Skocz do zawartości

pomysl na 2 kubelki-240l


pawel0616

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! dzis stalem sie szczesliwym posiadaczem ehima 2215 :D (piekna licytacjana allegro 8) ) Mam akwarium 240 l standardowe wymiary, a w nim ehim 2211(wiem ze maly, dlatego dokupilem 2 8) ). Chce aby te 2 filtry pracowaly razem jako filtry biologiczne. Nie widze sensu robic z ktoregos filtra mechanicznego. Jaki uklad ceramiki albo jakis wkladow moglibyscie zaproponowac?? Aktualnie walcze z azotanami, dlatego kupilem 2 kubelek. Moij podopieczni to 4-8 cm yellow mingano w liczbie 12 szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biologi ;) ... musisz jednak jeden z biologów zapakować luźniej i innymi materiałami ... biolog zawsze filtruje również mechanicznie ale musisz wziąć pod uwagę że po jakimś czasie ich przepływ się zminiejsza a wiec i skuteczność wyłapywania syfkó jest proporcjonalnie mniejsza. Czyszczenie kubła co dwa tygodnie to wariactwo. Wobec powyższego zrób typowo biologicznym ten większy i zapakuj go ceramiką grubym grysem koralowym na wierzch daj cieniutką warstwe waty. A drugi zapakuj gdzieś w 1/3 ceramiką a reszte watą ( lub gąbką i watą jeśli taką masz na wyposażeniu ). Czyść filtry na zmianę tzn co 3 miesiace każdy z nich ale w 1,5 miesiecznych odstępach ( gdy czyścisz małego to duży jeszcze półtorej miesiąca pracuje i odwrotnie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2215 zassypany ceramiką i prefiltr na rurce ssącej starczy do 240L. Ten drugi wystaw na allegro i kup głowicę wewnętrzną do około 1000L/h np. Atmana i gąbkę Atmana nr 3. Jaki wewnętrzny do 240, znajdziesz w innych wątkach :D . Nie polecam dwuch kubełków, bo ten 2211 ma 1L pojemności więc, po co ? :lol: 2215 ma 4L pojemności ,z tego co pamiętam i taka ilość ceramiki bio wystarczy :!: :wink: .

Aktualnie walcze z azotanami

Rozumiem że NO3 :D . Jeżeli faktycznie azotany, to drugi biolog odpada, tylko mocny wewnętrzny i jego regularne czyszczenie, pozwoli Ci się pozbyć NO3. Do całości, regularne podmiany wody, odmulanie dna, wszystkich zakamarków gdzie masz dojście i gdzie występują "ogniska promieniowania NO2" i nieprzekarmianie. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej dysponowac w takim akwarium wieksza nadfiltracja?? razem filtry beda mialy ok 900l/h
- przepływ przez biologi do sprawa drugorzędna :!: Bez przesady ...
co do wewnetrznego filtra to posiadam aqua szuta 750

Filtr dobry ale w 160L akwa. Przy długości 120cm potrzeba mocniejszego :!:

Odkurzanie i podmianka wody codzienie 30 litrow...

Czy u Ciebie cykl azotowy występuje... :lol: Takimi podmianami mordujesz bakterie, jeżeli jeszcze jakieś są oczywiście... :(

Podmiany, raz w tygodniu 50L max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do filtra wewnetrznego dyskutowal bym, wazna jest jego dobra obsluga.....raz w tygodniu czyszczenie i dobra gabka. Jezeli chodzi o podmiane wody....nie mam wyjscia NO2=4 :( dlatego kupilem 2 filtr kubelkowy. Dopiero po podmiance wody NO2 spada do poziomu 2 ktory i tak jest bardzo kiepskim wynikiem o tym wyzej nie wspomne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.