Jump to content

Saulosi nie je


Ghost_Writer
 Share

Recommended Posts

Ghost_Writer

Witam

Ponieważ ciężko mi uchwycić fotkami rybcię, nakręciłem filmik.

Otóż jedna z podopiecznych, pływa sama, z dala od reszty stada. Przy karmieniu - z tego co widzę, nie je. Myślałem że płatki za duże ale drobin też nie tyka. Pływa jak by nie widziała jedzenia. Jest dziwnie chuda. Co to może być? Pozostałe ryby są w dobrej kondycji.

[ame]

[/ame]


Przed chwilą zauważyłem że rybka robi białe krótkie odchody.

Link to comment
Share on other sites

marek_z_81

Testy podane są w podpisie;) a wymiary z tego co pamiętam z innego wątku to standard 200l.

U mnie gdy obsada miała kilka miesięcy i była tylko zółta;) też pływał taki kurdupel. Tyle, że jadł no i może aż tak nie odbiegał od reszty jak Twój. Teraz jest samcem alfa w akwarium (bo jedyny;)), ale jeszcze do niedawna samice dawały mu popalić. Teraz to mu nikt nie "podskoczy".

Twoja ryba nie je to nie rośnie tylko czemu nie je? Mówisz, że zachowuje się jakby nie widziała pokarmu. Może faktycznie jest ślepa? Widzi inne przeszkody jak pływa?

Reszta ryb wygląda jakby była w dobrej kondycji. Obstawiam, że Twoja ryba po prostu nie widzi. Może kto inny ma inny pomysł?

Link to comment
Share on other sites

Ghost_Writer

Dokładniejsze parametry w sobotę lub w niedzielę (jestem na wyjeździe).

Ryba omija przeszkody, baa przy przenoszeniu do 200L pokazała mi że potrafi zapierdzielać po akwarium.... A jedzenie? wszystkie się rzucają a ona po prostu pływa i czasem coś tam skubnie. Gdy się podchodzi do akwarium ona też podpływa do przedniej szyby więc ślepota chyba nie?

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Nie mam możliwości zobaczenia filmiku. Czy to samica a jeśli tak to czy czasami nie inkubuje ? Pierwsze mioty bardzo niewyraźnie wypychają podgardle bo młodych jest czasem 5-8. Może to ten problem.

Link to comment
Share on other sites

Ghost_Writer
Nie mam możliwości zobaczenia filmiku. Czy to samica a jeśli tak to czy czasami nie inkubuje ? Pierwsze mioty bardzo niewyraźnie wypychają podgardle bo młodych jest czasem 5-8. Może to ten problem.


Szlag wie co to za płeć, ale jest malutka względem reszty. W sierpniu się zorientowałem że rybka nie rośnie jak pozostałe ale uznałem że może wolniej się rozwija.... wychodzi na to że chyba jest coś większego na rzeczy.


Dodaję fotki które udało mi się zrobić wczoraj. Lepszych nie mam.

8vki.th.jpg


1i2b.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Wg mnie to ryba do eliminacji. Czasem w miocie znajdują się takie rybie niedorajdy czyli obarczone jakąś wada genetyczną czy niedorozwinięte.. Stado kierując sie instynktem odgania takiego słabełusza a on powoli się degraduje i na końcu i tak zdycha, przy wydatnej pomocy stada. Fotki są niewyraźne ale odnosze takie wrażenie, że te wyłupiaste oczy i chudośc to właśnie to objawy takiej sytuacji. Miałem tak miedzy innymiu maingano... co bym nie dawał jeść ryba była chuda i została mniejsza z czasem po prostu została wyeliminowana przez ryby pełnosprawne.

