Jump to content

Co w 450l


shinuk

Recommended Posts

Witam jak w tytule jestem na ukończeniu budowy zbiornika do szczęścia brakuje mi tylko szkła więc przyszedł czas do rozważań nad obsadą . Nie zależy mi na maxymalnym wykorzystaniu możliwości zbiornika nie ma być minimalizm max trzy gatunki chociaż bardziej skłaniam się do dwóch.Zależy mi aby w zbiorniku był względny spokój chcę swoim pyśkom stworzyć po prostu jak najbardziej komfortowe warunki wstępnie wybrałem następujące gatunki:

idotropheus sprengerae

labidochromis sp perlmut

pseudotropheus acei

pseudotropheus msobo

labidochromis zebroides

melanochromis dialeptos

tu zwracam się do szanownego grona forumowiczów co wybrać jestem gotowy też na inne propozycje

Link to comment
Share on other sites

w takim zbiorniku fajnie juz można wybrać:

IMHO dwa gatunki dadzą radę i będą czuły się jak na salonach, w takim wypadku przy mniejszej agresywności masz duzą szansę na więcej niż po jednym samcu.

Ja jednak zaproponował bym Ci

Ps. Acei - jako podstawę bo to IMHO jedne z najfajniejszych pysiów

Ps. Msobo - bo to jeden z najpiękniejszych - ale już zamawiaj bo troszkę się na nie czeka

I. sprengerae - bo do niebieskiego, granatowego będzie kolejny niepowtarzalny kolor w akwarium


W takiej obsadzie powinno być spokojnie i bardzo kolorowo a co najważniejsze ciekawie.

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik jak w temacie...

...ta informacja :wink:

Nie zależy mi na maxymalnym wykorzystaniu możliwości zbiornika nie ma być minimalizm max trzy gatunki chociaż bardziej skłaniam się do dwóch.

w połączeniu z tą... :P

Zależy mi aby w zbiorniku był względny spokój chcę swoim pyśkom stworzyć po prostu jak najbardziej komfortowe warunki

...sugestią poniżej...

chociaż myślałem o pawiach jako dopełnieniu

...oraz takim oczekiwaniem :P

tu zwracam się do szanownego grona forumowiczów co wybrać jestem gotowy też na inne propozycje


w rezultacie daje piękną nonmbunę :P


przykłady (akurat zacznę od podobnego do mojego - linczujcie):

Aulonocara hueseri 4(5)+5

dowolny lethrinops (ja mam marginatusa) 4+5


copadichromis virginalis

aulonocara stuartgranti (lub inna z tych mniejszych)

+ lethrinops (ale niekoniecznie dodatkowo, w razie dodania mniej samców z każdego gatunku)


wspomniany copadichromis

z electrą (ciekawe zachowania, ale poszukaj dobrych zdjęć, żeby zobaczyć piękno tej ryby)

(te dwa gatunki na różny rozklad pionowy w zbiorniku - pierwszy toń, drugi dno)


to tak na szybko... (ból zęba uniemożliwia mi sen :roll: )


ja mam tą pierwszą obsadę i to jak zaczeły się wybarwiać samce aulon poprostu rozłożyło mnie na łopatki w porównaniu z mbuną, którą miałem...

a trzymanie ich w takich proporcjach jest możliwe i daje pięknie wybarwione stado, wiele ciekawych zachowań i napewno nie akwarium "z szarymi rybami" (częsty jest taki stereopty o nonmbunie)


powodzenia w wyborze - bo aż się prosisz o ugoszczenie nonmbuny :P


oto kilka zdjęć, żeby zmącić Ci w głowie: :P

http://album.klub-malawi.pl/v/Ryby/Aulonocara/hueseri/A-hueseri-samiec1.jpg.html ten jest marsa, ale u siebie do hqi dodałem malutka niebieską świetlówkę i niebieski na głowie jest głębszy i pełniejszy niż na tych fotach - będą i moje, jak się ogarnę ze sprzętem fotograficznym :wink:

http://www.photostor.com/Blair/lethrinops-- tutaj przykład, moje się jeszcze nie zaczęły wybarwiać, za to rosną szybciej od aulon, ale widziałem na żywo ojca moich potworków i bez wahania nabyłem ten gatunek (moje zakupy ograniczyły się do wejścia, zakochania się, zakupu - w tamtym momencie zapomniałem na moment o forum :P )

http://album.klub-malawi.pl/v/Ryby/Copadichromis/virginalis/C_sp_virginalis_gold-samiec.jpg.html tego sam rozważam jako trzeci gatunek, po tym jak mars załączył niedawno zdjęcie do albumu (albo ja je niedawno zobaczyłem) - piękny brąz z żółtym grzebieniem... i nie rośnie do kosmicznych 20cm jak więksi bracia, osiąga 12-13 (samice 10cm)

tutaj bardziej ogólnie - placidochromis electra sam szedlem z myślą o nim, ale na miejscu wygrały inne - życie

Link to comment
Share on other sites

oooooooo mój boże makok nie wiem czy kojarzysz motyw przewodni z top gun Berlin - Take my breath away - tak ja się teraz czuje obsadę którą mi podałeś powaliła mnie na kolana i teraz mam ból głowy na co się zdecydować ale cóż takie życie

a co do obsady dobrze rozumiem tyle samo samców co samic

Link to comment
Share on other sites

hehhe wiedziałem :lol:


a tak na poważnie, to jeśli weźmiesz dwa gatunki (spokojna aulonka z tych małych, spokojny drugi mały) to utrzymasz nonmbunę w takich stadach w tym akwa...

ja docelowo chciałem utrzymać (jak samce pozwolą):

