Jump to content

500l - mbuna / nonmbuna

stan
 Share

Recommended Posts

W poniższym poście chciałem opisać swoje akwarium 500l jak i jego mieszkańców.

Akwarium moje ma wymiary 140x60x60(504l) i zostało sklejone z szyby 10mm przez Przemka Wieczorka ( swoją drogą jakość wykonania jest super – polecam ).

FILTRACJA

Filtracje oparłem na narurowcu ( mechanika +biologia) i HW302 (biologia), całość mojej filtracji niech odda poniższy link do filmu mojego narurowca. Jedynie co mógłbym dodać to woda w trzech ostatnich korpusach przepływa tak jak w klasycznych fbf , dlatego przy montażu należy zamontować w/w korpusy odwrotnie niż jest zaznaczone na korpusach. Odpowiednia rurka do montażu fbf będzie to zwykła rurka elektryczna o średnicy 27mm i długości 28cm do korpusu 10cali z nawierconymi otworami licząc od dołu rurki na długości do 4-5cm w ilości około 30 otworów 6mm.

http://forum.klub-malawi.pl/narurowiec-video-t21772.html?p=262407#post262407

OŚWIETLENIE

Jako oświetlenie użyłem dwóch naświetlaczy( halogenów) ledowych o temperaturze barwowej 6500K i mocy 10W, oraz dwóch zwykłych żarówek ledowych po 3W każda(jest to światło zastępcze i pali się wtedy kiedy nikogo nie ma w domu , to tak dla oszczędności energii elektrycznej). Oświetlenie tego typu daje bardzo ładne i naturalne bliki, które można zobaczyć na poniższym filmie.

MALAWI 500L cz. 1 - YouTube

DEKORACJE

Jako dekoracji wnętrza akwarium użyłem serpentynitu oraz korzeni kolonu( nie mają żadnego wpływu na pH wody ). Tył akwarium to spienione PCV 3mm w kolorze czarnym plus pseudo BTN Juwela, który sam dociełem samodzielnie, ponieważ oryginał był nie do przełknięcia przez moje oczy ;-).

1_500l_malawi.jpg

ODSADA

W moim akwarium obecnie pływa ;

Pseudotropheus saulosi - 1+3

Metriaclima estherae OB. – 1+3

sciaenochromis fryeri iceberg – 1+0

metriaclima elongatus chailosi – 1+3

otopharys lithobathes black orange dorsal 2+2

pseudotropheus sp. acei luwala reef 3+4

Na poniższych filmach można zobaczyć jak wygladają moje ryby ( frej , chailosi , otopharyx)

MALAWI 500L sciaenochromis fryeri iceberg - YouTube

MALAWI 500L Otopharynx lithobathes black orange dorsal - YouTube

MALAWI 500L METRIACLIMA ELONGATUS CHAILOSI - YouTube

• Dziękuję 6

Co tu dużo mówić , elegancko ;) Mam pytanie , jak zamontowałeś naświetlacze do pokrywy ? Użyłeś jakiś profili aluminiowych czy coś w tym stylu ? bo ja też będę montował 2 w 300l. Chodzi mi jeszcze jaka jest odległość między nimi i od przedniej szyby ? Ja będę miał pokrywę z PCV.

[102] Malawi

krzysiek2301

Kawał dobrej roboty Stan!!

Kolega CoolPhone dobrze napisał prawdziwy profesjonalista z Ciebie, a przy tym miły i życzliwy człowiek :) Czekam z niecierpliwością na kolejne posty.

Pozdrawiam,

S. fryeri (B1:D ) - udowadnia jak pewne jest jego wybarwienie (mimo towarzystwa mbuna i braku samic)

O. lithobates black orange dorsal (C2:D ) - godnie prezentuje się jako "akcent kolorystyczny" mimo, że oba samce nie są chyba jeszcze docelowo wybarwione

PS. Nawet, jeżeli oba samce Otopharynxa by się nie utrzymały to warto spróbować - trzymam za nie kciuki.

Świetny baniaczek, miło się oglądało filmik;) Powodzonka

P.S. Na filmiku masz załączone tylko 2 naświetlacze? Bo mi na 2szt nie jest tak jasno, może dlatego, że cały baniak mam w kambulach a u Ciebie od piachu się odbija:rolleyes:

Dziękuję wszystkim za słowa uznania !

Stan, rozumiem, że sciaenochromis fryeri iceberg jest do eliminacji narybku? Jak się sprawuje?

Tak ! Kupiłem ,,frejka" z myślą o likwidacji narybku. Bardzo dobrze się spisuje i daje sobie świetnie radę z mbuną ( urósł lekko 2cm - mierzony był z tego co pamiętam w maju więc pewnie coś jeszcze mu doleciało). Podczas karmienia trzeba z deka kombinować żeby codziennie dostawał granulat zwierzęcy plus do tego daję dwa razy w tygodniu mrożonkę. No i narybek , a mbuna cały czas nosi na zmianę , nawet ostatnio wytarły się otopharyxy ale samica nosiła ikrę jeden dzień( na moich oczach wypuściła przy karmieniu ).

• 2 weeks later...

A widzisz. U mnie też co chwila noszą w pysku. Jak nie jedna to druga a małych nie widzę. Pewnie są zjadane przez maingano i saulosi. Jak będę miał problem z narybkiem to pomyślę o jakimś eliminatorze :)