Jump to content

pierwsza inkubacja


krs
 Share

Recommended Posts

Witam, 4 dni temu zauważyłem, że samiczka saulosi inkubuje ikrę, jednak jest to jej pierwsza inkubacja i mam w związku z tym pytanie. Czy lepiej już ją przenieść do oddzielnego zbiornika czy poczekać jeszcze z 1,5 tygodnia, ponieważ samce nie dają jej spokoju. I też pytanie lepiej przenieść ją, np. do zbiornika 60l czy wystarczy 30l na czas inkubacji i wyplucia młodych?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Zdecydowanie poczekaj jeszcze z 2 tygodnie.

Z drugiej strony po co Ci odławiać tę bidulkę? Masz kupca na ryby czy to tylko taka Twoja fanaberia? :)

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak nie chce żeby mi dorosłe zjadły te małe z dwóch powodów. Po pierwsze potrzebuje jeszcze 2 samiczek saulosi, po drugie u mnie w mieście w zoologicznym chcą je odkupić.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

No to masz dwa dobre powody.

Na początek 30l wystarczy. Poczekaj jednak jeszcze. Inkubacja trwa ponad 20 dni więc odławiał bym po 20 dniu. Pamiętaj też, że jeśli to pierwsza to bardzo prawdopodobne, że nie donosi. Wtedy oczywiście się nie przejmuj bo to częste.

Link to comment
Share on other sites

adam17123
No to masz dwa dobre powody.


No według Mnie jeden :) bo jeżeli chodzi o te dwie brakujące samice to pomysł nie do końca dobry,ze względu na to,że przy tarciu się(jak podrosną) będzie bardzo bliskie pokrewieństwo co może skutkować wadami genetycznymi.Lepiej w zoologu zrobić przysłowiową "wymianę"-nowe geny pojawią się w zbiorniku.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za informacje tak właśnie myślę, że za 2 tygodnie odłowie to będzie ok 20 dni od inkubacji.

-- dołączony post:

No według Mnie jeden :) bo jeżeli chodzi o te dwie brakujące samice to pomysł nie do końca dobry,ze względu na to,że przy tarciu się(jak podrosną) będzie bardzo bliskie pokrewieństwo co może skutkować wadami genetycznymi.Lepiej w zoologu zrobić przysłowiową "wymianę"-nowe geny pojawią się w zbiorniku.


Tak też właśnie myślałem w zoologicznym już gadałem i ja jemu dam wszystkie małe rybki jakie mi się pojawią tylko (raczej nie będzie to pierwsza inkubacja), a on z łodzi mi przywiezie jak będzie w hurtowni dwie ładne samiczki już dorosłe.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1

Z własnego doświadczenia wiem, że przy pierwszej inkubacji często nic z tego nie wychodzi. Radziłbym nie męczyć samicy, tylko poczekać na drugą inkubację. Wtedy rybek będzie dużo więcej i będzie większa szansa na udany "poród" :)

Link to comment
Share on other sites

piotriola

Witaj, jeżeli masz zbyt małe akwarium zapewne samica twoja nie donosi młodych ze względu na panujący tam stres. Jeżeli zależy Ci na młodych możesz przenieś rybę do oddzielnego akwarium i będzie prawdopodobne że donosi. Przenoszenie samicy to dla niej również stres, trzeba to przeprowadzić ostrożnie. Rybę przeprowadzasz w taki sposób aby nie opuszczała wody. Podam tobie ile uzyskałem młodych z pierwszego tarła.

Melanochromis Cyaneorhabdos 1 tarło 1 młody 2 tarło 6 młodych

Labidochromis hongi 1 tarło 4 młode 2 tarło 5 młodych

Pseudotropheus elongatus 1 tarło 2 młode 2 tarło 10 młodych

Jeszcze jedno, jeżeli będziesz miał dwie samice inkubujące nie umieszczaj ich w jednym kotniku.

Życzę powodzenia i dużej ilości narybku.:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.