Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A czemu niby nie moga na kamieniu? Przeplyw wody masz chyba w calym akwarium bo by ryby zechly z braku tlenu. Najoptymalniejszy punkt dla nitryfikacji to 2mg tlenu, w akwarium nigdzie nie powinno byc mniej nz 4mg, w zadnym miejscu akwarium.


Jeszcze raz powtarzam - nie przenoscie wszystkich zasad bezposrednio z oczyszczalni sciekow - tam nitryfkacja zapiernicza na 110% i zuzywa z wody mnostwo tlenu, dlatego tak wazne jest jej natlenianie. A ludzie to przenosza z oczyszczalni do akwarium, robia filtry zraszane bo mysla, ze wiecej tlenu cokolwiek pomoze - nie pomoze, 4mg tlenu starczy az za dosc.


Ceramika tak samo zostala zaciagnieta z oczyszczalni (a zwlaszcza starszych wersji) - tam jest ona potrzebna, chodzi o to zeby przeplywajaca woda nie wyplukiwala bakterii nitryfikacyjnych i dlatego sie je pakuje do porowatego materialu, tam musza miec duzo swojego miejsca. W akwarium nie musza, rozmnoza sie gdziekolwiek i nic ich nie wyplucze, ceramika nie musi ich zbierac w filtrze. W oczyszczalni najwazniejszym elementem jest najwieksza wydajnosc niryfikacji im wyzsza tym wieksza wydajnosc ma oczyszczalnia i jest skuteczniejsza, bo tam pozywki dla bakterii nie brakuje. W akwarium to zupelnie inna bajka.


Akwarium to nie sciek a filtr to nie oczyszczalnia sciekow.


Jak bakterie maja sie z czego rozmnazac to im jest obojetne miejsca, napewno nie ograniczy ich to ze nie ma ceramiki w filtrze :) To nie sa ryby, ze musza miec odpowiednie warunki zagospodarowania przestrzeni :)

Opublikowano

Mam filtr kubelkowy. Ja nie jestem przeciwnikiem filtrow zewnetrznych, sa wygodne, mozna tam dawac rozne wklady zmieniajace parametry wody, mozna do nich podlaczyc lampe UV albo denitryfikator, same zalety.

Ale sa czasem gdzieniegdzie duze akwaria z pyszczakami gdzie jest tylko wewnetrzny filtr z gabką i jakoś żyją :) Ustabilizowane, NO2 na pewno nie ma.

Tylko wtedy w takim akwarium wszystkie bakterie sa w akwarium, grzebanie w podlozu, polaczone z czyszczeniem szyb wewnetrznych moze doprowadzic do destabilizacji. Jak jest filtr z bardzo duza iloscia ceramiki to z kolei w nim jest 80% bakterii i wtedy destabilizacje moze spowodowac dluzszy brak pradu albo tez inna "awaria" filtra. Dlatego ja uwazam, ze to powinno byc wywazone, niezbyt duzo ceramiki, niezbyt duzy filtr tak zeby padniecie akwarium nie spodowalo destabilizacji (albo az tak duzej destabilizacji) i padniecie filtra tez.

Co bys nie robil bakterii bedzie tyle samo :) W zaleznosci od tego jak duzo karmisz i jak czesto sprzatasz muł.


Na przyklad wez taki filtr denitryfikacyjny - wąż 20 metrów, obwód 4cm, to daje powierzchnie wewnetrzna jakies 8m2 a szyby w akwarium 240L maja powierzchnie 15m2. I w takim filtrze tylko i wylacznie na sciankach potrafi sie narobic tyle bakterii denitryfikacyjnych, ktore zamieniaja paredziesiąt miligramów NO3 na zero, albo prawie zero w calym akwarium, powiedzmy bez denitratora bylo by NO3=50 a z denitratorem jest 5mg. I co wystarczy ich? wystarczy, nie potrzeba tam dodatkowej ceramiki, a powierzchnia dla tych bakterii jest kilkadziesiąt razy mniejsza niż w akwarium i filtrze dla bakterii nitryfikacyjnych.

A przeciez skad sie bierze NO3? Wlasnie z tego NO2, ktore jest zamieniane na NO3 przez bakt. nitryfikacyjne, czyli roboty maja do wykonania tyle samo a denitryfikacyjne maja dziesiatki razy mniej miejsca :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.