Skocz do zawartości

eazeo83

Użytkownik
  • Postów

    389
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez eazeo83

  1. Witaj w klubie kolego. Jestem w podobnej sytuacji co Ty, jeszcze nigdy nie zbiłem NO3 przy pomocy Purolite niżej aniżeli 20 na długi okres czasu. Jak rozpoczynałem zabawę z Phos-out i Purolite to na początku odbębniłem sukces ale po krotkim okresie czasu z powrotem wróciłem do punktu wyjścia i od pewnego czasu tak jest. Także niestety trzeba chyba przyznać że w pewnych warunkach (do dziś nie jestem pewien jakich i tylko przypuszczam, że chodzi o siarczany) purolite nie zbije NO3 niżej aniżeli 20-25!
  2. Przelew poszedł, Karolu dzięki wielkie za Twoją fatygę!
  3. Heja, tak na Facebooku, zamówiliśmy od nich ponad 100 Gąbek idealnie dociętych pod korpus narurowy. U mnie sprawują się idealnie! Woda kryształ. Można do nich napisać i na pewno zrobią. Myśmy zamawiali: Gąbka PPI 45 w kolorze niebieskim w kształcie walca o wymiarach 7,5cm (średnica) x 26cm (wysokość) z dziurą po długości na trzpień o średnicy 32mm.
  4. Poproszę: Veggie 1mm 100g, Cichlid 2mm 300g
  5. Karolu, jak zawsze wielkie dzięki za trud. Poproszę: Veggie 1mm 100g, Cichlid 2mm 300g
  6. Tak rozkręcałem absolutnie nic się nie stało.
  7. Witaj, ja swoje tło kleiłem specjalistycznym Soudalem stricto do akwarium: Soudal Silirub AQ, znajdziesz go na Allegro za około 19zł w kolorze transparentnym lub czarnym.
  8. Michale to są jego rekomendacje. Stwierdził, że względu na zabrudzenia biologiczne wyższa temperatura procesu regeneracji jest jak najbardziej właściwa. Gdy wspomniałem mu o naszych działaniach, tj temp znacznie wyższej, czasami oscylującej w okolicach np. 80 stopni, powiedział iż pomimo faktu że w specyfikacji zaznaczone jest że żywica może działać w temp 0-100 nie poleca aby aż tak ekstremalnie do tego podchodzić. Może chodziło mu o szybsze "wykańczanie" złoża - nie mam pojęcia, nie drążyłem tematu.
  9. Witam, Chciałbym się podzielić swoimi doświadczeniami z zbiciem NO3 i Purolite. Niestety w moich dwóch akwariach: - Tropheusy - 450L - PH 7.8, NO2 0.0, NO3~50 - Non-Mbuna - 850L- PH 7.4, NO2 0.0, NO3~50 Miałem problem z wysokim NO3 na poziomie około 50ppm i pomimo używania żywic Purolite A520E i PA202 nic a nic nie spadało. Od razu zaznaczę, że nie mam pojęcia jaki jest u mnie poziom Siarczanów wodzie, gdyż moje wodociągi ich nie mierzą. Postanowiłem spróbować sposobu opisanego przez @deccorativo w tym wątku. Zakupiłem Microbe-Lift Phos-out 1000ml w erybce i by być pewnym nowe Purolite A520E w ilości 2l. Po wstępnym formowaniu żywicy Purolite w roztworze 6% zasypałem: - 450l - Phos-out w ilośći 125ml do pończochy i na dno puszki zasypowej na to Purolite około 550ml. - 850l - Phos-out w ilości 100m do pończochy i na dno puszki zasypowej na to Purolite około 550ml - w ilości 4 puszek Początkowe testy były oznaką sukcesu i powodzenia, woda przed Purolite miała NO3 około 50ppm a po NO3 na poziomie około 5ppm. Identyczna sytuacja miała miejsce w obydwu zbiornikach. Po 3 dniach wyniki NO3: - Tropheusy - 450L - NO3~5-10 - Non-Mbuna - 850L- NO3~5-10 Póki co należy podsumować że wszystko wygląda fantastycznie. Pewno Purolite wkrótce będzie wymagać regeneracji gdyż pochłonęło do tej pory dosyć dużo NO3. Kilka słów dodatkowych informacji. Rozmawiałem z głównym przedstawicielem Purolite na Polskę, który potwierdził: - Przy wysokich