Link to comment
Share on other sites

harisimi

No tutajk widac to wyraźnie ryba jest w najlepszym wypadku niedorozwinięta fizycznie a w najgorszym ( mniej prawdopodobnym ) ma mykobakteriozę. Nic z niej nie będzie i na pewno nie inkubuje, już jest bardzo wychudzona a bedzie gorzej. Wg mnie najlepiej poddać ją eutanazji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • iquitos68
   Generalnie nie obawiam się, gdyż nigdy nie miałem jeszcze ryby tak dużej, żeby była za duża do tego akwarium. Tyrannochromis którego posiadam też jest duży -na oko 30cm-, ale myślę, że jak jeszcze podrośnie to nie będzie problemu. Akwarium ma 70cm cm szerokości i to robi robotę.  Widać też, że im większa ryba tym trudniej jej atakować inne ryby, które taktycznie opływają ją od ogona, chroniąc się z tyłu. Biorę też pod uwagę, że docelowo mogę mieć np tylko cztery duże ryby i nic więcej.  Mimo wszystko Champsochromis caeruleus według danych internetowych nie powinien urosnąć więcej niż 35 cm. Np strona malawi-guru.de podaje maksylną wielkość tej ryby na 25cm. Jednak w niewoli rosną one nieco większe.
  • pozner
   Nie obawiasz się, że dla Champso to akwarium będzie trochę za małe...za krótkie? To bydlę dorasta jednak do ok. 40cm. Compress piękny
  • pozner
   Karmienie mbuny i drapoli. Drapole nauczyły się unikać to kłębowisko mbuny i ustawiają się z prawej strony. Tam czekają na swoje stynki. Livingston dogonił wielkością strigatusa, ale nadal nie radzi sobie z mbuną. Nadal jest przez nią przeganiany. Jakoś nie potrafi się przełamać.  VID_20220521_115739.mp4    
  • iquitos68
   Kronikarski wpis. Niestety dwie ryby od pewnego czasu toczyła choroba, lub bardziej prawdopodobne efekt dawnych walk z samcem Chilotilapia rhoadesii, który tak jak kruszył muszle ślimaków to prawdopodobnie doprowadził do wstrząsu mózgu niektóre ryby. Samiec Taeniochromis holoatenia i Protomelas ornatus nabawiły się problemów z błędnikami. Często pływały do góry brzuchami, lub kręciły się w kółko. Kuracja w oddzielnym akwarium nie przyniosła skutku. W końcu straciłem te ryby. Po tym co się stało postanowiłem uzupełnić obsadę nowymi rybami. Na podstawie uzyskanych opinii na forum wybór padł na Dimidiochromis compressiceps. W Tanganika-Konin znalazłem dwie ryby z odłowu. Samiec 18cm i samica 17cm WF. Ryby już jakiś czas pływały w tamtejszych zbiornikach. Wybrałem się po nie z Warszawy - szybki własny transport jest najlepszy. Na miejscu pływało także stadko młodych Champsochromis caeruleus. Urocze ryby, a jako że też drapole, to dokupiłem jednego samczyka 18cm F1. Po powrocie do domu obecne u mnie ryby na czele z Tyrannochromisem maculiceps obficie nakarmiłem stynką. Dzięki takiemu zabiegowi nowo wpuszczane ryby nie były pomylone z pokarmem 😆 Wpuszczone ryby pływają już. Samiec compressa adoruje swoją ulubienice. Champso głównie pływa przy powierzchni ćwicząc uniki przed większymi rybami. póki co bez strat, jednak najbliższe tygodnie pokażą czy te ryby zaklimatyzują się z pozostałymi.  Najbardziej boję się o Tyrannochromisa czy nie ruszy na wielkie łowy. Jednakże ryba ta jest już u mnie od roku i ewidentnie widać jak instynkty łowieckie WF u niej osłabiają się z czasem. Na początku zjadał, lub raczej próbował zjeść rybę o 5 cm mniejszą od niej samej. Teraz głównie skupia się na niedobitkach narybku ukrytych w śród skał. W stosunku do większych ryb przejawia zachowania bardziej terytorialne niż kulinarne. Do tego te 9 ryb w akwarium powoduje lekkie "przerybienie" i osłabia jego agresję, bo nie może się skupić na jednej rybie. Należy wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. W akwarium pływa jedna ryba 8cm potomek Mylochromisa mchuse, który to był wpuszczony na samym początku, czyli w roku 2017 gdy założyłem to akwarium. Fajnie będzie jeśli uda mi się utrzymać tę linię ryb, ze względów sentymentalnych.        
  • Pikczer
   Popieram, @triamond ma wiele "szalonych" ale dobrych pomysłów. Część z nich stosuję u siebie mimo iż wydają się absurdalne. A najlepsze jest to, że działają. Dlatego takie artykuły bardzo mogą komuś pomóc
  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.