Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Wszystkich!


Zaczynam moja przygodę z pyszczakami i jestem w fazie składania sprzętu, mam już baniak oraz szafkę pod niego teraz "bebechy".

Bylem w sklepie zoologicznym i zapytałem o wycenę sprzętu do takiego akwarium, dostałem w odpowiedzi:


filtr: Eheim 2228 - 650zl http://allegro.pl/eheim-professionel-2228-najlepszy-filtr-zewnetrzny-i2210742943.html


lampa UV jako sterylizator - 320zl


grzałka przepływowa - 230zl http://allegro.pl/hydor-grzalka-przeplywowa-300w-16-22mm-katowice-i2224172046.html


i inne pomniejsze rzeczy do których nie mam zastrzeżeń.


Moje pytanie brzmi; czy wyżej wymienione rzeczy to tylko bajery czy można kupić jakieś zamienniki, tańsze? i czy jeżeli byście mogli wybrać takie rzeczy czy byście to zrobili?


Głównym problemem jest to czy koleś w akwarystycznym nie patrzy pod kątem wydarcia kasy, czy rzeczywiście chodzi mu o dobro klienta?


No i oczywiście co byście dołożyli ewentualnie?



Pozdrawiam Dawid


Ryby z Jeziora Malawi to pYszczaki a nie pAszczaki :>

Gorol.

Opublikowano

Eheim, jak masz kase mozesz kupic, ale świetne jakościowo są potoczne "chinczyki", hw303 - 150zł.

Grzałka przepływowa tłumi przepływ. Uv praktycznie niepotrzebne...uzyjesz moze raz na starcie ;)


A co do filtracji, dobrym rozwiązaniem mogą być ten narurowce (szukaj na forum) ;)

Opublikowano

Witaj

Co do eheima to dobry sprzecik ale mozesz zakupić o wiele tańszy a na pewno spełni swoje zadanie np jbl e900 spokojnie wystarczy co do lampy uv czy jest Ci potrzebna myślę ze nie, grzałka przepływowa jak kto woli wiekszość z nas ma zwykłe Gość może i ma od utargu wiec poleca to co poleca Zastanowiłbym się jeszcze nad filtrem wewnetrznym o przepływie 2000l tj np at 203 lub aquael circulator2000

Opublikowano

moim zdaniem gościowi chodzi o wydarcie kasy - głupi by był jakby mu nie chodziło - w końcu to biznes/miejsce pracy a nie instytucja doradcza


ze swojej strony zaproponuję:

- hw-304B który lampę UV już ma a kosztuje 350zł

- do tego zwykła dobra grzałka za max 80-100zł, którą schowasz za kamień

- do tego jakiś wewnętrzny z gąbką lub cyrkulator np jvp-101 - zależy co lubisz


i to wszystko - a za różnicę w cenie zamów porządne ryby F1 od dobrego dostawcy - które będą kosztować 30-70zł za sztukę, a nie jak u gościa 11,- :P

--

aha i ja bym już do niego nie poszedł - w necie akwarystyczne rzeczy są 30% tańsze niż w lokalnych sklepach ;)

Opublikowano

Dzieki!


Wasze podpowiedzi rozwiązały moje problemy :)


Ale narodziły się nowe odnośnie oświetlenia, jaki kolor najlepiej wybrać? czy ma to jakieś znacznie? lepiej jedna świetlówkę czy 2?

Zastanawiam sie nad belka zawieszana na brzegach akwarium :

http://allegro.pl/belka-lampa-oswietleniowa-t5-2x80w-150cm-i2167357759.html


Czy może ktoś z Was taka posiada i wie czy zdaje egzamin?



Pozrdawiam.

Opublikowano

Ja właśnie mam belkę Hagena 1x39W do 242l i jestem zadowolony z niej.Dobre wykonanie i przede wszystkim wygoda w użytkowaniu akwarium.

