Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Samica chipokae straciła kolor (pobladła) , niechetnie jadła ostatnio i w nastepstwie na w pół zywa wyłowiłem do kotnika a tam dokonczyła zywota.Choc przy wyciaganiu miała jakis ostatni zryw :( Kolor juz od kilku dni zdawał sie cos niemrawy , ale myslałem ze przechodzi jakas przemiane kolorystyczna (dziwne? nie do konca dla mnie) bo mam taka jedna ktora była w kolorze "standard" a jest teraz prawie zupełnie czarna i ma sie swietnie (nawet ostatnio inkubowała z powodzeniem). Nic nie wzbudzało jakis podejrzen, a to ze mniej jadła i troche mniej uczestniczyła w zyciu akwarium sugerowało ze byc moze inkubuje dopiero co. Dzis wygladała juz zle w czym zasłuzyły sie inni mieszkancy aqua raz po raz podskubujac biedaczke. Inne ryby wygladaja normalnie. Niestety nie dałem razy zrobic dokumentacji technicznej. Jakies wskazówki?? czekac na rozwój sytuacji??Jedyne co ostatnio zauwazyłem to wysyp swiderków , ale to chyba nie ma zwiazku??

Opublikowano

aaaa sorki uciekło

Baniak 240l

Fluval 405 - ceramika + zoolit

AquaEl mechanik + naped do hydroponiki (10l keramzytu , trzykrotka , zielistka, 3szt mangrowiec) 2 restart z mangrowcem jakis tydzien temu stąd mogło troche skoczyc no2 i no3 bo ruszyłem troche zgnitków z donicy)

Lampa UV 18w

ostatnie dwie podmianki po około 40l tydzien po tygodniu w celu zmniejszenia zasolenia (hydroponika słabo szła w gore) rada starszyzny

Karmienie 2 razy dziennie roslinne (spirulina ,malawi,hikari,tetrapro vegatable, keelpalge, sera flora,granugrren, i duzo by jeszcze pisac a dwa razy w tygodniu zwierzecy (raz mrozonka raz suchy np vipagran, naturefood premium cichlid)

-Tww – 5~6

-Two – 22~23

-NO2 – < 0,2

-NO3 - 40>80

--NH3 - 0

- pH 7,8~8

Zoolek wiec wiadomo ze nie do konca dokładnie da sie oznaczyc

Obsada Saulosi Coral 1+6+ dorastajaca młodziez do odłowu około 6+ 3 jescze maluchy

Maigano 1+3

chipokae 1+4+ zupełnu maluch ,chyba 1 jak narazie widoczy czasami

zaplatany z sauloskami 1 membe deep

Opublikowano

Zastanawiało Cię, jak długo może mięsożerca wytrzymać na bazie pokarmów roślinnych?

Ciapek to typowy mięsożerca, a pokarmy roślinne mogą być tylko uzupełnieniem diety.

U ciebie dieta jest typowo roślinna z delikatną nutą mięska - i IMO to jest problem.

kolejnym to obsada - na pewno nie na takie akwarium.

Jeżeli soliłeś akwarium długo to również i te podmianki 20% nie są dobre, raz na tydzień 10% powinno starczyć.

Nikt nie lubi gwałtownych zmian.

Kolejnym powodem i to też z dużą możliwością wystąpienia jest pobicie. Ciapek na diecie roślinnej, mógł stracić swoją "moc" i zostać przez drugą rybę zagoniony - o czym może świadczyć najpierw strata kolorów (zdominowanie) a potem śmierć.

Opublikowano

Pokarm

Mam wrażenie, że w żywieniu Melanochromis popełnia się sporo błędów. M.chipokae "na pierwszy rzut oka" sprawia wrażenie skrajnego drapieżnika. Nie należy jednak komponować diety tej ryby w oparciu o same proteiny i białka zwierzęce. Nie zapominamy o spirulinie i dużej ilości pokarmów roślinnych, podajemy także parzone płatki owsiane, makaron, lane kluski. Ponadto bez obaw skorupiaki, kryll, wodzień, czarna larwa komara. Unikamy serca wołowego i ochotki. Ryby chętnie przyjmują pokarm sztuczny dobrych firm.

