Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Ja pozwolę sobie w imieniu Karola: już to udowadniałem dlaczego, przeczytaj cały wątek

Proszę bardzo :D:wink:

miałeś pewnie na myśli efektywny, bo efektowne to być nie musi

Dziękuję Makok - tak efektywny :lol:

ja wybrałem filtry na 1/2cala bo nie chcę budować na rurach pcv... szkoda mi kasy, nie chcę mi się przycinać, montować tego "na sztywno" - u mnie chciałem średnice dopasować do pompy, żeby wszystko było na miękkich wężach

Można zastosować trójnik na wężach i równoległy układ :wink:

wygląda to tak, że jak jest nowy mechanik 50mikronów i nowy jeden z biologów to jako tako leci woda z powrotu do akwa... oceniając "na oko", ale tak po tygodniu leci jej tak z 10x mniej, a to już jest ogromna różnica...

Makok, czytałeś mój wątek o prefiltrze narurowym :?: Po testach nie mam 50 mikronów tylko watolinę nawiniętą na rurkę od wkładu sznurkowego i powtarzam ponownie: "... jest super, czysto i nie tłumi zauważalnie przepływu przez 2 tygodnie eksploatacji..." . Po co nam takie oczyszczanie mechaniczne 50 mikronów, skoro watolina jak się delikatnie zabrudzi to czyści równie dobrze. Nasze gąbki Atmana na głowicach mają dużżżżżo więcej niż 50 mikronów i dużżżo więcej niż watolina, a nikt za wiele nie nażeka, tylko tyle że szpecą w akwarium :wink:

No niestety, ja już mam jako biologi dwie Tetry tak jak już pisałem.

I bardzo dobrze. Trzeba przetestować oczyszczanie mechaniczne a potem można coś kombinować z biologami :mrgreen:


P.S.

Cześć Makok. Dobrze że jesteś. Co tam z Mysio - dlaczego nic nie pisze na forum :?: :lol::wink:

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Melduje się!


Opowiem jak to z mojej strony wygląda... Faktycznie przepływ spada drastycznie... Ale nikt nie zauważył najważniejszej kwesti... Mój układ działa TYLKO jako biolog. Pierwszy filtr - 5 mikronów - służy tylko jako prefiltr do biologów. Także w moim przypadku przepływ po prostu musi być... ale jego prędkość ma znikome znaczenie (a nawet według niektórych teorii ma być nie za duży)...


Faktycznie, Makok opisuje sytuacje jak woda ledwo siurpała.. właśnie nie pamiętam teraz czy przepływ spadł do 1L/60sekund czy 1,5L/60sekund... ale zdażyło się to tylko raz i to z mojej winy. Za długo nie wymieniłem "mechanika".... a że to 5 mikro i przypchany na maxa to po prostu wszystko stłumił.. żeby było śmieszniej od razu zapaskudziłem pierwszego biologa....


Wymieniłem mechanika, wymieniłem biloga (od razu zamieniając oba filtry biologiczne miejscami) i już wszystko było okej. Teraz trzymam się zasady, że 5 mikronów MUSI być wymienione najlpiej co 10 dni a już na pewno co 14 dni i tego się trzymam.


Padł tu również temat odpowietrzania rurki U zasilającej system... ja ten problem rozwiązałem bardzo szybko (szkoda, że nie pomyślałem o tym przy planowaniu i niepotrzebnie dokupowałem zawory do odpowietrzania...). Po prostu przy podmianie wody i wymianie filtra zakręcam "powrót" a zostawiam "zasilanie"... woda z kranu wypycha całe powietrze od zasilania i U rurki i to na tyle. Następnie zakręcam kran, odpalam pompę i otwieram wcześniej zamknięty "powrót". 10 sekund roboty, wszystko odpowietrzone... i śmiga.


Teoria teorią.. praktyka jest najważniejsza ;D Teraz chce przy najbliższej okazji wymienić biologi na 50 mikro a prefiltr mechaniczny na 20 mikronów. Teoretycznie powinno to przedłużyć żywotność wkładów... Teoretycznie powinno być lepiej.. ale czy będzie to działać nie przekonam się do póki nie spróbuję.


Co do wykożystania filtrów narurowych do filtracji mechanicznej jakoś nie mogę się przekonać. W moim 2 metrowym zbiorniku na prawdę trzeba trochę mocy by tą wode poruszyć. Nie znosze martwych stref - kup w jednym miejscu czy sinic... A jakoś nie widzę możliwości by układ CO plus narurówki czy to 5,10 czy 100 mikro dał nam taką moc by mieszać 800L wody na tyle dobrze, by uniknąć w/w przypadków. Natomiast jestem ciekaw jak sprawi się układ Aquabee + narurówki...

