Jump to content

PURIGEN w bloku a'la PUROLITE


rebelde
 Share

Recommended Posts

Od dłuższego czasu posiadam reaktor PUROLITE zbudowany z rury pcv napędzany pompką 750l/h (odpowiednio stlumionej) i wszystko pięknie cyka, ale cały czas chodzi mi po głowie litr purigenu który stoi w szafce nie używany.

Do JBL1901 nie chce go wkładać poniewaz filtr jest zasypany w calosci matrixem i jest mu dobrze i nie mam zamiaru otwierac go za czesto aby zregenerowac purigen.

Narurowiec pelni u mnie funkcje idealnego mechanika i tez nie bede nic zmienial.

Ale tak sobie mysle o zbudowaniu jeszcze jednego reaktora z rury pcv i zasypania jej purigenem, podlaczenia wylotu z pompki do trójnika aby zasilal purigen i purolite.

Tylko czy to ma sens ????? Czy purigen bedzie dzialal pod cisnieniem tak jak purolite ????

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Ale tak sobie mysle o zbudowaniu jeszcze jednego reaktora z rury pcv i zasypania jej purigenem, podlaczenia wylotu z pompki do trójnika aby zasilal purigen i purolite.

Tylko czy to ma sens ????? Czy purigen bedzie dzialal pod cisnieniem tak jak purolite ????Ja uważam że będzie działał jak każdy Purigen ale sensu w tym nie ma.:D


Masz obecnie z Purolite A520E stan który cię zadowala czyli niskie NO3 , brak sinic i szczęśliwe zdrowe rybki ale i zadowolone bakterie nitryfikacyjne - jest równowaga.

Dołożysz Purigen a to wiele zmieni - bo on zacznie zabierać bakteriom NO2 i dalszy łańcuch działań bakterii zachwiejesz ujmując wszystkim następnym pożywienia.

Czyli jak ja to rozumiem:

- osłabisz bakterie z grup Nitrobacter odpowiadające za przerób NO2 do NO3 bo Purigen te azotyny NO2 zaadsorbuje. A teraz jest równowaga.

-będziesz miał dwa złoża a nie jedno do regeneracji i każde innym systemem chemii - wzrasta upierdliwość:( .

- spadnie poziom NO3 w baniaku nie wiem do ilu bo nie wiem ile jest teraz - ale co za dużo to nie zdrowo - możesz wejść w stan permanentnych sinic bo zakłócisz równowagę N i P - a ile masz PO4 kolego?;)


Jedyne sensowne rozwiązanie jakie widzę - to sprzedać ten litr Purigenu i wycofać kasę póki jeszcze ktoś zechce ten Purigen odkupić od ciebie. Jak nowy nie używany łatwiej sprzedać i wyższą cenę uzyskasz.

Link to comment
Share on other sites

niestety ilosci PO4 nie znam (nie mam tego testu), ale chyba masz racje i nie bede kombinowal jak koń pod górkę, do tego pytania skłonił mnie ten nieuzywany (kosztujacy pare groszy) purigen, pomyslalem ze jak ma lezec w szafce to go uzyje, ale jak mam sobie pogorszyc zamiast poprawic to niech dalej lezy w szafce. Dzięki


Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.