Skocz do zawartości

Biała woda po raz kolejny


JemioloSeba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Znów proszę o pomoc bo nie wiem co jest grane. Od jakiegoś czasu męczyłem się z problemem białej (mlecznej) wody w akwarium. Zakrywałem na 2-3 dni, napowietrzałem i niewiele to pomagało. Kupiłem lampę UV i wreszcie był rezultat. Woda po 72 godzinach była klarowna. Potrzymałem jeszcze dzień aby mieć pewność i lampę wyjąłem. Jak się okazało po dwóch dniach problem zaczął wracać. Podłączyłem lampę ponownie, gdyż pomyślałem, że jednak nie wybiłem całego dziadostwa i znów coś zakwitło. Znów 4 dni i woda kryształ. Dziś mnie szlag trafi bo znów po dwóch dniach widzę lekko mętną i białą wodę. Nie robiłem żadnych podmian, nie grzebałem w akwarium, nie robiłem nic nadzwyczajnego a woda znów biała. Wcześniej miałem dwa akwaria i żadne nie sprawiło mi tyle kłopotu co to. Jak nie farfocle w wodzie to znów mętna woda i tak w kółko. Myślę pomału nad restartem bo mnie już coś trafia. Na dodatek tego wszystkiego zauważyłem dziś moją samicę maingano leżącą w rogu akwarium i dziwnie spokojną. Ewidentnie coś jej dolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego nie biadol to jeszcze nie jest katastrofa, oczywiście każdy chce mieć wodę kryształ ale musisz jak pisze chłodnica zacząć od zmierzenia parametrów wody jeśli nie masz testów kropelkowych to w tej sytuacji najpotrzebniejsze są :

NO2 - dziwne zachowanie ryb patrz szczególnie na maluchy

NO3 wraz z PO4 - mętna woda

w biotopie Malawi pozbawionym roślin nie ma co domknąć cyklu azotowego a przy dużych poziomach azotanów i fosforanów = glony

Lampa UV deformuje strukturę DNA glonów i bakterii które pod nią wpadną ale cała reszta w obiegu i baniaku ma się dobrze dlatego skutek masz tylko chwilowy.

podaj szybko choć te parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że Purigen świetnie sobie radzi z azotanami NO3 ale on nie absorbuje PO4. i nie wiesz ile tego masz.

Niestety bez kompletu testów kropelkowych trudno w Malawi jak masz wieczny problem z wodą musisz zacząć od kompletnego badania wody z kranu potem baniak. Może na początek silny cyrkulator z drobniutką gąbką i czyścić b.często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę dokupić testy na PO4. Cyrkulację mam dosyć mocną. Aquael Turbo 2000 z drobną gąbka (nawet wata była) + cyrkulator jvp 101 i skimmer eheima. Wszystko uruchomione 24 na dobę. Woda bieleje po 2 dniach od wyklarowania. Wszystko wskazuje na pierwotniaki ale dlaczego powracają tak często. Czy ślimaki świderki mogą mieć z tym coś wspólnego? Ostatnio zauważyłem, że jest ich ogromna ilość. Częściej też zaczynają wychodzić po szybach i kamieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świderki żerują głównie w nocy, jeśli pojawiają się w dzień w zauważalnych ilościach i zmierzają ku powierzchni to oznacza, że parametry wody się pogarszają.


Śledzę to co piszesz od jakiegoś czasu i mam wrażenie, że nic nie wiem. Jedno jest pewne, Twoje wszystkie dotychczasowe interwencje nie przynoszą pożądanego efektu. Jeśli ryby zachowują się normalnie, prawdopodobnie nie robiłbym nic, poza dobrym napowietrzaniem, zmniejszeniem ilości podawanej karmy i ewentualnym ograniczeniem światła. Może samo przyszło samo pójdzie, tzn zajdą odpowiednie procesy biologiczno chemiczne i zbiornik sam się ustabilizuje. Oczywiście przy założeniu, że to nie czynnik zewnętrzny w postaci zanieczyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.