Jump to content

Podstawki pod skały


aqua skalar
 Share

Recommended Posts

aqua skalar

Witam,

Wczoraj przytaszczyłem do domu ponad 30kg kamienia. Gdy wybierałem poszczególne kawałki skały wszystko wydawało się ok., dla ścisłości dodam tylko, że ponad 30cm warstwa śniegu nie ułatwiała sprawy. Po powrocie do domu i rozpuszczeniu warstwy lodu okazało się, że skałki ustawione w planowany przeze mnie sposób nie są zbyt stabilne. Gdy wszystko poukładam stabilnie to wychodzi bardzo płaska kompozycja, gdy zaś znowu powrócę do pierwszego ustawienia wizualnie wszystko jest ok., natomiast cała konstrukcja staję się bardzo niestabilna. I tak zacząłem się zastanawiać, czy nie można by zrobić podstawki pod te kamienia np. z cementu portlandzkiego; mam także CR65 ale do tego typu zastosowań wydaje mi się trochę zbyt słaby/kruchy. Sposób myślę najprostszy to użycie starej niedużej plastikowej miski wyłożonej np. folią. Do środka główna skałka odpowiednio obłożona mniejszymi kawałkami w taki sposób, aby wszystko było stabilne. Na koniec wszystko można by zalać odpowiednią mocną zaprawą cementową. Czy ktoś może próbował takiego rozwiązania?

Link to comment
Share on other sites

Ja mam prościej: dół wielkiego kamola opsikałem pianką pu, kiedy wyschło przyciąłem na płasko, wstawiłem do akwa, zasypałem piaskiem itd. Miękka podstawa bez styropianu.

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Faktycznie dobry pomysł :D, za chwilkę jadę do sklepu.


Edit: Jakoś poszło, trzeba zrobić jeszcze kilka poprawek i będzie....

d451489989a3946cm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Użyj silikonu,powyciskaj na kawałku szkła tzw placki poczekaj aż wyschnie a potem już tylko nożykiem do tapet usuń ze szkła i gotowe.Podkładasz pod kamień i jest stabilnie i nic nie widać, u mnie się sprawdza ok.

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Maksym twój pomysł zapewne sprawdza się w przypadku, gdy kamień ma w miarę równą podstawę. U mnie było z tym gorzej, dlatego wykorzystałem pomysł nabe.


Na razie całość wygląda tak:

92f4890202ebe564m.jpg

Do tego dojdzie jeszcze CR na piankę, oraz farba w odpowiednim kolorze.


Mówiąc szczerze nie do końca podoba mi się to ustawienie, ale to na razie beta testy :mrgreen:.

Link to comment
Share on other sites

strasznie wysokie te posdstawki wyszły, nie wiem czy chcesz je obsypać piaskiem tak żeby nie było ich widać ale jeśli tak to strasznie grubo tego piachu będzie, jeśli nie to wg mnie paskudnie bedzie ta pianka wygladala.. powodzenia, pozdr :)

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Grubość pianki pod kamieniem to max. 2cm, przynajmniej tak starałem się podocinać. Faktycznie wygląda jakby było jej zbyt dużo, ale to tylko dlatego, że piankę nałożyłem także na boki kamieni. Trochę obawiam się wyporności pianki, wiec chciałem, aby powierzchnia styku była jak największa.

To zdjęcie powyżej zrobione było podczas pierwszej przymiarki, a pianka docięta jedynie tak, aby skałki zmieściły się w akwarium :mrgreen:. Od tego czasu uzbierałem już 30l worek skrawków i myslę, że to jest już max. Resztę zamaskuję CR'em i pomaluję pod kolor kamieni. Mam nadzieję, że będzie wyglądało dobrze. Jak tylko uda mi się zrobić zdjęcie dobrej jakości, to wrzucę aktualne fotki.


OT: Może ktoś mi podpowie jak zrobić ostrę zdjęcie, niekoniecznie z odbiciem pokoju na folii :wink:.


Edit: Wiem, że to nie galeria, ale moje foty zdecydowanie się tam jeszcze nie nadają. Proszę jednak o ocenę/ewentualne podpowiedzi odnośnie do lepszego ułożenia skał. Z góry dziękuję za wszystkie uwagi, nawet te nieprzychylne :mrgreen:.

00a4735fa062939am.jpg


7c7d9deded8e5811m.jpgObydwa zdjęcia przedstawiają to samo ułożenie, tylko z różnego ujęcia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pikczer
   Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.