Skocz do zawartości

Wosik

Użytkownik
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Wosik

  1. Podejrzewam, że ułożenie kamieni zanim wszystko skompletuje jeszcze ulegnie małej zmianie. Dzisiaj pojechałem do Castoramy oraz Leroy'a zobaczyć naświetlacze. Jakie było moje zdziwienie w różnicach cen. Castorama 39 pln, natomiast w Leroy Merlin aż 120 pln. Niestety w obu marketach nie mieli wersji slim. W związku z powyższym proszę Was o jakiś namiar na sprawdzonego sprzedawcę online typu ''alledrogo''.
  2. Witam ponownie po małej przerwie. W miedzy czasie pojawiła się pokrywa aluminiowa, która weszła na styk pod skos nad akwarium. Rozmyślałem różne warianty a nawet zrobienie takie pokrywy ze spienionego PCV. Pokrywę kupiłem przez przypadek i jestem mega zadowolony. Miedzy pokrywą, a skosem zostało dosłownie 2 milimetry różnicy co zobaczycie na fotkach, dlatego szukałem w miarę niskiej pokrywy do max 8,5 centymetrów wysokości. Pokrywa ma zdejmowane panele na czym mi zależało gdyż przez skos nie miałbym jak pokrywy podnieść do góry. Dodatkowo zmieniłem trochę ułożenie kamieni co mi się osobiście bardziej podoba niż pierwsza wersja. Następny etap to dobranie oświetlenia i tu proszę o Waszą opinie. Teraz mam do tej pokrywy belkę oświetleniową T8 z profilu aluminiowego zamkniętego 2 x 38W, natomiast ja chcę zastosować oświetlenie led. Wariant A: to 1 lub 2 naświetlacze led 10-watowe COB zimny biały (producenci naświetlaczy podają barwę 6000-6500K ). Ponieważ nie mam wysokiej pokrywy w grę wchodzi tylko wersja SLIM (4.5 cm wysoka) Wariant B: To zrobienie oświetlenia z wykorzystaniem wodoodpornej taśmy led SMD na diodach 5050, również barwa zimna biała. Tu niestety brak mi informacji jak miałoby to wyglądać. Osobiście skłaniam się do wariantu A, ponieważ dostanę gotowy produkt, gdzie zostanie mi tylko montaż i podłączenie dwóch przewodów. Czekam na Wasze opinie i propozycję P.S I kilka fotek jak to aktualnie u mnie wygląda...
  3. Ponieważ skałki, które mam nie są duże co zresztą widać na fotkach, wydawało mi się że jak swobodnie rozmieszcze je na piasku to będzie za nisko. Dlatego coś tam kombinowałem żeby budowle były wyższe i żeby było trochę więcej kryjówek. Na pewno jeszcze popracuje na wystrojem, to moje pierwsze malawi ''nie od razu Rzym zbudowano''.
  4. Dziękuje za opinie. Patrząc na Wasze zbiorniki to faktycznie kiepsko, ale to mój pierwszy raz i może z czasem opanuję tą sztukę.. Faktycznie zrobie jak pisze "brazylia" i spróbuję podzielić to gruzowisko na dwie grupy. Problem w tym że mam na razie tylko te piaskowce, z ktorych wyższe budowle cieżko ułożyć. Fajnie byłoby mieć jakies dwa duuuże kamienie i rozsypać mniejsze wokół ale inaczej to wygląda u Was przy użyciu serpentynitu a inaczej z piaskowcem. Jak tylko coś wymyślę będę Was na bierząco informował.
  5. Witam u mnie mała aktualizacja w przerwie reklamowej. Szafka skończona, akwarium postawione. Poniżej kilka zdjęć po wsadzeniu kilku piaskowców, piasku i oklejeniu akwarium czarną folią matową Oracal 070 - tutaj dziękuję Wam za pomoc przy wyborze okleiny oraz za wskazówki klejenia na mokro. Ponieważ to moje pierwsze Malawi krytyka mile widziana co do ustawienia kamulców... Jak widać kamienie są blisko tylnej szyby przez co jest trochę więcej miejsca na plażę z przodu ale czy dobrze pomyślałem co do samego ustawienia pozostawiam Waszej ocenie.
