Skocz do zawartości

Turbo start nowego akwarium by decco


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Temat będzie opisywany online więc wszystkie istotne elementy ale i wyniki tu będą wpisywane w kolejne dni.



Autor metody nie dopuszcza żadnej zmiany użytych preparatów nawet o zbliżonym działaniu lub innego producenta, ani kolejności ich stosowania.


Będzie to próba wykazania iż nowoczesne preparaty akwarystyczne odpowiednio dobrane pozwalają ratować ryby gdy ich właściciel nie doczytał istoty obiegu azotu w akwarium i doprowadził do stanu zagrożenia życia ryb.

Także da odpowiedz czy możliwe już jest uruchomienie nowego akwarium i wpuszczenie do niego ryb już kilka dni po wlaniu tam wody ale bez zagrożenia dla ich życia i zdrowia.


Zbiornik testowy 60x30x30 - 54l umyty odkażony służył kiedyś jako kotnik. Teraz ma przyjąć młodzież Tropheus sp. Bemba z biotopu jeziora Tanganika.

Tropheusy to jedne z najdelikatniejszych ryb, łatwo zapadające na choroby przy błędach hodowlanych.

Podłoże - nowy piasek Kreisel 099 z Castoramy wypłukany - grubość podłoża ok 2cm + wapień filipiński

Filtracja - głowica Aquael Fan 500l/h z założoną gąbką ppi45

Grzałka 50W - ustawiona na 25 C

Woda kranowa ok 45l wlana bezpośrednio do akwarium bez żadnej filtracji.

Tak wygląda zalany sterylny zbiornik po 2 godzinach pracy filtracji. Co umiem płukać piasek z Castoramy :D


4edc0a3da24f19f5med.jpg



Dzień pierwszy

Zalanie akwarium.

Ponieważ wszystko jest jałowe po zalaniu wodą wlewam uzdatniacz wody wodociągowej

firmy Kordon AmQuel Plus w dawce zalecanej przez producenta 1,25ml/ 10l wody czyli dla 45l = 5,6 ml

469c5ad0ce084229med.jpg



Ponieważ usuwa ewentualny chlor ale i chloraminę z amoniakiem włącznie w czasie 5 minut.

Po 5 minutach wlewam bakterie nitryfikacyjne.

Bakterie nitryfikacyjne mogą być dowolnego producenta byle nie były to enzymy dla bakterii tylko wyłącznie bakterie nitryfikacyjne ale warunek - bez pożywki.


Ja użyłem Azoo NitriPro ( nitryfikacyjne) i NitraAct ( denitryfikacyjne)

polecam także Prodibio Biodigest jedna ampułka za 5 zł nawet na 1000l wody lub Seachem Stability.

Koniec na pierwszy dzień.






EDIT 22.07.15

Drugi dzień

Ustawianie parametrów wody pod biotop Malawi lub Tanganika.


Do tej metody startu przydatny jest kropelkowy test pH o zakresie pomiarowym 7,4 -9 firm Zoolek lub JBL. Testy o innych zakresach pH są mało precyzyjne dla nas.

Pozostałe najczęściej polecane testy NH4, NO2, NO3 nie są przydatne ponieważ nic nie pokażą po wlaniu tego uzdatniacza. Czysta oszczędność kosztów.

Minimalny poziom pH dla hodowli ryb z Malawi zaczyna się od 7,6.

Jeśli jest niżej podnosimy ten parametr solą Seachem Malawi/Victoria Buffer lub innymi typu pHPlus wg ich instrukcji ale ponieważ nie ma ryb można jedną dawką docelową.

Należy pamiętać że przy stosowaniu KAP nie sprawdzają się testy 6in1 paskowe a innych firm mogą żle pokazywać wyniki ( ulotka Kordona)


Wyniki pomiarów

pH - 8,0

temp - 25,2 C


Akwarium gotowe na wpuszczenie ryb.

Ja odłowię jutro i wpuszczę po aklimatyzacji ze względu na różnicę pH z 7,7 na 8,0.

Zmiana pH nie powinna być większa od 0,2 / dobę to jeden z najwrażliwszych dla zdrowia ryb parametr wody.

Odsyłam do testu uzdatniacza wody kranowej Kordon AmQuel Plus gdzie są szczegółowo opisane wyniki i działanie


http://forum.klub-malawi.pl/kordon-amquel-plus-to-uzdatniacz-kranowy-t25675.html?p=324395#post324395


Trzeba też wyjaśnić że ta turbo metoda startu absolutnie nie zmienia biegu dojrzewania złoża nitryfikacyjnego które zazwyczaj trwa od 2-4 tygodni a jedynie poza uzdatnieniem wody przez ten czas dojrzewania biologii będzie neutralizować szkodliwe trujące dla ryb związki azotu jak

- amoniak NH3

- azotyny NO2

- azotany NO3 szkodliwe dla ryb moim zdanie powyżej 20 mg/l

cyt za Akwarystyczny24

"

AmQuel Plus (zwany inaczej AmQuel +) sprawia, że obieg azotu w akwarium oraz stawie staje się całkowicie nieszkodliwy. Co więcej, preparat nie ingeruje w żaden sposób w sam proces cyklu azotowego, jak również nie zakłóca działalności dobroczynnych bakterii, które są w niego zaangażowane.