poziomach Siarczanów Purolite pochłania znikome ilości NO3, jednocześnie wchłaniając Siarczany - wniosek, bez dolewania nowej wody, po kilku regeneracjach Purolite powinno zacząć pochłaniać NO3 - Nowy Purolite jest w 100% gotowy do pracy bez wstępnego formowania, jednakże zaleca się przeprowadzić taki proces 6% roztworem gdyż usunie on wszelkie zabrudzenia produkcyjne (potwierdzam u mnie woda po procesie wstępnego formowania była delikatnie żółta) - Regenerację należy przeprowadzać w roztworze o temperaturze 40-45 stopni (wyższa temperatura pomoże usunąć zanieczyszczenia biologiczne, nie zaleca przeprowadzać regenracji w wyższej temperaturze) i najlepsze wyniki pojemności złoża uzyskuje się gdy proces ten jest przeprowadzony pod ciśnieniem czyli np w bloku. Przedstawiciel, jednocześnie zaznaczył, że powyższe informację wynikają z jego wiedzy, jednakże nasze testy mogą powyższe bardziej dopracować pod względem możliwości Purolite. Dodał żeby nie zapominać że złoże to zostało stworzone do uzdatniania wody pitnej a nie stricto na potrzeby akwarystyki. Stąd też brak informacji na temat pojemności i efektywności działania żywicy, na którą oddziałują również bądź co bądź duże zanieczyszczenia biologiczne.
  10. Rozwiniesz myśl? Mają gorszą efektywność filtrowania, mniejszy przepływ czy też zapychają się szybciej?
  11. Michale udało się mi namówić Wodatech Teraz Galeria Zoo aby zrobili gąbki na trzpień od sznurka do korpusu narurowego. Zebrało się nas kilkunastu i zamówilismy gąbki idealnie docięte w kolorze niebieskim 45PPI o wymiarach 7.5cm x 26cm z otworem 32mm po dlugosci. Mam je u siebie już założone i powiem że efekt jest mega.Spróbuj do nich napisać: Biuro@galeriazoo.pl Prosiłem aby nacieli ich więcej aby było dla innych. Wysłane z mojego Samsung Galaxy S8 przy użyciu Tapatalka
  12. Jestem zachwycony! Gratuluję. Poezja i ogromne wyczucie estetyki. Ewidentnie wzór do naśladowania. Wysłane z mojego Samsung Galaxy S8 przy użyciu Tapatalka
  13. Henryk szczerze to ja już obsrany jestem aby cokolwiek robić z tym akwarium. Wkłady węglowe kupuję te: https://sklep.osmoza.pl/wklad-weglowy-blokowy-do-osmozy-lub-filtrow-kuchennych-p-732.html Wymieniam je średnio co 4 miesiące. Pozostaje tylko woda RO albo przepuszczać przez wkłady węglowe i pozostawić ją na 24h aby odstała jeszcze. PH jak mniemam zostawić jak jest, jak robię test to mam tak deczko mniej aniżeli skala na JBL teście.
  14. Henryku będę dbał o Twoje zdrowie Ciurka delikatnie, max 3l/minutę.
  15. Mały update. Sukces. Biologia się ustabilizowała. Nareszcie Wraz z stabilizacją biologii przejrzystość wody się znacznie poprawiła nie ma jeszcze "lewitacji" ale już jest git. Dzisiejsze parametry: PH 7.4 NO2 0 NH3 0 NO3 około 30 GH 12 KH 10 PO4 0.5 Czy to czas na uruchomienie Purolite? Czy poczekać jeszcze tydzień, zrobić podmianę i wtedy dołożyć? No właśnie podmianę. Tydzień temu zrobiłem podmianę około 20% i przed podmianą parametry miałem już ustabilizowane, PH 7.8, dziwna sprawa bo po podmianie ryby się mi zaczęły znowu obcierać po mimo że parametry wody mam idealne. Wszystkie znaki na niebie wskazują na to że coś z wodociągu płynie. A może spadek PH to powoduje? Woda lana przez ustrojstwo oczywiście, w którym mam 3 korpusy: Woda w kranie badana przez mnie wszystkie parametry OK, PH ma 7.4 Parametry wody według wodociągów są tu wrzesien2017.pdf Ciekawe co z tym PH.