Do twojego akwa polecam 1x54W bo 2x80W to mocne przegięcie.Belka ta ma wbudowany odbłyśnik więc przy 1x54W będzie jasno, tym bardziej, że masz niski baniak.

Świetlówkę kup Aqua Medic reef white 10000K.

Opublikowano

Wszysto zależy od zasobu portefa. Ja chinola bym nie kupił za chiny (wole spać spokojnie, że mnie i sąsiadów piętro niżej nie podtopie).

Jako bilog używam.. http://www.zooplus.pl/shop/rybki/filtry_pompy_akwaryjne/eheim/filtr_zewnetrzny/101904 ( jednego kabla i sprzetu w baniaku mniej). Jest w roządnej cenie jak na taka firmę. Dodatkowo od tej ceny jak poszperasz w necie za kodem to dostaniesz 10% rabatu, o darmowej przesyłce nie wspomnę. Jako mechanik możesz śmiało nabyć np. Aquaela Cirlulator 2000. Używam go i jestem zadowolony (choć kilka osób z forum reklamowało). Oświetlenie to sprawa mocno indywidualna. Ja mam np. 2x54W (PHILIPS Aquacoral + PHILIPS Aquasky 965 6500K) bo lubię dobrze doświetlony zbiornik, zielsko serpentynit pieknie porosło. Kombinacja tych świetlówek jest typowo pod malawi. IMO 1x54W też w zupełności wystarczy. Lampe UV mam jeszcze po paletach. Używałem jej przy starcie zbiornika, teraz czeka w pogotowiu w szafce - od przybytku głowa nie boli. Sklep, który odwiedziłeś omijaj z daleka. Dużo taniej kupisz wszystko przez net. Pozdrówka

Opublikowano

Karadeniz, ale nie kupiłbyś bo używałeś? czy bo masz fobie? :P

bo ja używałem i nikogo nie zalałem, moi znajomi używają i nikogo nie zalali...

oraz wiele osób na forum używa i tez nie zalewają... :lol:

nie neguję że można kupić eheima, ale Twoja argumentacja jest dziurawa :P i zalatuje uprzedzeniami oraz powielaniem mitów ;)

zresztą założę się że połowa chińskich kubłów wyszła z tych samych fabryk co tłuczone w ciągu dnia markowe ;)

Opublikowano
Ja mam np. 2x54W (PHILIPS Aquacoral + PHILIPS Aquasky 965 6500K) bo lubię dobrze doświetlony zbiornik, zielsko serpentynit pieknie porosło. Kombinacja tych świetlówek jest typowo pod malawi.


Raczej nie bardzo pod malawi, aquacoral daje niebieskie światło które mocno zafałszowuje kolory ryb.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witaj. U mnie się tak zdarzyło gdy miałem zbyt słaby wzmacniacz. 
    • Jak w temacie kupie Pseudotropheus sp acei Luwala Reef , najlepiej dorosłe osobniki , młodzież też wchodzi w grę. 😀 
    • Dzięki za rozwianie wątpliwości. Cieszy mnie, że zielenice tak wystartowały. Możliwe, że niebawem zamontuje troche mocniejsze światło żeby jeszcze im w tym pomóc. Nie będę przesadzał bo akwarium i tak stoi frontem do okna północnego. Jeśli chodzi o to czemu czekałem rok to po prostu w tamtym roku zrobiłem 3/4 roboty i odsunąłem akwarium na dalszy plan. Musiałem pozałatwiać sprawy i rozwiązać problemy, później sam nie wiem czemu czekałem. Ważne, że w końcu są ryby i wszystko dobrze się kręci
    • To są normalne zielenice, za 2-3 miesiące będziesz miał kamienie pokryte pięknym, zielonym zamszem. Sinice tworzą takie paskudne szaro-turkusowe plechy, od razu widać, że to jest coś, czego nie chcesz w akwarium.  Bardzo fajne rumowisko, ale dla czego aż rok czekałeś? Zwykle akwarium jest dojrzałe po miesiącu.
    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.