Mam co do tego trochę wątpliwości.. a konkretnie o żywotność pompy... Dawno dawno temu bawiłem się w chłodzenia wodne w komputerach. Nikt wtedy nie słyszał o pompkach dedykowanych więc kożystaliśmy z akwariowych... I prawda jest taka, że mocno obciążona pompa akwariowa dosyć szybko zaczynała głośno chodzić... Z drugiej strony argumentem "za" jesto to, że pompki te u nas chodzą 24h/dobę i nie ma tego co było zmorą w WC... że takie pompki po prostu nie zawsze się włączały (aquaele i aquaszuty to już wybitnie).


Ale bez doświadczeń i kolejnych wątków nadal stalibyśmy w miejscu... a dzięki naszemu forum mamy pretekst do kombinowania, dyskutowania i poszerzania swoich horyzontów.

Opublikowano

odnośnie mechanika na narurowych już pisałem , że u mnie właśnie to chodzi od przeszło sześciu miechów, w akwarium za kamieniami stoi sobie OR3500 i wywala wodę do filtra narurowego 20 mikronów, funkcjonuje to juz jak pisałem od ładnych kilku miesięcy i nie narzekam. Wymiana wkładów jest dziecinna, w akwarium stoi pompa o przerobie 3500l/h i nawet po przytkaniu znacząco wkładu dmucha jeszcze przyzwoicie, więc w akwarium nie widać nic poza rurką odprowadzającą wodę do filtra i z drugiej strony rurka z wodą po przefiltrowaniu, uklad mechaniczny sprawdza się na 100% co do łączenia biologów i mechanicznego tak jak ja to miałem w zamyśle za pierwszym razem nie sprawdził się. Jednak przy rozdzieleniu tych układów wszystko spokojnie może zacząć funkcjonować.

Opublikowano

Panowie, skończyłem już montować system na dwóch narurowcach połączonych równolegle. W przyszłym tygodniu odpalam filtracje w akwa, a za około dwa tygodnie wpuszczam ryby z dużą iloscią wody ze starego akwa, także dam znać jak to połączenie się sprawdza w praktyce. Będę miał zamontowany wodomierz na wylocie z układu, także będę mógł na bieżąco wiedzieć jak spada wydajność układu. Mam zamontowane 2 x po 50 mikronów. :idea:

Opublikowano

to czekamy na informację :)

sam uważam że narurowe są najlepszym pomysłem do filtracji mechanicznej, jednak w twoim wykonaniu nie widziałem i sam nie próbowałem więc jestem ciekaw efektów

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

No i odpaliłem filtrację. Kilka fotek zrobionych komórką przed wyjściem z wykańczanego wciąż domu:

Światło w domu też na razie tymczasowe i słabe także jakość... :?


113.jpg

Tak wyglądają filtru po pierwszych 6 godzinach pracy :wink:


112.jpg

Podwójna dysza wylotowa mojej konstrukcji (na potrzeby uruchomienia) :idea::lol::lol:


111.jpg

Widok ogólny od strony salonu


114.jpg

Widok ogólny od strony kuchni


Filtry połączyłem oczywiście równolegle, dam znać jak dalej się ruszy.

Opublikowano

Napisz coś o przepływie! Ta rurka ssąca wygląda koszmarnie z tymi dziurkami - lubisz dziurki :lol: ? Proponowałem moje rozwiązanie sitka zasysającego poprzez nacinanie poprzeczne końca rurk,i a Ty zrobiłeś dziurki i do tego tak mało :mrgreen:

Trzymam kciuki za filtrację i czekam na relację i fotorelację. Pozdro.

Opublikowano
lubisz dziurki :lol: ?

No kto nie lubi?? :twisted::wink:


Te "dziurki" na razie na potrzeby uruchomienia... Zrobiłem je jeszcze przed dyskusją na ten temat. Nie mam na razie "kątówki" aby wyciąć, ale w najbliższym czasie zrobię sitko.


Jeśli chodzi o przepływ to pompa (grundfos 25-60) wymiata :!: przy dwóch dyszach tak ustawionych jak na fotce cała woda się rusza. Ta dolna ma wylot wylot skierowany lekko na dół a górna lekko do góry. Na fotce tego nie widać.

Dziś przyszedł mi wodomierz z allegro. Do końca tygodnia spróbuję założyć, to będę miał dokładny pomiar na bieżąco :idea:

Opublikowano

Heh ale po co Ci ten pomiar? Coś zmieni? Coś wniesie?

Nie mówie tego złośliwie tylko się po prostu zastanawiam... bo sam mam licznik za który dałem całe 5pln z zamiarem zamontowania w układzie.. tylko do dzisiaj mi się nie chciało...

Opublikowano
Heh ale po co Ci ten pomiar? Coś zmieni? Coś wniesie?

Nic nie zmieni, nic nie wniesie... :lol: To tak w imię nauki, z ciekawości :idea:


Proponowałem moje rozwiązanie sitka zasysającego poprzez nacinanie poprzeczne końca rurk,i

karol, specjalnie dla ciebie, pierwszy "prototyp" (patrz załącznik), nazwę tą rurkę probierczą Twoim imieniem :lol::twisted::twisted::twisted:

Jak znajdę troczę wolnego to "wyrzeźbię" lepszą :D

post-8398-1469571169058_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.