  16. Może i rzadko, teraz zmieniam co 2 tygodnie. Pomiar zrobiony teraz testem Salifert, wynik coś pomiędzy 0.25 a 0.5 Jakie Owatoliny używasz? Płukasz w wodzie z akwarium?
  17. Henryku, zawsze biorę pod uwagę wszelkie rady. Już tłumaczę dlaczego nie założyłem waty. Jeden z naszych forumowych kolegów ma podobne problemy do mnie, działamy wspólnie analizując nasze setupy. On założył watę JBL Symec i nie ma poprawy w klarowności wody. Wiem że owatolina to atrybut krawca i o nim wspominasz ale powtórzę się że używam identycznej owatoliny co inni koledzy. Ponadto mam dwa akwaria i w drugim mam również używam tej samej owatoliny - woda kryształ.
  18. Drodzy Bo mnie chyba coś trafi... Woda nadal mleczna NO2 na poziome 0.1. Mechaniki wymienione. Purolite z PO4 wyłączony od Niedzieli z obiegu bo był regenerowany. Prodibio raz w tygodniu ampułka dodawana. Co robić. Kilka pytań: - dodać purolite ale już bez PO4 bo to wyrzuciłem? - wymienić mechaniki z polecanej Owatoliny na np. wkłady sznurkowe mając nadzieję że lepiej przefiltrują wodę? - wyłączyć falownik na np 24h aby zobaczyć czy nie mam zbyt mocnej cyrkulacji? - kolega mi z prezentował Seachem Stability połowę butelki, mogę dolać zgodnie z instrukcją, może te "amerykanckie" bakterie zrobią robotę? Będę wdzięczny za podpowiedzi. Wysłane z mojego Samsung Galaxy S8 przy użyciu Tapatalka
  19. Podzielę się swoimi doświadczeniami z testami NO2. Używałem zawsze JBL, jak się mi skończył za kupiłem Zooleka o zakresie 0-1.5mg/l. Wykonałem nim kilka testów, wyniki były rózne, 0.025 , 0.05. Czytając różnorakie opinie o testach Zooleka zakupiłem test Salifert, który dzisiaj do mnie dotarł. Zrobiłem dzisiaj testy porównawcze i mogę potwierdzić że wskazania są identyczne.
  20. Jest super - podoba się mi bardzo! Gratuluję
  21. Minęło 48h od mojego pierwszego kroku, czyli wywalenia starych mechaników z baniaka. Teraźniejsze parametry są obiecujące: - NH4 kolor bladszy od pierwszego na skali - N02 coś pomiędzy 0.025 a 0.05 Dzisiaj po 48h przerwie dałem rybom trochę pokarmu od Karola. Póki co wygląda wszystko obiecująco. Ryby żwawsze i dzisiaj zauważyłem może 2,3 obcierki co uważam za normalność. Jutro zmierzę N02, zobaczymy czy będzie skok po karmieniu, jeśli będzie OK to podejmę kolejny krok i wymienię 2 z 6 mechaników z narurowca.
  22. OK. Pierwszym ruchem było wyciągnięcie wczoraj starych wkładów owatoliny z baniaka. Dzisiejszy pomiar NO2 - pomiędzy 0.025 a 0.05. Za dwa dni w niedzielę - jeżeli pomiary wody będą OK wymienię 2 z 6 brudnych mechaników w narurowcu. Ja mam tło i kamienie z Aquadecor Backgrounds, kolega @kwiqma też od nich moduły i jemu wystartowało bez żadnych problemów. Owatolinę, kupuję od tego samego gościa co wielu innych klubowiczów. Zresztą używam ich również w drugim akwarium i tam mam kryształ wodę. Dzięki jeszcze raz Wam koledzy za zaangażowanie w tym wątku!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.