"

Proces dojrzewania zbiornika więc będzie nie uchwytny testami kropelkowymi.

Natomiast ryby nie powinny odczuwać dyskomfortu wpuszczenia ich do nie dojrzałego zbiornika.

Tak więc ryby można wpuścić w 2 lub 3 dniu od zalania zbiornika.

Jutro zarybianie:D





EDIT 23.07.15


Zarybienie w 3 dniu od zalania zbiornika




6dd19cd371a87babmed.jpg




Wpuściłem 11 szt tropheusów te największe 6cm najmniejsze 3-4cm

Wcale nie jest tak łatwo złapać te najmniejsze. W kolejne dni będę jeszcze łapał pozostałe.

Pomiary wody myślę że tak co 4-5 dni wystarczy robić jutro pierwsze.






EDIT 26.07.15


Ze względu na bezpieczeństwo ryb wczoraj przerwałem turbo start. Odradzam - nie idzcie tą drogą.


Zastosowane preparaty nie gwarantują na tyle bezpiecznych parametrów wody by pełna obsada mogła być wpuszczona od razu po zalaniu zbiornika - to niebezpieczne szczególnie dla laika który nie dysponuje wiedzą i testami kropelkowymi.

W pewnym sensie poniosłem klęskę ale bardzo wiele także się dowiedziałem o AmQuelu.

Nadal jednak AmQuel pozostaje jako "koło ratunkowe" lub "apteczka akwarysty".

Może postawiłem przed nim zbyt wygórowane żądania.

Nie proszę jednak o zamknięcie tematu bo być może kiedyś w innej konfiguracji do niego powrócę.

Komentarze , oceny i porady kolegów też są wiedzą na którą czekam


szczegóły w poście # 14

  • Dziękuję 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prodibio Biodigest jedna ampułka za 5 zł nawet na 1000l

w kwestii wyjaśnienia to w/w dawka dla dojrzałego zbiornika, w twojej sytuacji i tak wystarczająca dawka, gdyż jedna ampułka PB dla niedojrzałego zbiornika to 70L :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bakterie trudno przedawkować ale producent Prodibio jednak z jakiś znanych tylko jemu powodów nie zaleca większej dawki tylko ewentualne częstsze stosowanie - raz na tydzień a nie jak w karcie produktu raz co 15dni ale jedna ampułka do akwarium od 120l aż do 1000l.


cyt za Prodibio Francja


"

Jak korzystać BioDigest?

Jaka wielkość? Jaki zakres? Jakie dawki?

120 do 1 000 litrów Standard 1 fiolka / 15 dni


1 000 do 10 000 litrów Zawodowiec 1 fiolka / 15 dni

"


dane ze strony producenta


http://prodibio.com/bacteria-tank-delete-algae-tank-freshwater-marine-aquarium-bilogical-filtration


możesz ty podać żródło tej wiedzy o dawkowaniu gdzie jest 1 ampułka Biodigest na 70l wody na start baniaczka bo to ciekawe skąd pojawiły się takie rozbieżności.

Ja jednak w dalszych postach będę trzymał się danych producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem ale ta wiedza jak zabawa w głuchy telefon chyba z dwa razy okrążyła kulę ziemską zanim trafiła na nasze forum.

Nic nie ujmując kolegom ale producent Francja a miary w galonach nie litrach od razu świadczy że było to przeliczane wielokrotnie i gdzieś błąd się wkradł.

Proponuję powrót do korzeni czyli producenta Prodibio.

Uzupełniłem post#1 o dzisiejszy wpis:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem wtrącić swoje 5 groszy. Piszę z myślą o ludziach niedoświadczonych, który mogą łatwo zaufać deccorativo. Apeluję o rozsądek w stosowaniu "jego" metod. Jest to człowiek, który nie ma niestety pojęcia o biologii i chemii. Także bardzo proszę o uważne czytanie, co on pisze. Zanim krzykniesz hurra na kolejny "jego" "wynalazek", zastanów się 10 razy.

Jesli zechcesz go stosować, zastanów się 100 razy. Poczytaj, popytaj ludzi, którzy już stosowali, bo to co "wymyśla" deccorativo, to nic nowego, a jego modyfikacje nie są długoterminowo przetestowane.


Najpierw komentarz:


Ponieważ wszystko jest jałowe
- niestety mylisz się deccorativo – jałowe to by było m. in. po autoklawowaniu

Masz tu ściągę: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owo%C5%9B%C4%87

I metody: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterylizacja_(mikrobiologia)

Autor metody nie dopuszcza żadnej zmiany użytych preparatów nawet o zbliżonym działaniu lub innego producenta, ani kolejności ich stosowania.

