Skocz do zawartości

nowe akwarium dla pyszczaków- pomoc przy w wyborze zbiornika


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


Na wstępie chciałem wszystkich powitać jako jest to mój pierwszy post.


Mam takie oto pytanie:

Planuję założyć akwarium dla pyszczaków wybrałem już wszystko teraz proszę was o porady co zrobiłem dobrze a co źle i ewentualne porady:


Akwarium to 200l (ewentualnie 220)

wybrałem takie:

http://www.sklepmalawi.pl/index.php?p34 ... ej-jakosci


czy przerobić ten zestaw i dać akwarium o wymiarach 100x40x55 zamiast 100x40x50?


Filtracja:

Kubełek JBL E900

Wewnętrzny Eheim 2012

Grzałka:

JAGER 200W

Napowietrzacz:

TETRA TEC APS-150

Oświetlenie:

1x30W NARVA AQUARIUM BLUE oraz 1x30W NARVA AQUARIUM NATURE (lub color)


Podłoże to piasek kwarcowy 40kg (czy nie za dużo)

Rośliny:

http://www.sklepmalawi.pl/index.php?p33 ... -tanganiki


Dekoracje to głównie będzie wapień drążony oraz trochę piaskowca i łupka


Tło strukturalne dołączone do zestawu jakie wybiorę


Więc zwracam się z prośbą do Was drodzy forumowicze o rady i sugestie.

Opublikowano

Zbiornik OK, wiadomo iz czym wiekszy tym lepszy. Glownie uwage zwracaj na szerokosc i dlugosc - mniej wysokosc.

Nie mnije jednak - dodatkowe litry zawsze sie przydadza.


Filtracja:

Kubełek JBL E900

Wewnętrzny Eheim 2012

Grzałka:

JAGER 200W

Napowietrzacz:

TETRA TEC APS-150

Oświetlenie:

1x30W NARVA AQUARIUM BLUE oraz 1x30W NARVA AQUARIUM NATURE (lub color)


Kubel moze byc.

Wewnetrzny wzialbym inny chocby Weipro albo jakiegos Atmana z glowica.

Grzalka firmowo bardzo dobra, ale 200W to imo 2x za duzo.

Napowietrzacz.. hm niepotrzbne dodatkowe urzadzenie pozerajace waty.

Do tego niefajnei - sztucznie to wyglada.


Wystroj rzecz gustu. IMO drazony - badziew, znudzi Ci sie po miesiacu, kiedy dojdziesz do wnoisku, ze nienaturalnei to wyglada (sprawdz nasza galerie)

Raczej nie mieszaj kamienii (chyba, ze masz jakis konkretny plan) a sama strukture glazow (jak i kolor) dobieraj pod to tlo. Podobna faktura i kolor.


40kg to dla mnei za duzo. Kwarc tez troszke za jasny i malo naturalny, do tego, chodza sluchy, ze odbijajac i roswietlajac zbiornik, piach ma wplyw na plochliwosc ryb.


Z ciekawosci jaka obsada?

Opublikowano

hmm po pierwsze, jeśli miałbyś zwiększać litraż, to jak już daj np 105 cm długości albo 45 szerokości, bo imo w Malawi nie warto inwestować w wysokość:) (a co do zwiększania akwa to jestem jak najbardziej na tak:)

co do piasku, to jestem zwolennikiem zwykłego żółtego(budowlany, rzeczny itp) zamiast kwarcowego(imo za jasny)

no i zostaje jeszcze jedna sprawa, po co CI napowietrzacz? jeśli odpowiednio skierujesz wyloty filtrów nie będziesz go potrzebował:]

pzdr i powodzenia:)

Opublikowano

No ok czyli rezygnuje z napowietrzacza.

Niestety co do długości jestem ograniczony do 100cm, szerokość jeszcze by jako tako przeszła ale niestety koszty takiego zestawu znacznie by wzrosły. Na wysokość inwestuje dlatego że patrząc że akwarium o wymiarach 100x40x50 ma 200l po odjęciu dna itd wychodzi mniej litrów.


Ile w takim razie (jaka grubość) zastosować piasku, gdzie taki budowlany dostane, z tego co widziałem po galerii dużo osób chyba ma kwarcowy:


najbardziej podoba mi się zbiornik z tego linku (pozdrawiam właściciela):

http://www.klub-malawi.pl/prezentacje_z ... mniak.html

(właściciel chyba ma piasek kwarcowy)


Zamiast wapienia drążonego zastosować zwykły?



Mam takie pytanie jeszcze jaki konkretnie filtr wewnętrzny byście polecili? Aquael Turbo 650 dobry?

Kubełek mam dobry czy też byście zmienili?


Co do obsady planuje ok 15-20 rybek a gatunki jaki mi się spodobały to:

Pseudotropheus acei

Pseudotropheus saulosi "coral"

Melanochromis chipokae

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano"

Pseudotropheus lombardoi F1

labidochromis caeruleus

Pseudotropheus demasoni


Najprawdopodobniej wybiorę dwa góra trzy spośród tych gatunków (w planach kontrolowane przerybienie)

Opublikowano

Piasek dekoracyjny (budowlany) granulacja do 1mm Keiser w Castoramie 25 kg za 6.90zł. :D

Kubełek JBL E900 - pamiętaj aby go wypełnić ceramiką BIO :!: :!: :!:

Filtr wewnętrzny - "silna" głowica z gąbką (Atman). :idea:

Obsada - max 2 gatunki. :mrgreen:

Opublikowano

Kreisel to najprostszy sposób na ładny piasek, jest sortowany (frakcja 1mm) nie brudzi i ma neutralny kolor (piaskowy :roll: )

IMO drazony - badziew, znudzi Ci sie po miesiacu, kiedy dojdziesz do wnoisku, ze nienaturalnei to wyglada (sprawdz nasza galerie)
święte słowa - wapień filipiński zachwyca przez 2 tygodnie a potem wygląda jak żużel.

Aquael - zdecydowanie nie polecam

silna głowica - At-201/202 Atmana

Opublikowano

co do obsady, to wiem ze nie tu, ale poczytaj jeszcze trochę i przemyśl ja dokładnie, lepiej zrobić raz a porządnie, a nie potem po paru miesiącach zmieniać bo wszystko jest nie tak..

na pierwszy rzut oka odpadają na pewno acei(za duze) i demasoni(imo nie do 200litrowego awka dwugatunkowego, dla początkującego. sam ostatnio stwierdziłem ze 200l to za mało dla nich i zmieniam na 300)

pzdr

ps a może warto pomyśleć o akwa jednogatunkowym? wg mnie jest to jedno z ciekawszych rozwiązań w malawi(wg mnie! wiec proszę nie czepiajcie sie:P)

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.