Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Bardzo proszę o radę w sprawie pochliwości. Posiadam zbiornik 120/50/40, w nim 1+4 saulosi i 7 młodych C. afra. hara. Od jakiegoś czasu ryby stały się bardzo płochlliwe. Za każdym razem jak podchodzę do akwarium ryby uciekają w popłochu. Parametry wody są ok. (NH4 i NO2 - 0, NH3 dochodzi do 20, pH 8, GH 14, KH 11). Fotoperiod 10h oświetlenie stosunkowo słabe - 20W lampa fluorescencyjna i 50cm sznur LED. Po zastosowaniu 2 dniowej głodówki ryby stały się mniej płochliwe, niemniej nadal szczególnie samiec saulosi i 1 samica (najstarsze) uciekają na mój widok. Po chwili podpływają do przedniej szyby akwarium, ale nadal podchodzą do mnie z dużym dystansem. Czy powinienem wydłużyć głodówkę? Do tej pory ryby były karmione dwa razy dziennie o stałych porach. Dodatkowo zauważyłem, że ryby są znacznie mniej płochliwe w godzinach rannych. Czym później tym płochliwość wzrasta. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie.

Opublikowano

Też mam podobny problem już od dłuższego czasu w swoim akwa 200l tyle że z Yellow i Maingano, wczoraj wlałem im nawet preparat od pasożytó, jak narazie bez zmian, a NO3 mam takie po tygodniu, reszta parametrów ok. Proszę również o pomoc i radę.

Opublikowano

Witam, ja też miałem taki problem. Zadając pytania na tym forum i czytając chyba już wszystkie posty dotyczące płochliwości czasem nadal borykam się z tym problemem. Jeśli mogę coś podpowiedzieć to u mnie pomogło (chociaż nie zniwelowało całkiem) podwyższenie temperatury o ok 2 st. W tym samym czasie zacząłem podawać kryla mrożonego. Zestawienie tych dwóch elementów złagodziło płochliwość, głodówka niewiele pomogła. U mnie problem pojawia się przy świetle dziennym, po zachodzie słońca moge tańczyć przy akwarium a ryby jak nakręcone za mną, zero strachu. Na tą chwilę odpuściłem sobie szukanie powodów płochliwości, bo mi brakło sił i nadziei, może samo się to uspokoi, jednak w głebi duszy szlag mnie trafia, że jest tak a nie inaczej. Jeśli ktoś ma jakieś inne pomysły to również proszę o radę i w moim przypadku.

Opublikowano

Hej u mnie takie zestawienie nie pomogło więc nie tutaj jest problem, spróbuję podmienić więcej wody i usunąć sinice z kamieni bo ponoć je mam a one też mogą być tego przyczyną, napiszę później czy ten zabieg pomógł. Pozdrawiam.

Opublikowano

Ok, ja też miałem sinice na początku ale się ich pozbyłem w standardowy sposób, jeśli chodzi o płochliwość to to nie pomogło. Mam prośbę, jakby coś udało Ci się wykombinować to proszę o info, może być na priv

Opublikowano

Mi się wydaje, jak czytam te posty o płochliwości, że płochliwość bierze się z doświadczenia akwarysty. Żeby nie było wątpliwości, jak założyłem swoje pierwsze malawi w 2007 roku też pisałem na forum tego typu posty - dokładna kopia postu z góry. Idealne parametry, może sinice, bo też nie byłem pewien... itp.


Jak sobie z tym problemem poradziłem? Nie poradziłem sobie w pierwszym akwarium. Dopiero założenie kolejnego większego, zminimalizowanego pod względem dekoracji kamiennych, czy wreszcie przesiadka z "tanich ryb z zoosklepów" na dobrej jakości ryby z hodowli pozwoliła poczuć różnicę. Nie bez znaczenia było też światło (moje hqi emitowało znaczne ilości UV) oraz przede wszystkim doświadczenie w pielęgnacji zbiornika.


Na płochliwość nie ma jednoznacznej rady, ale przyczyn można szukać w:

- częstotliwości grzebania rękami w zbiorniku,

- sposobie i wielkości podmiany wody,

- jakości wody w zbiorniku i tej do podmian,

- oświetleniu,

- chorobach/pasożytach,

- żywieniu

- doborze gatunków,

- ilości i jakości ryb w zbiorniku,

- filtrach (złożu bio, jak i sile przepływu),

- sinicach i innych ogniskach skażeń.


wypisane raczej losowo...

każdy powinien samodzielnie przemyśleć w których punktach może się poprawić ;)

Opublikowano

Coś w tym zapewne jest, jeśli chodzi o grzebanie. Przedwczoraj podmiana wody = grzebanie, wczoraj płochliwość, dziś zero płochliwości i to cały dzień bez znaczenia na oświetlenie i inne czynniki.

Opublikowano

Bardzo dziękuję. Chciałbym się odnieść do jednej kwestii poruszonej w poście "makoka". Nie widzę żadnych śladów kolonizacji zbiornika przez sinice. Nie zauważyłem również żadnych zachowań wskazujących na możliwość infekcji drobnoustrojami chorobotwóczymi, z wyjątkiem sporadycznego ocierania się ryb o podłoże (być może to zachowanie jest symptomem na który należy zwróćić uwagę). Czy zastosowanie, profilaktycznie środka przeciwbakteryjnego/przeciw robakom pasożytnicznym ma sens, a jeżeli tak to jaki? Ponadto, przyszło mi do glowy, że w związku z posiadaniem drobnego piasku na dnie, być może produkty uboczne metabolizmu organizmów beztlenowych mogą powodować pogorszenie jakości wody??? Co prawa wymieszałem piasek ze żwirem, ale tak czy inaczzej doostęp tlenu do dolnych warstw jest dalece ograniczony. Jeszcze raz dziękuję i proszę o doświadczenia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.