Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

Mam ostatnio natchnienie na sumpa do mojego akwarium (500L). Zobaczymy po waszych wypowiedziach czy plan się powiedzie :wink:

Moja szafka pozwala na zastosowanie sumpa o wymiarach 44x44x40h (77,5L brutto). Myślałem nad zastosowaniem 3 komór, pierwsza z gąbką bio i jakąś watoliną (13L netto), druga (poj. 20L netto) zasypana ceramiką i ostatnia techniczna (25L netto) z grzałkami i pompą obiegową np Aquabee 2000/1 (33W; 3m). Jako spływ chcę zrobć pudełko przelewowe (brak spiętrzonej wody w kominie).

Powstaje oczywiście pytanie do kolegów którzy mieli lub mają do czynienia z sumpem, czy takie rozwiązanie się sprawdzi i proszę o uwagi i sugestie. Pozdrawiam!

Opublikowano

a dlaczego ma nie spełnić zadania? - spełni.

chociażmały jest jak na sumpa, więc użyj lepszej ceramiki do komory.

Opublikowano

Właśnie o tę "małość" chodzi :roll: . Myslę że jak w komorze 2 bedzie 15L ceramiki i 5L grysu koralowego to przecież dość duże złoże porównując do mojego kubełka do którego wchodzi max 8L. Właśnie zawsze się zastanawiałem dlaczego sump musi być duży. Makoka miał 25L na 240L akwa. :wink: i działał, chyba... :lol:

Opublikowano
Widzę że fotki się przydały

... yyyy, nie łapie, jakie fotki?

Karol jest sens wkładania watoliny

Watolina to akurat szczegół, tak jak mówisz: bez niej się obejdzie. Kwestia mechaniczna to tylko wstęp dobrej zabawy.

Opublikowano

Szafka i sump do 450 l

co do wielkości samego sumpa jesli pamiętasz fotki z mego sumpa to mam trzy komory tamgdzie jest ceramika na maxa powinno wejśc ok25 l ja póki co mam jakieś 18 i mylę że wystarczy .Sam planujesz trochę większe akwa więc jeśli będzie dobra ceramika to nie powinno być problemu .Ja wybierając rozmiar swojego sumpa nie miałem większych ograniczeń co do szafki a zależało mi też na łatwości o wygodzie w obsłudze

Jeszcze jedna rzecz o której moi przedmówcy nie wspomnieli a myślę że bardzo ważna im mniejszy sump tym mniej wody przyjmie w przypadku braku prądu

Opublikowano

Brak prądu nie ma tutaj nic do rzeczy. Wysokości spiętrzeń i poziom wody w sumpie musi być tak dobrany, aby przyjąć całą spiętrzoną wodę. I nie ważne jest, czy ten sump ma 10, czy 100l.

A wracając do komór etc. to IMHO taki sump powinien spokojnie starczyć, jeśli zostanie wypełniony ceramiką a nie keramzytem.

Opublikowano
Szafka i sump do 450 l

... najmocniej przepraszam że nie zatrybiłem :oops: . Pomyliłem Twój nick z innym i tak wyszło moje :shock: .


Oczywiście że dzięki Twojemu projektowi dostałem kopa do działania. Nigdy nie miałem sumpa więc...


Myślę jeszcze nad rozwiązaniem mojego spustu wody, bo akwa aktualnie funkcjonuje prawidłowo, tj.

1. Pudełko przelewowe -

.

2. Rury przelewowe -

.

Gdybym teraz uruchamiał akwa, to może i komin bym wkleił, ale nie mam narazie możliwości :wink: .

Opublikowano

Brak edycji ww posta, bo padły ważne pytania. :idea:


Właśnie policzylem że 1 cm spiętrzonejwody ponad linię przelewy to 9,5L + woda z układu przelewowego = 10L :!:

Te 10L wody sump musi przyjąć po zatrzymaniu pompy.

Powstają pytania, czy pompa Aquabee 2000/1 będzie w stanie spiętrzyć wodę o 1 cm ponad krawędź przelewu? Czy to tylko zależy od przepustowości spustu, im wieksza przepustowość przelewu, tym mniejsze spiętrzenie i mniejsza ilość wody do przyjęcia po zatrzymaniu pompy? Czy dobrze myślę?

Zapasem wody pozostanie komora techniczna w sumpie, której poziom będzie się obniżał gdy woda będzie parowała z akwarium ?

Opublikowano

Spiętrzenie zależy od przepustowości grzebienia, no chyba ze zalejesz komin/pudelko przelewowe. Wtedy istotnie spiętrzenie będzie zależeć od spustu. U mnie Grundfos 25W40 spiętrza o ponad 1cm, rzekłbym nawet że o jakieś 2. A 2 cm w zbiorniku 150x50x50 daje 15l wody, komin ma 8l, więc mój sump musi przyjąć co najmniej 23-25l nadmiarowej wody. I tak też został wyregulowany.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.