I ludzie to potem czytają i poklepują kogoś, kto po prostu się myli. Doceniam Twój zapał do testowania, bo testy dają postęp, ale nie odkrywaj koła po raz drugi. Nie przypisuj tez sobie zasług. To nie Twój pomysł. Zresztą kolejny nie Twój. Na prawdę to takie trudne, aby napisać: Słuchajcie ludzie: zmodyfikowałem starą metodę i w mojej ocenie moja, zmodyfikowana jest lepsza? A nie pisać, że to Twoja metoda? Twoi zwolennicy w ogóle nie mają pojęcia, że (bodajże) każdy "Twój" wynalazek (ciężko to sprawdzić, bo "wynajdujesz" ich 100 na tydzień) to nic nowego. Albo zmiana nazwy, albo nieco zmodyfikowany.



@Jargos




i wszystko w temacie. :)


Tak jest ze wszystkimi (najprawdopodobniej, bo nie mam ochoty sprawdzać) "wynalazkami" deccorativo. Pozmienia nazwy, powie, że to jego, a tłum go poklepie :) Mam tylko nadzieję, ze adepci malawistyki mają oczy i rozum.


Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że nie mam na celu wywoływać burzy w szklance wody. Pisze prawdę i fakty. A fakty są takie, że deccorativo modyfikuje istniejące metody i nazywa je swoimi. Co najmniej raz, ktoś inny (np. makok w wątku o filtrze panelowym) zwrócił mu uwagę.

Ja natomiast będę się przyglądał wyczynom deccorativo i merytorycznie je komentował.

Uważam stanowczo, że mój post nie narusza regulaminu i bardzo proszę o merytoryczne komentarze mojego wpisu (jeśli w ogóle potrzebne) i nie atakowanie mojej osoby.


Deccorativo masz talent, ale musisz zrozumieć, że wiedza to podstawa. Będzie Ci po prostu łatwiej testować, jak zgromadzisz wiedzę na dany temat.


Ja "swoją" metodę błyskawicznego startu opiszę już niebawem. Będzie to sklejka różnych metod. Czyli moja modyfikacja, gdzie sterylizacja będzie podstawą. Sterylizacja UV (+nawet nadtlenek wodoru). Sterylizacja będzie podstawą tej metody. CAŁE AKWARIUM wraz z wodą będzie pozbawione życie niemal w 100%. Oczywiście 100% jest niemożliwe. Życie to łajza, która przetrwa wszędzie:)

"Moja" metoda będzie podparta nauką. Bo nauka to podstawa. Nauka i doświadczenie. Nie odwrotnie.


Deccorativo, jeśli chcesz, to możemy razem wypracować porządną i najskuteczniejszą metodę błyskawicznego startu. Ja posłużę wiedzą, Ty ogromnym doświadczeniem.

Niech moja szczera propozycja będzie publiczną próbą "pojednania".

Niedługo wystartuję swoje 1100-1300l więc z chęcią nawiązałbym z Tobą współpracę pomimo mojego rozgoryczenia Twoją osoba jeszcze w czerwcu. Należę do ludzi, którzy potrafią zmienić zdanie.

Jeśli nie przyjmiesz mojej propozycji, to bardzo Cię proszę o merytoryczny komentarz "mojej" metody, jak ją opiszę.


Pax


A teraz komentarz do tej metody. W mojej ocenie jest to jeden z możliwych kierunków, niestety nie rozwiązuje wielu problemów. Jakich? ano właśnie niesterylności, pozbywania się nadmiaru azotanów i fosforanów. Nie pozwala też na "kontrolowanie" mikroorganizmów w akwarium. Nie wszystko jest złe. Podoba mi się idea oczyszczenia wody kranowej. Jednak są lepsze metody.

Na razie po prostu nie widzę Twojej modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olobolo może nie podejdę do Twojej wypowiedzi merytorycznie ale posty Decco są bardziej przejrzyste i zrozumiałe. Może faktycznie byłoby dobrze gdybyście połączyli siły co wpłynęło by klimat forum. W tej chwili czytam Twoje wypowiedzi z lekkim niesmakiem, raz że są wieczne przytyki, a z drugiej strasznie długie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mortis dlaczego z niesmakiem traktujesz prawdę. Niejasno się wyraziłem? Co jest niezrozumiałe w mojej wypowiedzi ?

Z chęcią wyjaśnię. Także uważam, że pax będzie najlepszy, ale nie chcę wymuszać. Metody można dopracować. Lepiej współpracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deccorativo, apropo twego zgłoszenia - nie widzę tu nic co łamie jakiekolwiek zasady. Więc nie zamierzam niczego usuwać. Jak się z czymś nie zgadzasz to to skomentuj i tyle.


Natomiast jak ktoś zacznie drugiego obrzucać błotem albo innymi śmierdzącymi rzeczami to z przyjemnością zrobię komuś kuku... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @TomekT takie plany długoterminowe plany zazwyczaj się nie spełniają, lepiej kuć żelazo póki gorące.
    • Sprzedam książkę Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi (1 wydanie) . Książka w bardzo dobrym stanie + autograf współtwórcy Wojtka Sierakowskiego 🙂  Cena razem 100zł z wysyłką do paczkomatu Inpost.  Zainteresowane osoby zapraszam na priv.
    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
    • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.