Jump to content

rozróżnianie płci u crabro


mnichu
 Share

Recommended Posts

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak rozpoznać pleć u crabro? Mam pierwszy raz ten gatunek i jakoś nie bardzo widzę różnicę pomiędzy poszczególnymi osobnikami które u mnie pływają. Jeśli ma ktoś doświadczenie z tym gatunkiem to proszę o pomoc bo pojutrze robię redukcję w zbiorniku.

Link to comment
Share on other sites

Największe mają ok. 6 cm. Z tego co gdzieś wyczytałem to zmiana koloru na czarny występuje tylko okresowo w zależności od nastroju (chyba).

Link to comment
Share on other sites

Mam 9 szt crabro od marca i mam dopiero jednego pewnego samca który ma ponad 10cm.Samiec jest cały czas czarny(narazie dominat może dlatego) jak węgiel,piękna ryba.Samice są typowo żółte w pasy i poznać je bo wcale nie ciemnieją.Wydaje mi się że redukcja przy 6-cio centymetrowych osobnikach jest zbyt wczesna,chyba że wolisz że za parę miesięcy z układu 1+4 zrobi się 4+1 różnie to może być :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

barthez2 a czy zauważyłeś np. jakieś różnice w zakończeniu płetw? Chodzi mi o to czy samice mają bardziej zaokrąglone a samce bardziej w szpic. Bo u mnie jak na razie wszystkie mają płetwy dość podobne i nie wiem czy ten gatunek tak ma czy też trafiły mi się same samce ale przy 20 sztukach to chyba mało prawdopodobne.

Link to comment
Share on other sites

Mój wybarwiony samiec ma wydłużoną i w szpic na końcu płetwę grzbietową.Ale drugi który zaczyna się wybarwiać tak nie ma i sądzę że dopiero po całkowitym wybarwieniu jego płetwy będą bardziej w szpic.Dzisiaj mi się dał zmierzyć przy szybie i ma 13cm.Dlaczego chcesz tak szybko małe i niewybarwione ryby wyławiać bo o redukcji mówimy gdy jest określona płeć a na to za wcześnie u Ciebie?

Link to comment
Share on other sites

Będę robił redukcję w kilku innych gatunkach gdzie już dość dokładnie widać różnicę np. u red reda i afry uda mi się zrobić chyba już docelową selekcję. Przy okazji wyjmowania kamieni a jest to sporo roboty i stresu dla ryb chciałem też odłowić najwięcej ryb jednorazowo stąd moje pytanie o crabro ale skoro nie ma możliwości rozróżnić płci przy tym rozmiarze to chyba nie będę tego gatunku na razie ruszał.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
  • Ludwik
   Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
  • Kondikus
   Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
  • darkon
   W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
  • Andrzej Głuszyca
   No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
  • rafalniski
   Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
  • Bartek_De
   ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
  • kazikx
   Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  • Andrzej Głuszyca
   Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.