  6. Plecy wchodzą pomiędzy dwie boczne ściany oraz pomiędzy blatem a podłogą szafki (fotka nr1) Są do boków złapane na dwa konfirmaty po obu stronach (fotka nr1) oraz 4 konfirmaty łączą plecy ze środkową konstrukcją (fotka nr2). Wzmacniając szafkę dodałem kilka konfirmatów, które łączą tylną krawędź podłogi i plecy (nie widoczne na zdjęciach). Jak widzisz jedynie nie dawałem konfirmatów łączących od góry tylną krawędź i plecy. Zrobiłem ostatnią fotkę z położoną matą 120x40 żeby zobrazować jak akwarium będzie stało na szafce - pewnie zaraz napiszesz że spokojnie zmieściłbym 300L Zresztą zobaczcie sami jak to wygląda. p.s. Zastanawiam się czy środek szafki wzmocnić dodatkowo stalowymi wspornikami - podobnie jak w Twojej konstrukcji...
  7. Czesc wszystkich. Po przeczytaniu i zapoznaniu sie z artykulami na Tym forum, a siedze juz u Was ponad miesiac i tylko czytam i czytam...postanowilem zabrac sie za wslasny projekt akwarium Malawi. Mimo ze w przeszlosci mialem juz stycznosc z akwarystyka z roznych biotopow jest to moj pierszy swiadomy projekt. Poniewaz pierwszy raz stawiam wieksze akwarium mam do Was 100 pytan do. Maksymalnie co moglem "zainstalowac" to standard 240 litrow (120x40x50) ze wzgledu na skos jaki zobaczycie na fotkach. Czesc1 (Budowa szafki) Postanowilem wykorzystac szafke (Wymiary: Szer. 170 , Wys. 48 , Gł. 53), ktora stala w salonie aby pasowalo do reszty mebli. Niestety bez przerobek sie nie obeszlo. Okazalo sie ze boki oraz dwie srodkowe pionowe deski maja tylko 15mm grubosci. O ile wczesniej, przez 4 lata stalo tam akwarium 100 litrowe to przy 240 litrach juz nie ryzykuje. Srodkowe dwie deski oraz polka zostaly zastapione deskami 18mm i skrecone konfirmatami. Natomiast dwie srodkowe dodalem na boki co laczenie daje grubosc 30mm. Oczywiscie tyl zostal wczesniej wymieniony rowniez na plyte 18mm jeszcze przed postawieniem 100 litrowego. Wszystkie oryginalne laczenia zostaly zastapione konfirmatami i oczywiscie dodalem ich troche ze swojej strony. Pytanie czy to co zrobilem do tej pory wystarczy. Mam jeszcze katowniki do laczenia drewna jak na ostatniej fotce i zastanawiam sie czy je dolozyc. Zrobie jeszcze fotke z postawionym akwarium, zeby Wam zobrazowac jak bedzie stalo akwarium 120cm na szafce, ktora ma 170cm. p.s. Przepraszam za pisownie ale na tym komputerze z ktorego wlasnie pisze brak polskiej klawiatury.
  8. Sprawdzałem na allegro i koszt takiego urządzenia wacha się między 100 - 110 złotych Dla takiego laika jak ja, który mimo schematu sobie takiego sam czegoś nie zbuduje to idealne rozwiązanie... Zastanawiam się czy warto, gdyż akwarium będę miał w salonie, gdzie czasami światło trzeba zapalić w nocy albo w weekend dłużej ogląda telewizor. Solar Engine! Symulator świtu zmierzchu z zegarem (3852347685) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img02.allegroimg.pl/photos/400x300/38/52/34/76/3852347685@@AMEPARAM@@02@@AMEPARAM@@38/52/34/76@@AMEPARAM@@3852347685
