Jump to content

JBL e1901 vs FLUVAL FX6 / co na biologa co na mechanika


arekkowal666
 Share

Recommended Posts

arekkowal666

witam wszystkich.

mam problem z doborem filtracji...

aktualnie posiadam filtr biologiczny jbl e 1901 z pre-filtrem i mechaniczny aquael 2000. dodatkowo wszystko wspomaga cyrkulator jebao rw-8.

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad dołożeniem następnego kubełka jako mechanika żeby zrezygnować z aquaela...

i tu zaczyna się mój dylemat.

w planach mam dwie opcje:

* jbl e1501

* fluval fx6 (opcja troche droższa)

czy jeśli wybiorę jbl e1501 to będzie lepiej zrobić z niego biologa czy mechanika??? i to samo pytanie co jeśli wybiorę fluval fx6.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Wygląda że to te akwarium Juvel Vision 150 x50x60h czyli 450l no i te ryby?

nowy baniak i nowy wystrój

Rozumiem że masz trudności z uzyskaniem prawidłowej filtracji i zaczynasz kombinować - nie ma co się dziwić - przy takim pięknym ale jednak kamieniołomie a nie akwarium będziesz problemy miał zawsze.

Po pierwsze masz tam max 150-200l wody i zawsze góra odchodów w tych kamieniach i żadna filtracja nie wypłucze tego - chyba kamienie oparte o tło?.

Zacznij od ujęcia tak 1/2 do 2/3 tych na prawdę pięknych kamieni.

Co do filtracji pozostaw ten  e1901 bo powinien sikać tak ok 1500l/h w realu czyba że go totalnie zawaliłeś gruzem i nie ma tego przepływu.

Jeśli masz na nim prefiltr to masz z niego także dobrego mechanika - nie wiem czy ten prefiltr na gąbce w baniaku czy w szafce na korpusie ale na pewno może być wystarczającym mechanikiem w obu wersjach - podaj co stanowi tą filtrację.

AqC 2000 więc możesz już wyjąć i sprzedać.

Pozostanie RW8 który tak ustaw by odchody podsuwał pod zasys kubła i powinno być dobrze.

Możesz też pomyśleć o krystalizacji wody i usuwaniu NO3 np za pomocą Purolite w rajstopie wg pomysłu koleżanki suricade:D

Nic więcej bym na razie nie kupował.

 

Link to comment
Share on other sites

arekkowal666

Tak chodzi mi o to akwarium...

Kamienie są blisko tylnej szyby, ale jej nie dotykają (no dobra 3 z nich mają z nią małą styczność).

A co do ilości wody to jest tam jej ponad 300L.

Pre - filtr jest wypełniony gąbkami. 

Mój kubelek jest cały wypełniony mediami (nie zapchany) a przepływ jest spory.

Pomyślę coś nad tymi kamieniami ale nad dodatkowym kublem także. 

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Baniak wygląda na bardzo młody i nadal nie podajesz powodu dla którego chcesz wydać kasę na następny maga kubeł.

Co parametry wody złe, cyrkulacji ci brakuje, odchody zalegają  - czy tylko tak na zapas by wydać funty? czego oczekujesz po tym drugim kuble ?

10 minut temu, arekkowal666 napisał:

Mój kubelek jest cały wypełniony mediami (nie zapchany) a przepływ jest spory.

weż pustą butelkę pet 2l i unieś powrót kubła i nalej te 2 litry łapiąc czas nalewania a potem przelicz na l/h i podaj wynik. Wg producenta kubła na papierze powinno być 1900l/h :D i to byłby spory przepływ .

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, deccorativo napisał:

Rozumiem że masz trudności z uzyskaniem prawidłowej filtracji i zaczynasz kombinować

Nie wiem, czemu tak to zrozumiałeś. Kolega chce wymienić jednego mechanika na drugiego mechanika. Gdyby miał z kolei problemy z cyrkulacją, to na pewno nie rezygnowałby z Aquaela na rzecz kubła. Raczej można się domyślać, że chodzi o względy wizualne.

