Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.

Zakupiłem akwarium o wym.120x40x50.Szyba gr.8mm.Po zalaniu wodą przednia szyba wypałęczyła się jakieś 5mm.Czy to normalne?

Chciałbym dodać że akwarium ma wzmocnienia na przedniej szybie.

Opublikowano

Witam, po:

1. Czy mierzyłeś dokładnie akwarium przed zalaniem?

2. Rozszyfruj słowo "wypałęczyła się"

3. Przypuszczam, że problem polega na tym, iż przy bocznych szybach szerokość akwarium wynosi 400mm, a w środku długości ok. 405mm; tak?

4. Co rozumiesz przez okreslenie "jakieś 5mm"? Czy jest to bardzie 7, lub może 3 mm?

5. Czy można w ogóle niewłaściwie wkleić wzmocnienia?

Opublikowano

Wzmocnienia są z dwuch stron Akwarium zakupiłem ze sklepu ROBIZOO.Akwarium jest kupione nowe.Po przyłożeniu prostej listwy do przedniej szyby po dwuch stronach jest przerwa jakieś 4,5mm.(środek jest wypałęczony)czy to jest normalne?czy wkleiś jakieś dodatkowe wzmocnienia?

Opublikowano

Jak rozumiem przykładasz rzeczoną listwę "prostą" do frontowej(przedniej) szyby w taki sposób, aby w środku gługości była styczna do powierzchni szyby? Nastepnie mierzysz odstęp pomiędzy listwą, a krawędziami akwarium i zmierzona odległość to 4,5mm, tak?

Jesli wybrałeś już ten sposób pomiaru, to może zamiast listwy wykorzystaj poziomnicę najlepiej taką 1,5m i zmierz wymiary akwarium tak jak wcześniej pisałem. Doraźnie może pomóc spuszczenie części wody.

Opublikowano

przyłożyłem poziomnicę 1,5m od samego dołu jest różnica na dole są szpary po 3mm a u góry po 5mm.

rozumię że szyba ma też jakąś elastycznąość może to normalne zjawisko?

Opublikowano

Sprawa trochę dziwna i jak wczesniej pisał slawekosw deformacja w takim zakresie nie jest normalna! Jak dla mnie nie ma sensu ryzykować, ja spuściłbym min. 1/3 wody i obserwował jak zachowuje się szkło. Mam jeszcze jedno pytanie, czy tego rodzaju wybrzuszenie powstało tylko na jednej, czy może obu dłuższych szybach?


  jacenty-32 napisał(a):

rozumię że szyba ma też jakąś elastycznąość może to normalne zjawisko?



Słowem wyjaśnienia. Szkło podobnie jak każdy inny materiał, nie kompozytowy, podlega tym samym prawą fizyki. Mam tutaj konkretnie na myśli, że ze względu na swoją strukturę jest dosyć odporne na ściskanie, natomiast bardzo mało elastyczne. Jednak wbrew pozorom, w pewnym zakresie , odkształcenie bez trwałych zmian w strukturze jest możliwe. Pociąga to niestety za sobą powstanie naprężeń ściskających i rozciągających, których wartość największa, uogólniając oczywiście, jest właśnie w geometrycznym środku obciążonego elementu. Generalnie są dwie najbardziej popularne metody postępowania:

1. Użycie odpowiednio grubego szkła, które będzie mniej podatne na działanie siły powstałej w wyniku naporu słupa wody.

2. Zastosowanie cieńszego szkła, które jednak ulegnie niewielkiej deformacji + wzmocnienia, których zastosowanie ma na celu zmniejszenie naprężeń powstających na skutek odkształcenia szkła.

Opublikowano

jacenty patrząc jak piszesz to nie zdziwił bym się gdybyśpomylił akwarium proste z profilowanym.

Może zamiast pisać posty lepiej wklej zdjęcie ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.