zmianie warunków (stres), zachwianie biologii (mam wątpliwości, ale biorę to pod uwagę), dostanie się czegoś do wody przy podmianie (wodę mam ze studni). Dzień 1 Dzień 2 Dzień 3 "
-
- 2
-
-
- aklimatyzacja
- leki
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Co do mocowania kamieni: -sprawdź czy ta konstrukcja nie będzie starała się wypłynąć w wodzie, wyporność pianki może się przewracać kamienie razem z kratką. -nie wiem jak się zachowuje pianka w kontakcie z wodą , wszystkie tła z pianki były pokryte "cementem" i farbą, warto o tym pomyśleć także ze względu na wykopywanie pianki spod piasku
-
Jak masz miejsce zostaw oba jeden drugiemu nie przeszkadza a ładnie się uzupełniają w działaniu.
-
Ile sztuk do mojego baniaka? Obsada po raz n-ty.
suricade odpowiedział(a) na temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Mam 3 samce saulosi i wszystkie są wybarwione. Intensywność kolorów zależy od wielu czynników. To,że czasami któryś jest jaśniejszy dodaje nawet uroku całemu akwarium. Jeżeli ryby nie robią sobie krzywdy warto mieć układ z 2-3 samcami. -
Mam JBL 701 i mogę go polecić z czystym sumieniem jest bezproblemowy.
-
Więc tak myjkę nabyłam używkę na znanym portalu aukcyjnym. Użyty detergent to zwykły płyn do szyb samochodowych z biedronki . Faktyczne plusy w stosunku do mycia ściągaczką z ikei to brak smug na brzegach i to, że płyn nie spływa stróżką po brzegu okna na parapet cały syf zostaje w zbiorniku. Jeżeli ktoś bawił się w polerowanie i podobne pierdoły to tego faktycznie nie trzeba robić. Spryskiwacz z myjką też ładnie leży w dłoni i nieźle czyści. Mieszkam w starej chałupie i mam okna 2,4 m z łukami do tego werandę z małymi szybkami. Zdecydowanie wygodnie się tym pracuje, trzeba tylko poćwiczyć technikę, fajnie też czyści lustra. Przy większych zabrudzeniach typu muchy trzeba szybę najpierw umyć np. gąbką do naczyń. Na razie jestem zadowolona bo za myciem okien nie przepadam. Tu jest ciekawy opis http://perfekcyjnawdomu.pl/myjka-do-okien-karcher-czy-leifheit/
-
Raczej nie . Tylko mam sporo okien
-
A zastanawiałeś się jak kolorowe dekoracje będą wyglądały na kolorowym tle?
-
Ponieważ kilka osób na forum doktoryzuje się się z czyścików do szyb akwariowych, chciałam zaproponować czyszczenie szyb na zewnątrz myjką do okien np. karcher. Jak pisze producent : bez zacieków, smug, osadów. Faktycznie usprawnia czyszczenie szklanych powierzchni w tym szyb akwarium zwłaszcza jak ktoś ma 3 m. Tak na serio fajna zabawka do zbierania wody.
-
Pomimo nowych kryjówek i zmiany dekoracji, samice zredukowały się do 4 i sytuacja zrobiła się niewesoła. Zamiast obserwacji ryb miałam ciągłą wojnę. Dołożyłam 4 maluchy (płeć nieznana) i znowu mam normalnie pływające ryby. Zobaczymy jak się rozwinie sytuacja.
-
Pyszczaki ocierają się o kamienie
suricade odpowiedział(a) na skoraikosci temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
Bardzo wygodnie pokarm granulowany podaje się łyżeczką do leków Na moja bandę daję jednorazowo tak 1/3 1/2 tej mniejszej części ( nie z czubkiem i nie na płasko, raczej poniżej krawędzi). Tak naprawdę karmimy "na oko" i tyle. -
Projekt 1000l 230x62x75
suricade odpowiedział(a) na mlody.czub temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Wszystko fajnie przemyślane , szacun. -
http://biosphera.org/international/first-version-3d-fish-anatomy-software-ready/ http://biosphera.org/international/product/3d-fish-anatomy-software/
-
Cena przystępna https://allegro.pl/zwierzeta-1528?string=MAGNET CLEANER aquael&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-hou-1-2-0203
-
North Fin nie ma u nas w handlu, sprowadzał je jeden z forumowiczów. New Life spectrum jest na allegro https://allegro.pl/zwierzeta-1528?string=new life specrum cichlid&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-hou-1-2-0203 Pokarmy od Fishmagic tez maja dobrą opinię, możesz do niego napisać (jest forumowiczem) a jeszcze lepiej zadzwoń, dobierze odpowiednią mieszankę dla Twoich ryb.
-
Tu masz przesiadkę na filmie
-
ciekawostka...Bagrus meridionalis
suricade odpowiedział(a) na crav temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Trzymam kciuki. Ciekawe jakie szybko będzie rósł ? Jest trochę filmików z akwariów https://www.youtube.com/results?search_query=Bagrus+meridionalis -
Opisy na forum są. Jeżeli nowe stanie w tym samym miejscu. To: -odławiasz ryby np do dużego wiadra i tam podłączasz kubełek -spuszczasz wodę -wyjmujesz kamienie -wyjmujesz piach -stawiasz nowe na wybranym miejscu -wkładasz podkład pod kamienie i kamienie -wkładasz piach -filtry/ falowniki -woda bez chloru -ryby
-
Obejrzyj te filmy co prawda to nie są typowe kaseciaki ale ładnie ilustrują zasadę działania, a na szklanych widać przekrój i budowę . https://www.youtube.com/watch?v=Wb9aj3MXwiQ&t=308s https://www.youtube.com/watch?v=GMAu_upVyVw&t=348s https://www.youtube.com/results?search_query=internal+sump