2 godziny temu, deccorativo napisał:

przy takim pięknym ale jednak kamieniołomie a nie akwarium będziesz problemy miał zawsze.

Po pierwsze masz tam max 150-200l wody i zawsze góra odchodów w tych kamieniach i żadna filtracja nie wypłucze tego - chyba kamienie oparte o tło?

To wcale nie musi oznaczać problemów. Z odchodami, jakie będą się tam odkładać doskonale poradzi sobie filtracja. Dla poparcia tego, co napisałem,tak wyglądało moje mbunarium przez kilka lat, dopóki nie zmieniłem aranżacji i obsady. Od tamtej pory mam non-mbunarium. Dodam, że pracowały tam, oprócz mechanika, dwa kubły Tetra ex700. Zwracam uwagę na tło, za którym na pewno też się zbierały tony odchodów.

 

2 godziny temu, deccorativo napisał:

Zacznij od ujęcia tak 1/2 do 2/3 tych na prawdę pięknych kamieni.

Popieram, ale z zupełnie innych powodów. W tym akwarium pływa non-mbuna, i to ta duża  non-mbuna, która potrzebuje dużo miejsca do pływania. A kamienie są jej ew. potrzebne do przeprowadzania tarła. Ale do tego wystarczy kilka większych kamieni.

Co do filtracji, to zostawiłbym tego Aquela, gdyż nie ma lepszej filtracji mechanicznej, niż mechanik. Możesz przysłonić go jakimś dużym kamieniem. Ale jeśli zdecydujesz się na kubeł, to zrobiłbym z JBL`a 1900 mechanika, gdyż jest mocniejszy, a na biologa dałbym JBL`a 1500, bo wystarczy. Nie widzę sensu kupowania Fluvala. Na pewno nie robiłbym z JBL`a 1900 biologa i mechanika, gdyż będziesz musiał ciągle otwierać kubeł do czyszczenia. Chyba że masz zewnętrzny korpus/prefiltr, to tak, bo wtedy czyścisz tylko wkład w korpusie. Jak dla mnie, to to rozwiązanie też nie jest najlepsze.

53567.jpg

Link to comment
Share on other sites

arekkowal666
32 minuty temu, deccorativo napisał:

Baniak zalany w maju tego roku.

Powodem zmiany na zewnętrzny mechanik są między innymi walory estetyczne. 

Dodatkowo powiem że mam problem z wysokim no3.

Staram się mniej karmić i robić większe podmiany 

 

Link to comment
Share on other sites

arekkowal666
3 godziny temu, egon44 napisał:

A nie myślałeś może o kaseciaku opartym na Aquaelu 2000 lub mocniejszej pompie?

Szkoda mi zabierać dodatkowego miejsca dla ryb

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

arek coś chyba poszło nie tak?:D w jakimś celu chyba mnie cytowałeś 2 posty wcześniej?

pozner chyba jednak dobrze zrozumiałem czyli jak w tytule

JBL e1901 vs FLUVAL FX6 / co na biologa co na mechanika

 

Układ jest teraz  taki - e1901 jako biolog + prefiltr do niego jako mechanik + AqC2000 jako drugi walący po oczach mechanik  w baniaku na widoku + RW8 jako cyrkulator.

Kolega chce usunąć tego AqC i dokupić drugi kubeł albo e1501 albo FX6 i pyta który z takiego tandemu e1901 & FX6 ( e1501) do czego.

Ja pytam po co w ogóle chce zmieniać bo jak usunie tego AqC to dalej ma mechanika na prefiltrze do kubła e1901 inna sprawa że nie wiemy jaki ten prefiltr jest poza tym że na gąbkach ale jakich i gdzie to siedzi czy wystarcza ?- spokojnie dojdziemy.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.