Zródła http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/opisy_gatunkow/melanochromis_chipokae.html http://www.akwarium.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1034:melanochromis-chipokae&catid=71:pielgnice-afrykaskie-jezmalawi&Itemid=122

Opublikowano
Pokarm

Mam wrażenie, że w żywieniu Melanochromis popełnia się sporo błędów. M.chipokae "na pierwszy rzut oka" sprawia wrażenie skrajnego drapieżnika. Nie należy jednak komponować diety tej ryby w oparciu o same proteiny i białka zwierzęce. Nie zapominamy o spirulinie i dużej ilości pokarmów roślinnych, podajemy także parzone płatki owsiane, makaron, lane kluski. Ponadto bez obaw skorupiaki, kryll, wodzień, czarna larwa komara. Unikamy serca wołowego i ochotki. Ryby chętnie przyjmują pokarm sztuczny dobrych firm.

Zródła http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/opisy_gatunkow/melanochromis_chipokae.html http://www.akwarium.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1034:melanochromis-chipokae&catid=71:pielgnice-afrykaskie-jezmalawi&Itemid=122



To ja przytoczę cytat z Back To Nature Ad'a Konings'a :

"M.chipokae jest drapieżnikiem,który żywi się przede wszystkim małymi rybami,choć przyciąga go także podłoże przekopane przez inne pyszczaki"

Widać różnicę?Bo dla mnie jest oczywista...

Opublikowano

Widzisz, klub istnieje już troszkę w związku z tym i pewnie nie jeden raz dojdziemy do innych wniosków niż na początku.

Z całego szacunku do Marcina, był on świetnym akwarystą, bo to on otworzył przede mną świat malawi - to nie uważam że we wszystkim miał rację.

Opublikowano

Wiec prosze zaznaczac ze post mija sie z prawda lub ze nie do konca jest aktualny. Staram sie postepowac według wiedzy zawartej miedzy innymi na tej stronce , ale zaczynam watpic ,bo juz nie pierwszy raz wyszło jak wyszło. Najbardziej zniecheca mnie to ze kryklacie mnie za błedy powielane z takiego własnie powodu, bo nie aktualne bo to było dawno i nie prawda a rybki autora były nieszczesliwe zapewne i juz dawno padły.... Niewiem juz czy tylko czytac bo to tez zle a jak zapytasz to zaraz siła złego na jednego. Moje ryby zyja razem juz od prawie roku i nic wielkiego sie nie dzieje , jedza pływaja i sie rozmnażaja. Pierwszy raz miałem jakis problem ze smiertelnym zejsciem wiec pytam, nagle jest im tak zle? Żarcia maja za kupe kasy i ful wybór (dobry zooloiczny sklep by sie nie powstydził) podmieniam wode co tydzien praktycznie, ostatnio wiecej bo za rada zmniejszam zasolenie (hoodowcy i akwarysci ze sklepu mowia lekko solic wy oczywiscie na nie). filtry szmery bajery ze auto moge za to kupic -- dalej zle a trza było turbo sprezarke do kupic jak kolega rodził a nie w aqua inwestowac skoro i tak ryby maja sie u mnie tak zle.

Opublikowano

Za akwarium info.pl nie odpowiadamy.

Jeżeli wybierasz rzeczy z tekstu te które Ci pasują a te które są nie wygodne omijasz, to miej pretensje do siebie samego.

Po pierwsze Marcin S. pisał, że nie jest jak to napisał: "M.chipokae "na pierwszy rzut oka" sprawia wrażenie skrajnego drapieżnika. Nie należy jednak komponować diety tej ryby w oparciu o same proteiny i białka zwierzęce" - nie znaczy to jednak, że masz przewrócić system żywieniowy tych ryb i zrobić z nich roślinożerców, a raz na jakiś czas dawać mięsko.

Jak ja odczytałem ten tekst to autor poleca dokarmiać te ryby pokarmami roślinnymi, ale nie mają one być bazą jego diety.

Co do śmierci ryb, poczekamy zobaczymy, bo IMHO 1 rok przy tych rybach to dopiero początek. Gdy ryby dożyją Ci wieku 6-8 lat, będziesz mógł powiedzieć, że było im dobrze. No chyba, że już teraz masz taką więź z nimi że ci powiedziały, że jest im świetnie.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Odswiezam. Najprawdopodobniej przyczyna tkwi w brutalnosci samca wobec samic a reszte roboty z osłabiona samica załatwia reszta towarzystwa . Taka jest moja teoria po dzisiejsym przypadku. Oto foty ktore moga sugerowac co nieco a zwłaszca "powiekszone" miejsce wydobywania sie ikry u samicy.Poprzednia miała to samo z "drogami rodnymi" Odizolowałem bardzo zmeczona samice i zobaczymy czy da rade. Pewnie posypia sie gromy ale trudno.

post-9886-14695712920989_thumb.jpg

post-9886-14695712921414_thumb.jpg

post-9886-14695712921851_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.