Jump to content

Napełnianie akwarium


Mumia70
 Share

Recommended Posts

Proszę o poradę.Czy akwarium mozna zalewać wodą bezpośrednio z intalacji,czy trzeba ją przepuszczać przez jakieś urządzenie?Czy zalezy to od parametrów wody sieciowej?

Link to comment
Share on other sites

aurban6

Po pierwsze zalezy to jaka woda leci z kranu. Zainteresuj się ustrojstwem do nalewania wody sa 2 wersje.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

TOMEKSIEDLCE

zalewasz bezpośrednio z kranu uruchamiasz filtr i wszystko co jest potrzebne do akwarium ,resztę po czytaj na forum jest opisane 

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Kolego woda w Jeleniej Górze to nie Siedlce.

Mamy kolegów z Jeleniej Góry to ci podpowiedzą jakie są z tą wodą problemy dla pyszczaków. Masz tam kilka ujęć i każda woda inna.

W moim przekonaniu nigdy nie lej wody do akwarium bezpośredno z kranu bo to ruska ruletka.

Możesz przez 30 lat lać i OK a jak ryby odchowane jak konie jedno lanie z jakimś trującym szuwaksem  i ryby padają.

Masz tu wskazówki - kolega z Grabarów? czy Kamienna Wieża z pH 6,22 !!!!!!

http://www.wodnik.net.pl/pl/parametry-jakosci-wody

a wody już nie odstawiamy i nie nosimy kubłami

witam i powodzenia życzę.:D

Zanim pójdziesz do zoologa w JG to najpierw o wszystko pytaj jak nie znajdziesz sam odpowiedniego tematu -wykorzystaj funkcję szukaj na tym forum

 

Edited by deccorativo
Link to comment
Share on other sites

Ja podlegam pod zbiornik w Sosnówce czyli w/g tej tabelki to pH-7,19 NO3/I-1,24  NO2/I ponizej 0,003   żelazo-46   twardość-0,3 mmol/I..To chyba nienajgorsze parametry,ale wiadomo trzena sprawdzić testem.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

O to masz najbardziej pyszczakową wodę w JG i nic nie trzeba sprawdzać  - można wodociągom wierzyć.:D

pH-7,2

NO3 - 1,24 ppm

ale ale ale GH  - 1,68 dH.

A i tak ten wynik to ci robi żelazo i mangan - masz wodę skrajnie pozbawioną minerałów życia jak , magnez, potas, sód., fosfór

Nawet w Jeziorze Malawi które słynie z wody alkalicznej i bardzo miękkiej  GH jest 5-7 dH. u ciebie w kranie 1,69dH

Ryby to przeżyją ale zastanów się po co wpisano dla ludzi takie info

" Rozporządzenie Ministra Zdrowia nie nakłada na przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne obowiązku
uzupełniania minimalnej zawartości "

dla przypomnienia norma wymaga   twardości ogólnej GH minimum 3,36 dH

Ty powinieneś nie tylko zrobić specjalne ustrojstwo dla rybek którego opisu nie ma na forum ale i specjalny mineralizator dla żony i dzieci w kuchni dla wody spożywanej przez was. 

Testy będą potrzebne nie do potwierdzenia tego co podają wodociągi ale do startu baniaka i utrzymania prawidłowych parametrów wody w akwarium.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

pozner

Mam tylko małe ale. To co podają wodociągi na wylocie od siebie może się różnić od tego co wypływa z kranu. Dlatego traktowałbym te informacje jako dane orientacyjne, a nie wiążące. Jako że nikt nie jest w stanie zmierzyć zawartości minerałów w wodzie wypływającej z kranu, to nie przejmowałbym się tym co podają wodociągi. To jest tylko informacja o jakości wody wypływające od nich. Woda w karanie może różnić się parametrami.

Link to comment
Share on other sites

To cenne spostrzezenia.Wielkie dzięki!Mierzyć wszystkie parametry jak już zbiornik bedzie dojrzewał,czy skupic się tylko na pH??A jak nie tylko na pH,yo na których skupic się przede wszystkim?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Godzinę temu, Mumia70 napisał:

To cenne spostrzezenia.Wielkie dzięki!Mierzyć wszystkie parametry jak już zbiornik bedzie dojrzewał,czy skupic się tylko na pH??A jak nie tylko na pH,yo na których skupic się przede wszystkim?

Może i cenne ale czy dotarły do ciebie - tego póki co nie zauważam.

Moim zdaniem powinieneś się skupić na temacie czyli  Napełnianiu akwarium.:D bo testy i dojrzewanie akwarium to już inny temat więc krótko.

Ustrojstwo wersja specjal dla Jeleniej Góry :D

Zamiast węgla blokowego+ węzyk do akwarium taki wkład liniowy oparty na turmalinie i dla rybek ale i dla domu do picia i gotowania.

http://sklep.osmoza.pl/duzy-wklad-alkalizujacy-wode-p-1253.html

turmalin usuwa chlor a jednocześnie podnosi pH i doskonale mineralizuje wodę związkami wapnia, magnezu, potasu czego brak w twojej wodzie kranowej więc podnosi GH od czego wykpiły się twoje wodociągi..

Co do minimum testów na start baniaka to kup  dokładnie te a nie jakieś takieś ogólnikowe  jak ci radzą bo kupisz Zooleka a to będzie błąd.

Kup takie

Do wyboru albo Zoolek albo JBL  pH koniecznie zakres 7,4-9

JBL NO2

JBL NO3

i te 3 testy ci starczą do startu wg tego szablonu

Chyba że pójdziesz na całość i kupisz taką walizkę  testów.

Czasami nie kup walizki innej lub innego producenta.

 

 

 

.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.