Skocz do zawartości

Pol

Użytkownik
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

0

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Warszawa
  • Moje akwarium
    260L mbuna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Opiszę mój działający sposób na łączenie Mbuna i Aulonacara, dla początkujących: - Mbuna najlepiej mieć mięsożerne lub wszystkożerne oraz gatunki łagodne. Ja mam Yellow, Rusty oraz Cynotilapia Hara Galireya Reef, które są kolorowe i spełniają te warunki. - Aulonacary, jeżeli chodzi o uzyskanie przepięknych kolorów i zminimalizowanie agresji, najlepiej dodać tylko samce. W przypadku Aulonacar wybarwienie samców jest zauważalne bardzo wcześnie, znaczenie wcześniej niż przy mbuna. Samce polecam dodać po 1 lub maksymalnie po 2 jednego rodzaju Aulonacar i bez samic. - Najważeniejsza kwestia to moim zdaniem rozmiary ryb powinny być podobne w momencie łączenia. Czyli Mbuna powinny być już duże, wyrośnięte, co najmniej po 7cm (+/- 2cm), a Aulocanary nie powinny być zbyt wyrośnięte - czyli tutaj akurat stosunkowo młode, bo też 7cm (+/- 2cm). - Kolejna ważna sprawa to oczywiście przerybienie zbiornika - u mnie się sprawdza 10-11 ryb na 100l Same samce Aulonacar, bez samic, nie są zbyt agresywne, szczególnie jak jest jedna sztuka z każdego rodzaju, lub nawet 2 samce tego samego rodzaju z tych ładgodniejszych. Mbuna do Aulonacar się nie czepiają. U mnie się to sprawdza, nie ma absolutnie żadnych walk. Ryby są bardzo zadowolone, zarówno mbuna i aulonacara, zachowują się bardzo podobnie.
  2. Pol

    Czy zepsułem swoje ryby?

    Przez około rok karmiłem mało i raz dziennie + głodówka raz w tygodniu. Od ponad 30 lat mam akwarium, ale malawi od roku. Zawsze u mnie się sprawdzało, że im mniej karmienia tym lepiej. Ale chyba pielęgnice powinny być tuczone od małego? Niektóre ryby mi podrosły do ponad 6 cm (Cynotilapia Hara Gallireya Reef), pozostałe (Yellow i Rdzawy), bardzo mało porosły (do max 3-4 cm), a większość padła. Czy jest szansa, że jak ryby są już stare (powyżej 1 roku), to karmienie 3 razy dziennie wysokoproteinową dietą spowoduje szybszy wzrost? Na zagranicznym forum ktoś napisał, że jak za młodu mbuna nie podrośnie to już nie urośnie, tylko zostanie taka karłowata. Czy też ktoś ma takie doświadczenia? Mam dobre parametry wody, co tydzień podmiana 25%-30%.
  3. Karmię 3 razy dziennie, ryby mięsożerne. Czy warto podawać mięsożernym spirulinę i czy codziennie? Zależy mi na „utuczeniu” ryb, bo niestety karmiłem za mało (1-2 dziennie, bardzo małe porcje i w dodatku często spiruliną) i ryby słabo rosły. Po przejściu na mięso 3 razy dziennie widzę poprawę już po kilku dniach. Czy spirulina ma korzystny wpływ na wzrost mięsożernych, czy lepiej zostać przy samym mięsie? Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  4. Pol

    KH=6, czy coś robić?

    Mam akwarium uruchomione rok temu, parametry zaraz po cotygodniowej podmianie: KH=6, PH=8,0, NO2 - poniżej skali testu JBL, NO3=1 Mam małe akwarium -240l i jeden dominujący gatunek: Cynotilapia Hara Galileya Reef (świetnie rośnie, piękne okazy), niestety mam też Labidochromis caeruleus yellow (rosną wolno, 50% obsady odeszło po pół roku, wymienione na nowe pół roku temu) oraz Iodotropheus sprengerae (chyba niepotrzebnie trzeci gatunek, została mi 1 sztuka) Zastanawia mnie czy coś mogę zrobić w celu poprawy parametrów wody (niskie KH), czy ten parametr może mieć istotny wpływ na stres ryb?
  5. Wystartowałem akwarium na amoniak + trochę pokarmu. Cykl mi się zamknął, ale z powodu wyjazdu dopiero za 10-14 dni będą ryby. Czy na te 2 tygodnie dodawać amoniaku/pokarmu, czy zostawić wszystko jak jest? Testy JBL pokazywały: 04.10.2021 - NO2: 0,1 NO3:3 19.10.2021 - NO2: 0,4 NO3:5 08.11.2021 - NO2: <0,01 NO3:15 15.11.2021 - NO2: <0,01 NO3:15 Czyli cykl się zamknął, ale mam wyjazd i ryby mogę dopiero zakupić/wpuścić za jakieś 10 dni. W akwarium jest lekki film biologiczny, pojawiły się ładne glony zielone na kamieniach. W filtrze kubełkowym biologicznym mam oprócz ceramiki kulki żelowe z bakteriami, prawdopodobnie jeszcze się całe przez ten ponad miesiąc nie rozpuściły.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.