Skocz do zawartości

Nowy projekt 250x80x70


edzzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie !!

Długo pisałem pytałem i w końcu nadszedł ten czas rozpoczęcia projektu 250x80x70 zbiornik zamówiony czas oczekiwania 4-5 tygodni więc mam czas aby wszystko przygotować na tip top choć pewnie jak to zawsze po drodze wystąpi nie jedno pytanie i nie jeden problem. W tym poście będę zamieszczał informacje z postępu prac oraz zdjęcia z mojej pracy.

Dane techniczne: 

Zbiornik ze szkła 12mm wykonany będzie w firmie NEXUS, mam nadzieję że wszystko zrobią jak potrzeba bo są różne opinie ale każdemu należy dać szansę.

Wymiary : 250x80x70 

Front oraz prawy bok który będzie widoczny od wejścia do pokoju opti-white.

Tył Czarny u góry opaska czarna z lacobel.

Filtrację planuję oprzeć na pompie jebao Jecod 6000 lub nieco mocniejsza MDC -10000 oraz dwóch korpusach BB10" jeden korpus będzie odpowiadał za mechanikę a drugi chemia.

W środku awaryjnie schowam kilka bryłek lawy.

Dekoracje: Jestem na etapie tworzenia modułów diy na tylną ścianę oraz lewy bok + 1 lub dwa podwieszane gdzie ewentualnie zamontuje cyrkulator.

Dno: Standardowo piach bez widziwień ewentualnie kamole diy jak tu kilku kolegów miało w zbiorniku całe dno, ja planuję powiedzmy 30% kamienie- 70% piach.

Oświetlenie jeszcze nie mam pojęcia pewnie na początek belka z aktualnego zbiornika bo budżet na coś bardziej ambitnego nie pozwoli na początku.

Stelaż:  Stelaż wykonywał będzie mój dobry kumpel spawacz z profilu 40x40x3  zdjęcie zamieszczę później projektu na pewno będę pytał jak go zaprojektować dodam w nim stopki regulujące.

Podmiany wody: Mam doprowadzoną na etapie remontu domu wodę oraz kanalizację na ścianie gdzie ma być zbiornik. Hydraulika na wysokości 40cm.  Myślę aby zrobić jak kolega z forum zrobić jeden lub dwa przeloty w dnie i wystawić rurę która będzie do 1 wzmocnienia wzdłużnego w dalszym kroku automatyczna podmiana. Posiadam Filtr RO w pokoju a w piwnicy dwa korpusy jeden z sznurkiem drugi węgiel. 

Mieszkam na wsi woda jest dobra do naszego biotopu awarii mało.

Zasilanie Prąd:  W późniejszym etapie jak środki pozwolą zasilanie awaryjne ups+ akumulator podpięty do pompy 

Planowana obsada to predatory lecz jako iż obecne ryby mam krótko bo rok planuje je zostawić.

Obsada aktualna to:

Otopharynx black Orange 2x samiec 3x samica 

Sciaeonochromis fryeri 1+1 samiec 4 samice 

Copadichromis maisoni 1 samiec 4 samice 

Copadichromis sp fire crest  3 samice 1 samieclub 2-2 jeszcze samce się nie wybarwiły jak powinny ;) 

Lethrinops Red cap itungi 5x młode.

I tu pytanie co można dołożyć do takiego zbiornika ciekawego? Czy przy tej obsadzie można dołożyć predaotry czy obsada całkowicie do zmiany pod predatory

 

To tyle na temat co mam co wiem i co planuje. Liczę w dalszych etapach na waszą pomoc oraz krytykę.

 

Dziś dzień 1.

Próby tworzenia modułów diy.

Duży jest na prawdę duży nie wiem czy nie przesadziłem rozmiar 95x40

Mniejszy to jak dwie dłonie myślę że to będzie podwieszany ew+ z cyrkulatorem

i najmniejszy to taki nie wiem zostało towaru i go ulepiłem 😜 

Posmarowałem pędzlem kamienie olejem ale nie wiem czy nie za bogato bo na bokach trudno mi było je przylepić dobrze bo odklejały się mam nadzieję że wyjdzie dobrze.

Kupiłem włókno polipropylenowe jak tu w opisie było wspomiane i dodam do cx-5

odl2.jpg

odl1.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz wpuszczal młode predator to niestety stara obsada może je zamęczyć. Osobiście kupił bym nowe ryby i że starymi ich nie zestawial. Ew można by kupić porośnięte predatory tak do 15-18 cm.

Problem może być też z karmieniem. Bo jednak predatory przy samym suchym mogą dobrze nie rosnąć a z kolei starej obsadzie mięso może nie podpisowac.

Fryeri bym zostawił. Ew othoparynxa. Do tego kupić drapieżniki ale nie mniejsze niż powyższe ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem mam pytanie dot. stelaża czy profil 35x35x3 będzie dobry? 

Czy 10 nóżek to nie za dużo? Fakt mam płytki na podłodze niby jest ok ale gdzie nie gdzie może być nie równość.

Projekt w załączniku.

Co do obsady zdecydowałem że jednak chyba zostawię to co jest, dokupię aby nie było pusto i przeniosę do dużego zbiornika jeśli nie będzie zgody na dwa w pokoju 😜 

Pytanie dot. podmian i orurowania co sądzicie o tym aby nie bawić się w jakieś rury które by się  krzątały za zbiornikiem z wężami czy coś i wlatywały od góry może dobrze by było zrobić przeloty od dołu i je od dołu pociągnąć? 

Jak byście proponowali rozwiązać ten temat plus podmianki najlepiej automatycznej nie mając komina w zbiorniku i żeby nie było nie potrzebnych x gratów w zbiorniku. 

Dokładam zdj hydrauliki 

 

A i pytanko dot. nóżek które lepsze podam linki: 

https://allegro.pl/oferta/a272-stopka-meblowa-regulowana-wkrecana-noga-m10-7921209691

https://allegro.pl/oferta/mocna-stopa-regulacyjna-fi50-m16-80-ebonit-300kg-6856688418

 

Czy może coś innego proponujecie? 

94257251_162086758471259_5128087923748503552_n.jpg

94143826_587505925307096_2434705149218783232_n.jpg

94257125_527431461277780_3390551976369455104_n.jpg

Edytowane przez edzzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zdjąłem formy wszystko ok bez problemów to chyba zasługa dobrego zwilżenia olejem.

Zauważyłem że przy większym rozmiarze trzeba zobaczyć jak położyć formę ponieważ jest  bardzo giętka.

Teraz wypełnić zaprawą i brać się za kolejne :)

 

mod2.jpg

mod1.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie przelotów w dnie ma sens. Musiałbyś zrobić 3 takie przeloty. Zasys, przelew i główny powrót. Powrót z korpusu biologicznego możesz zrobić cienkim wężykiem na zewnątrz zbiornika.

Piszesz o stałej podmiance i filtrze RO, niestety te dwie rzeczy wykluczają się wzajemnie.  Nie wiem jakie masz parametry wody, ale to RO jest najprawdopodobniej nie[potrzebne. Wystarczy sam wkład węglowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @TomekT takie plany długoterminowe plany zazwyczaj się nie spełniają, lepiej kuć żelazo póki gorące.
    • Sprzedam książkę Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi (1 wydanie) . Książka w bardzo dobrym stanie + autograf współtwórcy Wojtka Sierakowskiego 🙂  Cena razem 100zł z wysyłką do paczkomatu Inpost.  Zainteresowane osoby zapraszam na priv.
    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
    • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.