Jump to content

240L 120x40x50 Obsada


mathias
 Share

Recommended Posts

Witam,


Czas powoli pomyśleć nad redukcja gatunków mimo spokoju w akwarium :)Chciałbym dowiedzieć się co do wymiarów 120x40x50 w akwa zmienić/zredukować/dodać.Na pewno chciałbym pozostawić:

Maingano (Melanochromis cyaneorhabdos),

Yellow (Labidochromis caeruleus),


No i teraz 3ci gatunek...

Szukałem sporo i na forum i w necie czy ktoś może posiada auratusy?

Moim zdaniem są b. ładne - wiem jednak , że są tez bardzo agresywne. Czy do tego składu mogłby żyć w zgodzie?


Maylandia lombardoi również mi się podoba, ale chyba nie nadają się do 240L?Acei również wiem , że się nie nada.Czy ktoś powie mi ile powinno być maksymalnie ryb tak, aby nie było zupy a z drugiej strony było ich sporo (tzw. kontrolowane przerybienie?)


PS. Piszę z PL znakami specjalnie z innego kompa, żeby Pan eljot12 nie musiał poprawiać :)

Link to comment
Share on other sites

eljot

Auratusy i maingano mogą się nie dogadać (oba nieprzewidywalne melanochromisy ;)) Nie ma czegoś takiego jak kontrolowane przerybienie a do twojego akwa max. to trzy nie za duże gatunki (12-13 cm). Przy Yellow i maingano wybieraj z wszystkożernych lub mięsolubów ;) Proponuję któryś z tych: Cynotilapia sp Hara, labidochromis perlmut lub chisumulae.

Dzięki za ogonki ;).

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Cześć :)


Póki co Auratusy i maingano pływają zgodnie. Jeden samiec maingano wybarwił się na ciemne kolory i chyba to są początki jego rządów :)

Rybki mają już ok 3,5-4cm zastanawiam się kiedy może nasilić się ich atak o rewiry?


Zastanawiam się nad Lombardzkimi wciąż uważam , że są piękne tylko do małych ryb raczej nie należą :)


Auratusy i maingano mogą się nie dogadać (oba nieprzewidywalne melanochromisy ;)) Nie ma czegoś takiego jak kontrolowane przerybienie a do twojego akwa max. to trzy nie za duże gatunki (12-13 cm). Przy Yellow i maingano wybieraj z wszystkożernych lub mięsolubów ;) Proponuję któryś z tych: Cynotilapia sp Hara, labidochromis perlmut lub chisumulae.

Dzięki za ogonki ;).

Link to comment
Share on other sites

Ktoś kiedyś napisał, że malawi bez ryby w paski to zmarnowane akwarium (nie cytuję dokładnie, ale taki był sens wypowiedzi).

W pełni się z tym zgadzam.

Aż się prosi zamiast Auratusów jakaś Cynotilapia, np wspomniana przez eljota12 - Hara lub moja propozycja: Cobue.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Dzięki chłopaki za odpowiedź szukając dalej części obsady póki co testuję rybki.


Nie mniej mam ciężki orzech do zgryzienia.

Do moich Melanochromis cyaneorhabdos i Labidochromis caeruleus


Propozycja eljot12 są b. ładne coube też wygląda b. atrakcyjnie.

Chyba będę musiał poczekać i zobaczyć czy obecny skład będzie tak zgodny jak do tej pory.Mam więc takie proste pytanie do użytkowników, którzy pyszczaki posiadają dłużej niż ja.

Mniej więcej walki o dominację w akwarium zaczynają się przy jakiej wielkości ryb? Moje aktualnie mają ok 4cm. Niektóre już się wybarwiły ładnie, ale przy obecnej wielkości tych ryb to jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć , które to samiec/samica.

Chciałbym wiedzieć mniej więcej ile ryba powinna mieć cm , abym mógł odróżnić np maingano samice od samca bo atrapy jajowe nie są wyznacznikiem w określaniu płci.

Link to comment
Share on other sites

eljot

Jeśli chodzi o maingano i Yellow to bardzo trudne zadanie bo to gatunki monomorficzne. Odróżnić samca od samicy to trudne zadanie a 100% pewności będziesz miał podczas tarła i inkubacji. Samiec zazwyczaj ma ostrzej zakończoną płetwę górną i odbytową oraz dłuższe płetwy piersiowe.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
mathias

Witam,


Panowie a co myślicie o obsadzie z yellow i maingano z Cynotilapia afra red top Chewere?


Na tą chwilę wydaje się , że zostanę przy połączeniu z iodotropheus sprengerae :)


Ciężko wybrać z tylu pięknych ryb! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.