Jump to content

Cześć


RobertP
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich! Jestem szczęśliwym posiadaczem pierwszego zbiornika Malawi. Jest co prawda mały ale mam nadzieję, że na dobry start OK. Zbiornik 112 l. Pływają tylko 2+6 saulosi coral. Filtr zewnętrzny JBL e901. Ph 8.0. Dziś dokupiłem pompe cyrkulacyjną VP-102. No właśnie i nie wiem czy to dobry pomysł bo albo nie wiem jak ją ustawić albo jest za mocna. Z jednego rogu (krótszego) mam wylot z filtra a z drugiego skierowaną pod skosem jakby pompę. Czy ewentualnie mogę prosić Was o sugestie? Zbiornik mam 3 miesiące, zdążyło mi się wykluć kilka maleństw. Dzięki.

Robert

Link to comment
Share on other sites

Witaj, moim zdaniem kupiłeś trochę za mocny cyrkulator do takiego zbiornika, mogłeś się zdecydować na coś pokroju jvp 101.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

101 ma 3000l na godzinę a 102 ma 5000l na godzinę. Różnica nie jest jakoś straszna. Teraz mam kupiona 5000l do morskiego l. Na Twoim miejscu bym zostawił skierował wylot do góry co da lepsze natlenienie wody, a za kilka tyg i tak obrosnie glonami i zwolni ;)

ewentualnie możesz owinąć wata tapicerka co Ci będzie ładnie czyscilo z drobinek w wodzie i tez zwolni :)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Tak, dzięki. Zamieniam na 101.


Robert. Zamiast falownika pomyśl o cyrkulatorze Aquael 500 lub 1000. Może to być nawet filtr Aquael 500 lub 1000 ale bez modułu a z gęstą gąbką. Taki filtr czy cyrkulator ma tę przewagę nad falownikiem ,że możesz regulować przepływ i jednocześnie jest filtrem wewnętrznym. Gdybyś miał silniejszy zewnętrzny to by mogło się obyć bez falownika czy cyrkulatora.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

egon44
Zamiast falownika pomyśl o cyrkulatorze Aquael 500 lub 1000. Może to być nawet filtr Aquael 500 lub 1000 ale bez modułu a z gęstą gąbką. Taki filtr czy cyrkulator ma tę przewagę nad falownikiem ,że możesz regulować przepływ i jednocześnie jest filtrem wewnętrznym. Gdybyś miał silniejszy zewnętrzny to by mogło się obyć bez falownika czy cyrkulatora.


No fakt cyrkulator by mu starczył,ale szkoda mu zabierać miejsce w akwarium z racji tego że kolega ma tylko 112l akwarium,jeszcze wydaje mi się że trochę kamieni za dużo ma a to już i tak mu zabrało miejsce ;)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

pozner

Zgadzam się z Andrzejem, spokojnie wystarczyłby Ci mały filtr wewnętrzny Aquael, albo Atman.

I zgadzam się z egonem44, że masz trochę za dużo kamieni. Wystarczy nieduży filtr wewnętrzny przysłonięty kamieniem i usunięcie kilku kamieni.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
No fakt cyrkulator by mu starczył,ale szkoda mu zabierać miejsce w akwarium z racji tego że kolega ma tylko 112l akwarium

...i to już jest pierwszy sygnał do zmiany akwa na większe :)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ludziska. Wielkie dzięki za pomoc. Tak myślałem, że za dużo tych kamulów tam wsadziłem. Wywalam trochę i zobaczę jak się sprawuje ten falownik. Mam też chyba 500 albo nawet 1000 Aquaela z poprzedniego akwarium to też sprawdzę. A co do większego zbiornika już wygospodarowałem miejsce i na jesieni będzie!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.