5+5 hueseri

3+5 lethrinops (bo jest nieco większy)

ale jeśli zdecydowałbym się na ten trzeci gatunek, to docelowo spróbuję z max

3+4 hueseri

3+4 copadichromis (tutaj nie wiem czy samce się zgodzą - najmniej o nich wiem)

1(3)+4 lethrino (z powyższych najmniej mi się podoba... - 3 samce gdy powyższy nie pozwoli się trzymać w stadzie)


jedno jest pewne - jeszcze dużo wyborów przed Tobą :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • @lukBB jakiej zaprawy do tego używałeś? Jakaś gotowa w wiaderku?
    • Dzięki @Bastian  Faktycznie całkiem nieźle się to prezentuje  
    • Z Bielska, masz blisko do Imricha Fuljera, to co prawda już Slowacja ale ryby beda od sprawdzonego i dobrego hodowcy
    • Na początek, przy tak licznym składzie odpuściłbym Demasoni. Ryba niewątpliwie piękna, agresywna, ale za razem dość delikatna. Esterki dorzuć do podstawowego składu. Jeśli chodzi o kolor czerwony, odpuść Hongi, ciężko dostać oryginały, a odmiana Sweden jest nieprawilna (coś jak Saulosi coral) Rozważ C. borleyi Kadango, do tego litrażu bardzo spoko. No i proponuję dorzucić N. Livingstonii lub Venustus dla kontroli narybku. Livi widowiskowo poluje EDIT Aha... a robiłeś już rekonesans gdzie kupisz ryby? Straszna lipa ostatnio się zrobiła🤔 Zaporowy Tan-Mal, jakieś resztki u Stusia, Malawian...? Nawet Malawi Śląsk się zlikwidował.
    • Witam.  Z racji tego, że zbliżam się powoli (bardzo powoli😉) do momentu zarybiania proszę o pomoc. Taki must have od którego chciałbym zacząć i kompletować do niego resztę gatunków: 1. Melanochromis chipokae 2. Pseudotropheus crabro 3. Metriaclima sp. 'msobo' Magunga 4. Labeotropheus trewavasae 'Marmalade cat' 5. Chindongo demasoni 6. Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' 7. Metriaclima fainzilberi 'Maison Reef' 8. Pseudotropheus sp. acei itungi Jeżeli nie pojawi się jakaś ciekawsza alternatywa to zastanawiam się jeszcze nad: 9. Labidochromis sp. 'perlmutt' 10. Pseudotropheus cyaneorhabdos 'Maingano Island' Jeżeli nigdzie nie dostanę M. Chipokae to wchodzi w grę jeszcze M. Loriae lub M. Lepidiadaptes. Pozostaje jeszcze kwestia koloru lub chociaż odcienia czerwonego o który ciężko u mbuny. Mam do wyboru: 11. Metriaclima estherae 12. Labidochromis sp. Hongi 13. Lodotropheus sprengerae Przestudiowałem podobne tematy lecz w porównywalnym litrażu zwykle pływają drapieżnik lub też pniektóre tematy były sprzed x lat. Może trochę odświeżę zagadnienie. Starałem się tak dobrać obsadę aby nie było bardzo podobnych samców i samic z różnych gatunków. Zbiornik planuję mocno zagruzować. Jeżeli chodzi o kwestie żywieniową to pokarm tak dobiorę aby wszystkim było dobrze🙂 Jeżeli macie jakieś spostrzeżenia, propozycje zmian lub twierdzicie, że to w ogóle nie zagra to śmiało piszcie, kompletuję załogę po raz pierwszy i doświadczenie mam rzadne tylko przeczytana teoria🙂 Ps. Planuję kupić młode ryby, w zależności od gatunku ok 10-15 szt. Potem jak natura nie zrobi swego to będzie redukcja.
    • Tak na oko może się okazać, że nie będzie potrzebny wtedy żaden cyrkulator i właściwie tylko ten filtr będzie zapewniał czystość i ruch wody. Jak dla mnie nie brzmi to przesadnie. 
    • Witam wszystkich. Planuję do akwarium Glossy 260 l zainstalować jako jedyny filtr Aquaela Hypermax 4500 BT. Czy jeżeli filtr będzie ustawiony na 50% mocy nie zrobi pralki w akwarium? Czy ktoś z was ma też taki filtr w akwarium 240 litrów?
    • Ale z czasem sam pewnie wyciągniesz wnioski i nabierzesz doświadczenia.  Dbaj o ryby, obserwuj, ucz się:) Najważniejsze , żeby Tobie się podobało  i jeśli sprawia Ci przyjemność oglądanie Twojego dzieła to jest sukces jak 20:0  Nie każdy ma "ekskluzywne" wyposażenie akwarium. Ja mam też skromnie. A najważniejsza dla mnie jest "komunikacja" a wręcz więź z rybami. Uwielbiam je głaskać, one też to lubią. Moja córka aż skacze z radości gdy może włożyć rękę do akwarium. A najlepsze jest to, że konkretne ryby lubią moją córkę podgryzać i dają się głaskać.  Co tam tło czy dekoracje?  Powodzenia 
    • Kiedyś na turnieju mój kolega przegrał pierwszego dnia wszystkie gry w maksymalnym stosunku, 0:20. Drugiego dnia znów przegrał, ale w stosunku 1:19 i ujął to tak: zauważam progres, ale mnie on nie zadowala.  Ty na szczęście nie przegrywasz 0:20, postęp też jest, ale moim zdaniem niezadowalający. Cztery gatunki do 300l to dużo nawet przy optymalnym wystroju, a Twoje gruzowisko, choć ładne, to jest za małe. 
    • Pan Jacek Stuś - https://pielegniceafrykanskie.pl/
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.