  9. Mam pytanie do wszystkich, którzy stosują takie rozwiązanie: Jakiej grubości macie płytę na tło ?
  10. Ja kupiłem 240l Diversa, i mam tylko wzmocnienia wzdłużne - cena w sklepie 310 pln Moim zdaniem wystarczy ale jak masz obawy to możesz sobie wkleić dla lepszego samopoczucia. Mam gwarancję na 3 lata, wiec jak coś będzie nie tak na pewno o tym napiszę. Znajomy kleił swój zbiornik to miał dwie propozycje: z szyby 10mm i bez wzmocnień albo z 8mm i ze wzmocnieniami tylko wzdłużnymi ponieważ więcej nie ma ponoć potrzeby. Może Przemek Wieczorek mógłby się wypowiedzieć na temat wzmocnień. A jeżeli chodzi o Wromaka to kwestia pękających zbiorników dotyczyła głównie wadliwej serii i pojemności 300l czyli 120x50x50 i tam brakowało wzmocnienia poprzecznego, nie wiem jak jest aktualnie. p.s. Właśnie zmierzyłem u siebie jak to wygląda z tymi wzmocnieniami ... Przerwa pomiędzy boczną szybą a wzmocnieniem wzdłużnym to 12 centymetrów zarówno przód i tył. Kiedyś czytałem na innym forum wypowiedź Przemka Wieczorka że idealna przerwa to 7 - 8 centymetrów pomiędzy boczną szybą a wzmocnieniem wzdłużnym i wtedy wzmocnienia poprzeczne nie są potrzebne. Może dobrze że mój zbiornik jeszcze nie zalany.... Co o tym sądzicie ? Dzwonie jutro do Diversa w tej sprawie
  11. Przeczytalem ostatnio mnostwo opinii oraz widzalem na kanale YT testy wydajnosci Unimax'a 250 firmy Aquael. Okazuje się że wydajność z wkładami spada do 600- 650 l/h. Czyli w tej grupie filtrów do 250-300 litrowych zbiorników i z małym poborem prądu będzie on najsilniejszy ? Potwierdzają się tym samym słowa eljot12. Pytanko z mojej strony czy Unimax 250 z przepływem jak powyżej sprawdzi się lepiej nie e901 jako biolog w 240 litrowym akwarium ?
  12. Podepnę się pod temat. Czy możecie pokazać jak w praktyce wygląda zamontowany na wężu do podmiany wody korpus z węglem, jak i gdzie to zamontować ? P.S. Jeżeli woda przechodzi przez węgiel tylko raz podczas podmiany jak węgiel przez tą sekundę wpływa na wodę z kranu ?
  13. Pytanie czy jeden filtr o wyższej wydajności wystarczy. Ja osobiście takie rozwiązanie widziałem z HW 303 i właśnie 240-tką. Pytanie jak wypełnić kubełek w przypadku jednego filtra aby spełniał rolę mechanika i biologa. Ma lub miał ktoś taki wariant u siebie ? p.s. I czy faktycznie wydajność spada aż o 50% z mediami ? Sam nie sprawdzałem nigdy swoich filtrów pod tym kątem ale można sporo recenzji zobaczyć na YT.
  14. Witaj, ja mam podobny dylemat z wyborem filtra biologicznego do zakładanej 240-tki. Jeżeli chodzi o filtrację biologiczną filtr nie musi mieć takiej dużej wydajności, chyba że planujesz mieć zapas dla większego zbiornika w przyszłości. Natomiast mając dwa filtry - wewnętrzny mechanik i zewnętrzny biolog spokojnie starczy ci coś pokroju Unimax'a 250. Ja do swojej 240stki wybrałem JBL Cristal Profi e901 - jego wydajność to 900l/h i bardzo niski pobór tylko 11 W. Wspomniany wcześniej HW 303B również ma dobrą opinię ale taka duża wydajność jak 1400l/h na biologa nie jest potrzebna, nie wspominając już o poborze prądu -35 Watów. Moim zdaniem lepiej już mieć mocniejszego mechanika. Unimaxa mogę też polecić ponieważ chodzi u mogego sąsiada już 6 rok i ma bardzo dobrą opinie. Atmana nigdy nie miałem ale patrząc na dane techniczne to cf-1200 ma 18 W poboru w porównaniu do HW 303B jest tańszy w ekspoatacji. P.S Dane techniczne dla Tetratec EX 1200 (NOWY TYP) Wydajność: 1200 l/h Wysokośc podnoszenia: 1.8m Pojemność: 12l Pobór mocy: 21W Wymiary: 600 x 260 x 250 mm Średnica węży: 16/22mm
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.