Jump to content

powiększenie obsady o Melanochromis auratus


jogo
 Share

Recommended Posts

Akwarium 375L pływa w nim 2+3 saulosi 2+2+5 maingano i w sumpie pływa jeszcze 8 młodych saulosi które chcę wpuścic jak podrosną i 10 maingano.Jednego samca maingano planuję oddać.Ostatnimi czasy myślałem o dołożeniu jakiegoś barwnego gatunku.Spotkałem ostatnio w sklepie Melanochromis auratus.Bardzo barwna rybka,tylko z tego co czytałem to dość agresywna wśród swoich.Chcę zapytać czy auratusy pasują do mojej terażniejszej obsady w ilości 1+4?

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Sump to nie jest miejsce w którym powinny przebywć młode ryby ;). Wpuszczenie auratusów do tej obsady nie bedzie dobre. Masz już Melanochromisa i będą ze sobą zawziecie walczyć. Szczególnie że auratus to agresywna i silna ryba. Poszukaj sobie gatunku który nie jest terytorialny i nie jest Melanochromisem.

Link to comment
Share on other sites

A jaki możesz zaproponować?Miałem yelowy ale musiałem oddać bo marnie rosły,dieta za słabo mięsna.W zoologu pływają jeszcze demasoni,red redy i rdzawe,nie mam za wielkiego pola do popisu.

A sump to bardzo dobre miejsce dla młodych jeśli sie nie ma miejsca na kotnik,30 litrów jest w sam raz,napewno więcej niż u sąsiada w brzuszku :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

harisimi

30 litrów może być dobre dla bardzo małych rybek, jeśli nic z nimi nie zrobisz w odpowiednim czasie to w sumpie ci sie zdegradują. Oczywisie chęć posiadania potomstwa przy braku odpowiedniego kotnika determinuje różne zachowania a pyski Fxx to ryby releatywnie wytrzymałe znajdowałem młode nawet w kubełku. Tak więc gdy tylko dostaną gabarytów pozwalajacych im na bycie rybami a nie karmą w oczach twoich dorosłych pysiaków wpuszczaj do ogólnego. Miniaturowe np. saulosi wygladają ładnie ale są to ryby wadliwe. Mam stadko saulosi z dziwnych warunków ( 2 miesiace w akwa bez filtra, bez światła w garażu, żywiace się okrzemkami i tym co im czasem ktoś przygodnie sypnął ) i mają około 5 cm i raczej juz nie odbiją.


Co do gatunków dla ciebie. Te które są w zoologu: red red i sprengerae jak najbardziej się nadają. Osobiście pomyślałbym jednbak o zakupie innych ryb np elongatusów.

Link to comment
Share on other sites

Perez666

Możesz wpuścić rdzawe,ewentualnie redy (z tych co masz w zoologu).

Ja bym jednak wolał kupić z bardziej pewnego źródła niż osiedlowy zoolog :wink:

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście że jak tylko osiągną około 2,5 cm to wpuszczam do baniaka,2 cm maingano sie utrzymuja,saulosi mają troszke inne zachowanie bo wypuszczają sie dalej od kryjówek,są bardziej śmiałe w stosunku do dużych ryb i to je zabija.W sumpie mieszkają w technicznej komorze,wloty do pompy zabezpieczone siatką na owady,włożyłem im skałki,na co moga nrzekać to na brak piachu,ale nie dostaną w obawie o pompe.


Z tego co tam jest to chyba nad red redami mogłbym pomyśleć,myślałem ze jednak te auratusy będą się nadawać,trochę szkoda bo ładna rybsko.Ile tych red redów mogłbym zakupić do tego co mam w baniaku? Eongatus Usisya,Elongatus Bee,Elongatus Mbenji Brown-jeden z tych kolorystycznie by mi pasował :mrgreen: jednak nie mam teraz czasu poszukać więcej info na ich temat,ale nawet mem bedzie zdobycie tych ryb w woj.lubelskim.

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Nie wiem jak masz umiejscowiony sump, u mnie brakowało by im światła ale u ciebie nie koniecznie tak jest. Na pewno jednak jest tam relatywnie silniejszy przepływ wody a z czasem będzie im po prostu brakowało miejsca. Do tego nie wiem jak masz zorganizowany sump ale generalanie jeśli pełni również funkcje filtracji mechanicznej ( brak prefiltracji ) to zawiera jednak skumulowane mechaniczne zabrudzenia które w samym baniaku są zbierane i rozkładaja się na większą powierzchnie. Zanim zabrudzenia zostaną wychwycone przebywaja w komorze w której są ryby. Red redy w tym baniaku mają szanse nawet na wielosamcowość docelowo pomyślałbym więc o wielosamocowości i układzie 2 na 5 ( na starcie co najmniej 10 młodych ryb, lepiej 12 ) gdy saulosi sa jednosamocwo i o układzie 1 na 4 ( co najmniej 8 młodych ryb na starcie ) gdyby u saulosi wystepowała wielosamcowość. Pytanie co do elongów jest takie czy masz możliwośc ich zakupu czyli połaczenie kolejowe czy autobusowe z którymkolwiek sprzedawcą internetowym. Jesli nie to nie ma sensu teoretyzować ;). Osobiście wolałbym jednak elongi.

Link to comment
Share on other sites

Sump stoi pod baniakiem niczym nie osłoniety więc jest jasno,wymiary komory 40x30x25 sump ma prefiltr na pierwszej komorze,pełni także rolę mechanika,przy czym sprawdza sie świetnie dzieki dziurom fi 10mm w dolnej części obudowy komina.Fakt że przepływ jest spory ale jak dołożyłem skałki to między nimi jest spokojnie,można odpocząć.

Co do połączenia kolejowego to mam jedno trasa wrocław-kraków zamość.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.