Jump to content

Korzystał ktoś z tego testu? Marinlab icp oes


crav
 Share

Recommended Posts

Pleziorro

A do sanepidu jak byś zaniósł to ile wyjdzie ? Moja ciotka kiedyś badała wodę na działce, bo mają tragiczną i chyba coś wspominała, że też koło 100zł płaciła.

ps. dodam jeszcze, że nawet nie o koszt się rozchodzi a o wygodę :)

Link to comment
Share on other sites

No właśnie chodzi o wygodę :-) 

Ten test zrobię z piwem w ręce i jadąc do pracy na drugi dzień go oddam i tyle... 

Pytanie czy to działający test... 

Może rzeczywiście lepiej znaleźć sanepid... 

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Moim zdaniem koniecznie to wykonaj za te  120zł. choćby dla wiedzy na tym forum, chyba mamy konkurencję dla miejscowych Sanepidów - no bakteriologicznie nie badają.

Testu jak czytam ty nie wykonujesz tylko pobierasz wodę we fiolkę i wysyłasz do laboratorium, więc faktycznie wygoda ogromna .

Sam jestem ciekaw co  wyjdzie ci w Będzińskiej kranówie.

Szkoda że w pomiarach brak takich wyników jak  NH3, NH4 , NO2, NO3  ale za to masz PO4, Si O2, no i zasolenie.

Czytam i myślę iż Fajny biznes można rozkręcić - jak robienie lodów - podejrzewam że kilku kolegów z naszego forum też by mogło takie testy zrobić bo mają duże Hanki, i całe laboratoria z testami  ale do marine.;)

 

Link to comment
Share on other sites

Właśnie dzwoniłem do sanepidu i koszt badania wody to 400 + wat to najprostszy zestaw...z tym że też bakteriologiczne. 

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro
Godzinę temu, crav napisał:

Właśnie dzwoniłem do sanepidu i koszt badania wody to 400 + wat to najprostszy zestaw...z tym że też bakteriologiczne. 

Nic dodać nic ująć. 

 • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

iquitos68

Myślę, że warto by zadać pytanie do tej firmy jaki rodzaj wyników przedstawią. Jakie jednostki miary. Może jakieś przykładowe wyniki by podali i jak je interpretować. Ze studiów pamiętam, że spektrofotometria średnio nadawała się do określania wartości ilościowych, a bardziej odpowiadała, czy dany związek, pierwiastek występował w roztworze. Ogólnie rzecz biorąc polega to na tym, że bada się absorpcję promieniowania przez dany roztwór. W wyniku otrzymujesz wykres, na którym poszczególne piki odpowiadają za dany związek chemiczny, lub pierwiastek.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

czyli nikt tego nie próbował...

myślę, że jutro lub w poniedziałek wyśle i dam znać...

Link to comment
Share on other sites

własnie dostałem odpowiedz z katowickiego sanepidu...o to część maila

"...

Aktualnie możemy wykonać badania  zawartości: Hg, Se, Cd, Sb, As, Al, Pb, Ni, Cr,Fe, Na, Ca, Mg, K, B, Sr , V, Zn, Mn, Ba, PO4, NO2, NO3, NH4 i pH.

Koszt badania tych parametrów w pojedynczej próbce wody (bez jej poboru) wyniesie: 830,00 zł + 23%VAT.

Do badań należy dostarczyć próbkę wody,  w ilości 1,5 l w pojemniku plastikowym. Instrukcje pobierania próbek i pojemniki na próbki, po złożeniu zlecenia, przygotowujemy i przekazujemy nieodpłatnie..."

 

tanio nie jest... ;]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.